پست شاخص: کمتر بنویسیم، بیشتر نتیجه بگیریم!

این مقاله دقیقاً برای کسانی است که مثل ماشین پشت سر هم محتوا تولید می‌کنند و وقت سر خاراندن ندارند، اما نتیجه‌ای هم نمی‌گیرند. نه خبری از ترافیک هست و نه فروش بیشتر، نه کامنتی و نه … خلاصه اگر می‌خواهید بدانید چطور از این مرداب نجات پیدا کنید پست شاخص جواب سوال شماست!

32

اغلب تولیدکنندگان محتوا مانند هم رفتار می‌کنند. به این ترتیب که ایده‌ای به ذهنشان می‌رسد، یک پست آماده می‌کنند و بعد از انتشار دیگر کاری با آن ندارند. مدت کوتاهی بازدید خورده، اما بعد دیگر هیچ خبری نیست و می‌روند سراغ محتوای جدید و این روند همچنان ادامه دارد. تولیدکننده فشار زیادی را تحمل می‌کند و دائم به این فکر است که ایده‌ای جدید برای تولید محتوا پیدا کند اما زمانی می‌رسد که به خاطر ندیدن نتیجه رضایت بخش، خسته شده و بین پست هایش فاصله می‌افتد، آنقدر که بعضی وقتها تا ماهها خبری از او نیست. محتواهایی که مدتها برایشان زحمت کشیده خاک می‌خورند و شاید حتی قدیمی شوند و دیگر به درد خواندن هم نخورند. در این پست قصد نداریم درباره برنامه ریزی تولید محتوا، تقویم یا انواع استراتژی‌های تولید محتوا صحبت کنیم بلکه بیشتر در مورد پست شاخص صحبت می‌کنیم. اینکه چطور و با چه نگاهی ایجاد شود که جلوی خستگی و فرار ما را از تولید محتوا گرفته و آنقدر برایمان نتیجه بخش باشد که انگیزه‌مان برای ادامه بیشتر شود.

 

پست شاخص چیست و چه فرقی با پست های عادی دارد؟

پست های شاخص دقیقاً مثل ستون‌های ساختمان هستند. اول آنها را ایجاد کرده بعد بقیه محتواها را حول این ستونها تولید می‌کنید. به این ترتیب از مسیر منحرف نشده و همه تلاش هایتان متمرکز می‌شوند. فرق این پست‌ها با ستون‌های ساختمان در این است که با گذشت زمان کاملتر و بهتر می‌شوند. اغلب دوستان تصور می کنند پستی که جذاب، طولانی و جامع باشد به طوری که به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد پست شاخص است. البته که همه موارد گفته شده را دارد منتهی حتماً باید ویژگی های زیر را هم داشته باشد:

 • دقیقاً برای افرادی مشخص و با هدف نوشته شود.
 • برای استفاده بلند مدت طراحی شده و دائما به صورت دوره‌ای به روزرسانی شود.
 • پست شاخص باید در مرکز تبلیغات قرار گیرد. چیزی که بتوانید دائماً به صورت خودکار به مخاطبان خود بفرستید. ارزش اصلی کسب و کار شما را به مخاطب نشان دهد و مبنایی برای قیف فروشتان باشد.

هر بار که سراغ این پست می‌روید و دانسته‌های جدید خود را وارد می‌کنید، بروزرسانی کرده و جذابیت‌های بیشتری به آن اضافه می‌کنید عملاً ستونهای کسب و کارتان را ضخیم تر کرده‌اید. از آنجایی که تلاشهایتان را به صورت هدفمند یکجا متمرکز می‌کنید بعد از مدتی چشم که باز می‌کنید می‌بینید داراییهای با ارزشی ایجاد کرده‌اید که رقبایتان به راحتی نمی‌توانند مانند آنها را ایجاد یا از رویشان کپی کنند و این بسیار لذت بخش است.

بیشتر بخوانید:  راهنمای کامل افزایش ترافیک سایت: نگاهی متفاوت

پست شاخص - کمتر بنویسیم، اما بیشتر نتیجه بگیریم

پست شاخص و تأثیر آن بر بهبود سئو و افزایش ترافیک

در مورد ویژگیهای این نوع از پست ها گفتیم. بیایید ببینیم هرکدام چطور بر سئو و افزایش ترافیک تأثیر می‌گذارند … اولین مورد طولانی تر بودن این پست است. حداقل فایده ای که طولانی بودن پست دارد این است که وقتی مخاطب پست را می‌بیند برای این که یکبار از اول تا آخر این پست را دیده باشد باید صفحات زیادی را اسکرول کند و تا پایین برود همین نکته عمق اسکرول صفحه، همچنین مدت زمانی را که مخاطب در سایت می‌ماند را بالا می‌برد. دیگر اینکه جامعیت پست باعث می‌شود مخاطبان بک لینکهای بیشتری به این محتوا بدهند که همین موضوع یکی از مهمترین شاخص‌های بهبود سئو است.

دومین نکته به روز بودن پست شاخص است. اگر در کنار به روز کردن دوره ای پست از مطالب جدید که در کمتر پستی دیده می‌شود استفاده کنید مطمئنا نظر گوگل را جلب خواهد کرد و رتبه سئوی بهتری خواهد گرفت. به روز بودن پست تاثیر زیادی بر اشتراک گذاری و گرفتن بک لینک دارد که خوب همه اینها ترافیک خوبی را برای سایتتان ایجاد خواهند کرد. مطمئناً اگر به دنبال افزایش ترافیک سایت از طریق سئو هستید با وقت گذاشتن روی پستهای شاخص نسبت به پست های عادی و کوتاه نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

چطور یک پست عادی را به پست شاخص تبدیل کنیم؟

اول از همه باید ببینیم که چه موضوعاتی دقیقاً مورد علاقه نیچ یا بازار هدف ما هستند و اینکه آیا موضوع پست عادی که می‌خواهیم به پستی شاخص تبدیل کنیم جزء همان موضوعات هست یا نه؟! ترجیحاً پستهای عادی را انتخاب کنید که بازدیدهای بیشتری داشتند یعنی جزء پستهای محبوب سایت شما بوده‌اند. سعی کنید تا جایی که می‌توانید مطالب را به روز کرده و بخش های جذابی به آن اضافه کنید همچنین اگر لازم بود برای توضیح بیشتر قسمتهای مهم پست ایجاد یک سری پستهای مرتبط و عادی را در برنامه تولید محتوای خود قرار دهید.

از عکس، فیلم، اینفوگرافی و فایل صوتی استفاده کنید. این موضوع تأثیر زیادی بر بهبود سئوی پست خواهد داشت. به اندازه کافی به مطالب داخلی سایت لینک بدهید و منابع خوب پیشنهاد کنید. از قرار دادن لینکهای خارجی هم غفلت نکنید. این کار برای یک پست مرجع طبیعی است! نگران نباشید ضرری که ندارد هیچ ارزش پست را هم در موتورهای جستجو بالا هم می‌برد. خلاصه کاری کنید که وقتی مخاطب پست را دید فکر کند که به معدن رسیده و حالا هر چه بخواهد دارد.

 

در مورد کلیات تبدیل پست گفتیم بیایید ببینیم چطور باید اجرا کنیم  …

 

۱- به آدرس url صفحه دست نزنید!

اگر بخواهید می‌توانید عنوان محتوا را تغییر دهید تا جذابتر و بهینه تر شود اما به url صفحه دست نزنید. همان طور که می‌دانید همه بک لینکها و سئوی شما مبتنی بر این آدرس است و ممکن است با تغییر آن همه زحمات خود را از دست بدهید. البته اگر ناچار به این کار شدید می توانید با ریدایرکت ۳۰۱ بازدیدکنندگان را به آدرس جدید هدایت کنید. اگر از افزونه های سئو مثل yoast seo استفاده می‌کنید این کار اتوماتیک انجام می‌شود و جای نگرانی نیست. توجه داشته باشید تعداد ریدایرکت‌ها نباید بیش از اندازه باشند مخصوصا برای پستهای شاخص و پربازدید.

بیشتر بخوانید:  تجربه من با پرده سبز کروماکی

 

۲- از عکس و ویدئو استفاده کنید!

حتما از برچسب‌های Alt و توضیحات عکس ها و فیلم ها استفاده کنید طوری که حاوی کلمات کلیدی پست باشند و با ایندکس شدن مناسب در گوگل ترافیک سایت را افزایش دهند. اگر ویدئوها را در سایتهای اشتراک ویدئو مثل آپارات و یوتیوب آپلود کنید تأثیر زیادی بر سئوی سایتتان خواهند داشت. توجه داشته باشید که لازم نیست حتما این ویدئوها مال خودتان باشد همین که برای مخاطب جذاب باشند کافی است. می توانید به جای اینکه به فکر خلق یک محتوای نو باشید منابع عالی را جمع آوری کنید و لینک بدهید.

 

۳- از فهرست مطالب پست استفاده کنید!

یکی از بهترین تکنیک هایی که می‌توانید در پست اجرا کنید استفاده از فهرست مطالب پست است که معمولا در ابتدای آن قرار می‌گیرد، دقیقا مانند همین پستی که الان می‌خوانید. یک سری لینک که با کلیک روی آنها به راحتی می‌توانید به ابتدای مطلب مربوطه بروید. این فهرست چند فایده جالب دارد:

 • اینکه خیلی از پست ها این فهرست را ندارند. وقتی بازدیدکننده با این فهرست مواجه می شود مثل این است که یک امکان و یا سرویس بیشتر در اختیار او قرار داده ایم.
 • وقتی مخاطب روی لینک مطالب کلیک می کند و در طول متن پایین می‌رود عملا عمق اسکرول افزایش می‌یابد و نرخ پرش یا فرار مخاطب از صفحه هم کاهش می‌یابد.
 • در کنار تیترهایی که لیست می‌شوند امکان درج زیر تیترها هست که باعث می شود مخاطب کلی عبارت جالب را در کنار هم ببیند که احتمال خواندن حداقل یکی از آنها هست و این باعث کاهش نرخ پرش می‌شود.

در صورتی که بخواهید از این فهرست ها در ابتدای پست خود استفاده کنید افزونه های جالبی مانند Easy Table of Contents  هستند که به صورت اتوماتیک با فرمتی که شما از قبل تعیین کرده‌اید فهرست مطالب را ایجاد می‌کنند.

 

۴- به مخاطب نشان دهید که پست بروز شده است!

این یکی از کارهایی است که به مخاطب نشان می‌دهد سایت پویاست و می‌توان روی مطالب و خدمات آن حساب کرد و همیشه افرادی پشت آن هستند که حواسشان به همه چیز هست. بروز شدن پست را در دو حالت می‌توانید نشان دهید:

 • عنوان مطالب را طوری تغییر دهید که نشان دهد پست بروز است مثل تغییر عدد سال در ” نکات طلایی سئو در سال ۲۰۱۸ ”  به ۲۰۲۰
 • از افزونه هایی مانند WP Last Modified Info plugin استفاده کنید که به راحتی تاریخ بروزرسانی را درج می‌کنند.

وردپرس تاریخ انتشار مطلب را درج می‌کند. می‌توانید آن را برداشته و فقط تاریخ بروزرسانی را قرار دهید. البته بسته به نظر شماست. شاید هم بخواهید هر دو را با هم نشان دهید.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی وبلاگ یا blog marketing چیست؟

 

۵- پست شاخص را به صورت مرحله‌ای یا سریالی بسازید!

یکی از راههای ساخت پست شاخص سریالی کردن آن است. به جای اینکه مطالب جدید را در قالب پستهای کوتاه در سایت منتشر کنید به صورت مرحله‌ای در دوره‌های کوتاه مدت مثلاً هفتگی یا ماهیانه به مطلب قبلی اضافه می‌کنید و رفته رفته فهرست مطالب آن بیشتر شود. به این ترتیب هر بار یک بروز رسانی خوب انجام داده‌اید. برای اثربخشی بیشتر هم می‌توانید مخاطب را در جریان مطالب بعدی بگذارید تا دوباره به این پست سر بزنند. با این روش احتمال گرفتن نظرات و افزایش نرخ تعامل مخاطب با مطلب شما خیلی بالا می‌رود.

 

۶- بعد از هر بروزرسانی پست را از نو منتشر کنید!

وقتی محتوای پست را تا حد زیادی تغییر می‌دهید می‌توانید این پست را مثل یک پست جدید منتشر کنید. با این کار پست جدید در آرشیو پستهای مدیریت وردپرس در بالاترین سطح قرار می‌گیرد و مسلماً گوگل هم توجه بیشتری به آن خواهد کرد! همان طور که گفتم می‌توانید کارهایی را که برای یک پست جدید انجام می‌دهید برای آن هم انجام دهید مثلا:

 • دوباره در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید.
 • دوباره برای اعضاء خبرنامه ایمیلی خود ارسال کنید.
 • می‌توانید دسته‌ای از مخاطبین جدید را هدف قرار دهید و بک لینکهای جدید بگیرید.
 • در صورتی که از بروزرسانی راضی هستید و فکر می‌کنید در راستای سایر برنامه های سایت هست تبلیغات پولی انجام دهید تا خیلی بیشتر و سریعتر منتشر شود.

فراموش نکنید که پست شاخص را برای چه ایجاد می‌کنیم. اینکه یک دارایی با ارزش و بلندمدت بسازیم که ارزش هزینه کردن برای تبلیغات را داشته باشد و با قدرت بتواند مخاطب را جذب و در مسیر قیفهای فروش قرار دهد. به خاطر این حتماً حواستان به افزایش ایمیل‌های دریافتی و همچنین قرار دادن مخاطب در قیف فروش توسط دکمه‌های مناسب در این پست باشد. دکمه های call to action جزء جدایی ناپذیر پستهای شاخص هستند. شاید باور نکنید اما خیلی از پستهای خوب را دیده‌ام که بسیاری از ویژگیهای یک پست شاخص را دارند اما هیچ چیزی از مخاطب نمی‌خواهند!

 

در پایان

توصیه من به دوستان تازه کار این است که به جای تمرکز روی بلاگر شدن روی ساختن یک کسب و کار تمرکز کنید. هر چقدر برای پست جدید وقت می‌گذارید همانقدر یا حتی بیشتر برای توسعه پستهای قبلی وقت بگذارید. پستی را ایجاد نکنید مگر اینکه برایش برنامه بلندمدت داشته باشید. اگر اینطوری به کار نگاه کنید دیگر لازم نیست پشت سر هم محتوا تولید کنید. حتی نوشتن ماهیانه یک پست شاخص در کنار بروزرسانی پستهای قبلی کافیست و می‌تواند باعث رشد سایت شود. پستهای شاخص درست مثل ستونهای عظیم تخت جمشیدند که سر به فلک کشیده‌اند یا مثل درختهای تنومند چند صد ساله که طی زمان قطور شده‌اند. هر کدام سرمایه عظیمی هستند که راحت به دست نمی آیند. فکر کنید اگر یک جنگل پر از این درختها داشتید چی میشد؟؟!!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!