انضباط شخصی چیست و چطور ایجاد می‌شود؟

به قول ارسطو هدف نهایی زندگی رشد شخصیت است. این رشد با یادگیری ارزشها از طریق آموزش، مطالعه و تمرین اتفاق می‌افتد. برای رسیدن به این هدف داشتن انضباط شخصی یا Self-Discipline ضروری است.

19

به قول ارسطو هدف نهایی زندگی رشد شخصیت است. این رشد با یادگیری ارزشها از طریق آموزش، مطالعه و تمرین اتفاق می‌افتد. هرچه بیشتر روی ارزشهای والای انسانی تمرکز کنیم و به نوعی فکر و ذهن خود را مشغول آنها کنیم مسلما شخصیت ما بیشتر رشد خواهد کرد و حس خوشبختی بیشتری را تجربه می‌کنیم. در ادامه خواهیم گفت که انضباط شخصی چطور باعث رشد شخصیت ما می‌شود:

 

تعریف انضباط شخصی یا Self-Discipline

وقتی می‌خواهیم به هدف درست خود برسیم لازم است کارهایی را طبق برنامه انجام دهیم مهم نیست کاری که انجام می‌دهیم در آن لحظه دوست داریم یا نه. مهم این است که باور داریم درست است و در نهایت نتیجه لذت بخشی خواهد داشت. این کارها باید در وقت خود انجام شوند. هر بهانه‌ای بیاوریم خود فعلی ما را از خود ایده آل‌مان دور می‌کند. در نتیجه عزت نفس مان کمتر خواهد شد و حس خوشبختی پایین تری را تجربه خواهیم کرد. با همه اینها می‌توان گفت انضباط شخصی یعنی توانایی انجام کارهایی که باید در وقت مناسب انجام دهیم، حالا چه دوست داشته باشیم و چه نه!

 

انضباط فردی به نوعی خود زندگی است

ما آدمها وقتی به دنیا می‌آییم کم کم با ویژگیهای انسانی آشنا می‌شویم و به نوعی مستقیم غیر مستقیم آموزشهای مختلفی را از محیط می‌گیریم. شاید درباره آنها مطالعه کنیم اما مهمتر از همه بخش سوم یعنی تمرین است. کسی که برای ارتقاء ارزشهای انسانی در وجود خود بیشتر تمرین می‌کند یعنی خودآگاهی بیشتری دارد. این فرد دقیقا می‌داند که دنبال چه ایده آلی است و البته به خود واقعی خودش هم آشناست. مسلما هدفهای واقعی تری نسبت به بقیه مردم دارد. کافیست که تلاش مداوم و بلند مدت برای رسیدن به اهداف خود داشته باشد. آنوقت، رفته رفته خود واقعی و خود ایده آل به هم نزدیک می‌شوند و  از این میان به عزت نفس می‌رسد و خوشبختی بیشتری را در زندگی حس می‌کند.

بیشتر بخوانید:  سخنرانی و مدیریت استرس

می‌بینید که چقدر تلاش مداوم در راستای اهداف بلند مدت انسانی در زندگی نقش دارد به طوری که بدون آن انسان به هدف نهایی زندگی که رشد شخصیت است نمی‌رسد. اصلا می‌توان گفت که انضباط شخصی به نوعی خود زندگی است. بدون آن دائماً حس شکست، ناامیدی، ناکامی و بیچارگی با او خواهد بود.

 

راهکارهای ایجاد انضباط شخصی

 

  • گام اول: هدفهایی را تعیین کنید که به درستی و لذت بخش بودن آنها ایمان داشته باشید. وقتی قرار است یک سری کارهای آسان و سخت را برای رسیدن به اهداف خود آن هم در بلند مدت انجام دهیم و به آنها عادت کنیم لازم است دلیلی محکم برای انجام آنها داشته باشیم. در اینصورت هرچه جلوتر می‌رویم نزدیکتر شدن به اهداف لذت انجام آن کارها را بیشتر می‌کند. البته نمی‌توان گفت که همیشه هم هدف ها درست انتخاب می‌شوند ولی مهم است که روی آنها تعصب نداشته باشیم و از روی عقل و آگاهی باورشان کنیم. اگر مشکل داشتند باید خیلی زود تغییر کنند.

 

  • گام دوم: با خودتان صادق باشید و نقاط قوت و ضعف خود را در ارتباط با اهداف تعیین کنید. همان طور که گفته شد لازم است تصوری که از خود در حال حاضر دارید واقع بینانه باشد. ضعف‌ها و قوتهای خود را خوب بشناسید. توجه داشته باشید که نقاط ضعف و قوت در ارتباط با هدف مشخص می‌شوند. مثلا اگر هدف شما کسب سهم بازار بیشتری برای محصولتان است دارایی زیاد شرکت شاید آنقدر نقطه قوت نباشد که داشتن نیروهای خلاق و نوآور است. ببینید آیا با نقاط قوتی که فکر می‌کنید دارید می توانید به هدف هایتان برسید؟ آیا نقاط ضعفی که تصور می کنید دارید می‌توانند مانعی برای رسیدن به اهدافتان شوند؟
بیشتر بخوانید:  حل مشکل در ۹ مرحله

 

  • گام سوم: اهداف بلند مدت خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب می‌توانید با ارزیابی آنها، سریعتر نتایج کار خود را ببینید و انگیزه بگیرید یا نه اگر مشکلی بود به موقع متوجه شوید. از طرفی برای رسیدن به اهداف کوچکتر کارهای کوچکتری انجام می دهید. در اینصورت احتمال این که وسط راه خسته شوید یا انگیزه خود را از دست بدهید کمتر می شود. مثلا برای اینکه اعتماد به نفس خود را بالا ببرید تصمیم می‌گیرید هفته‌ای یکبار و به مدت ۱ ماه در جمع دوستان خود داستان جالبی را تعریف کنید و یا برای اینکه به فردی تاثیرگذار در اجتماع تبدیل شوید، به مدت یک هفته هروقت که سوار تاکسی شدید از جملات مثبت و انرژی بخش استفاده کنید. رفته رفته با تبدیل شدن این رفتارها به عادت می‌توانید اهداف بزرگتری را در زمانهای طولانی تر دنبال کنید.

 

  • گام چهارم: برای رسیدن به اهداف کوچکتر لیستی از کارهایی که باید انجام دهید آماده کنید. دقت کنید ببینید چه موانعی برای انجام دادن این کارها وجود دارند. آیا مهارت و دانش خاصی برای انجام آنها نیاز دارید؟ آیا هستند کسانی که بتوانند در انجام دادن درست آنها به شما کمک کنند. حتما کارهای که لیست کردید اولویت بندی کنید.

 

  • گام پنجم: برای اجرای کارها دست دست نکنید. سریع باشید و کارها را به تاخیر نیاندازید. با کمی شهامت به فردی عملگرا تبدیل شوید. هر چقدر هم که اهداف درستی داشته باشید اگر به موقع دست به کار نشوید نتیجه دلخواه بدست نمی آید. انجام کار درست در مدت زمان درست شما را به نتایج لذت بخش می‌رساند.
بیشتر بخوانید:  ۵ اصل در شادی و شاد زیستن

 

در پایان

همه ما دوست داریم زندگی بهتری داشته باشیم. موفقیتهای بیشتر، زندگی شادتر، سلامتی و ثروت بیشتر، برای اینکه بتوانیم همه اینها را داشته باشیم باید روی رشد شخصیت خودمان مخصوصا بر مبنای ارزش های انسانی تمرکز کنیم. این مهم به دست نمی‌آید مگر با انضباط شخصی که چیزی نیست جز استقامت در راستای رسیدن به اهدافی که به درستی و لذت بخش بودن آنها ایمان داریم.

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!