وبینار چیست؟ مزایا و محدودیتهای برگزاری وبینار آنلاین

وبینار یا سمینار آنلاین جایگزینی عالی برای سمینارهای حضوری است. کاهش هزینه، افزایش تعداد مخاطبان، دسترسی به فاصله های دور، تنوع در تولید محتوای آنلاین و … از فواید برگزاری یک وبینار آنلاین است.

15

وبینار چیست؟

وبینار حالت آنلاین همان سمینارهای حضوری است. از آنجایی که این نوع از سمینار روی وب به اجرا درمی‌آید، دو کلمه وب و سمینار با هم ترکیب شده و کلمه وبینار ایجاد می‌شود. در وبینار هم مانند سمینار حضوری همه با هم تعامل دارند و می‌توانند در بحث ها، پرسش و پاسخ ها به صورت صوتی و یا تصویری شرکت کنند. با داشتن یک خط اینترنت و یک نرم افزار مخصوص می‌توانید به راحتی آن را برگزار کنید. در وبینار معمولا یک نفر به صورت تصویری صحبت می‌کند و شرکت کنندگان تصویر و صدای او را روی صفحه نمایش خود خواهند داشت. در صورت داشتن نظر یا سئوال می‌توانند به صورت متنی و یا صوتی و تصویری در بحث شرکت کنند. البته همه این امور با اجازه و کنترل مجری کار انجام می‌گیرند. به نقل از وبسایت search engine journal با توجه به تحقیقی که شرکت Adobe انجام داده به طور میانگین مدت حضور شرکت کنندگان در وبینار  ۵۴ دقیقه است. به همین دلیل وبینارهای یک ساعته نتیجه بهتری می‌گیرند.

 

مزایا و محدودیت‌های برگزاری سمینار آنلاین

هر ابزاری جدا از اینکه چقدر محبوب است یا نه مزایا و محدودیت هایی نسبت به بقیه ابزارها دارد. انتخاب بین این ابزارها کاملا به شرایط ما بستگی دارد. شاید روشی که برای شما بهترین است از نظر دیگری کاملا بی فایده باشد. در هر صورت برای اینکه انتخاب درستی داشته باشیم لازم است که مزایا و محدودیتهای ابزارهای مورد بحث را بدانیم:

۱- عدم وابستگی وبینار به مکان

یکی از مهمترین مزیت های وبینار نسبت به سمینار حضوری عدم وابستگی به مکان است. چه برای برگزار کننده و چه برای شرکت کننده. برگزاری آنلاین یک رویداد به شدت هزینه های مربوط به تهیه مکان مناسب و خدمات دهی به شرکت کنندگان را کاهش می دهد، همچنین دسترسی به افراد موثری که می توانند کیفیت جلسه را بالا ببرند آسانتر می کند. از طرف دیگر در هزینه و زمان شرکت کنندگان نیز صرفه جویی می شود. خیلی وقت ها به علت مشکلات نمی‌توانند در سمینار حضوری شرکت کنند اما در وبینار به راحتی این کار را می کنند و همین باعث افزایش مخاطبان و کاهش هزینه های بازاریابی می‌شود.

۲- کاهش هزینه ها برای برگزار کنندگان و شرکت کنندگان

بسیاری از تجهیزات و خدمات در یک کامپیوتر خلاصه می‌شوند و یا حتی بدون ایجاد مشکلی حذف می‌شوند. مثلا سیستم های صوتی و تصویری گرانقیمت. تجهیزات مربوط به ضبط فیلم رویداد، افراد مورد نیاز برای هماهنگی های فنی و … همه اینها با یک نرم افزار مناسب در لپ تاپ شما مدیریت می‌شوند. دیگر اینکه مسائل مربوط به پذیرایی و سرویس های مربوط به راحتی و تجمع افراد به کلی حذف می‌شوند. این موضوع باعث می شود هم سود برگزار کننده بیشتر شود. از طرف دیگر می‌دانید شرکت کنندگان به جز هزینه ثبت نام هزینه های رفت و آمد، صرف مرخصی ها، از دست دادن زمان با ارزش، خستگی  و … را تحمل می کنند که ممکن است بعضی وقتها چندین برابر هزینه ثبت نام  شود.

۳- تمرکز و یادگیری بهتر در وبینار نسبت به سمینار

اختلاف نظرات زیادی روی این موضوع هست که کدام روش بهتر است حضوری یا وبینار. به طور قابل توجهی تحقیقات نشان می دهد که یادگیری و تمرکز در روش آنلاین بالاتر است. بسیاری از موضوعاتی که ممکن است حواس شرکت کنندگان را پرت کنند حذف می‌شوند. برای مثال خیلی از شرکت کنندگان در جمع های بزرگ به علت کم رویی سوال نمی کنند و نظر نمی‌دهند ولی این در وبینار راحت تر اتفاق می افتد. در رویدادهای حضوری سوال و یا نظر دادن از حدی که بگذرد باعث مزاحمت و به هم ریختگی جلسه می شود ولی در وبینار عملا اتفاق نمی افتد و کنترل کامل در اختیار مجری وبینار یا سخنران است. در وبینار شرکت کنندگان می توانند صدا، ویدئو و یا حتی متن وبینار را داشته باشند و دیگر نیازی به یادداشت برداری نیست. در صورتی که دیر حاضر شوند و یا زودتر وبینار را ترک کنند مطلبی را از دست نمی دهند.

۴- حذف ارتباط حضوری و اجتماعی در وبینار

از جمله محدودیت های وبینار این است که افراد نمی‌توانند ارتباط چهره به چهره با دیگران داشته باشند و به ایجاد شبکه ارتباطی خود بپردازند. شاید بدانید که بسیاری از افرادی که در رویدادهای حضوری شرکت می کنند برای این موضوع آمده اند و دوست دارند در حاشیه سمینار با افراد موثر در حوزه ای خاص آشنا شوند و یا بحث و تبادل نظر داشته باشند. حتی فرصتی داشته باشند که برای صفحات اجتماعی، سایت یا وبلاگ خود عکس گرفته و محتواهای با ارزش ایجاد کنند. شاید هم برای دیدن دوستان خود و حتی به نوعی جدا شدن از فضای محدود خود آمده باشند و در مجموع ارتباط غیر آنلاین را بیشتر می پسندند. به هر حال وبینار هم مثل هر ابزار دیگری محدودیتهای خود را دارد. در نهایت شما هستید که دست به انتخاب می زنید.

۵- اشکال در برقراری ارتباط آنلاین وبینار

مهمترین چیزهایی که برگزاری یک وبینار به آنها وابسته است ارتباط اینترنتی، نرم افزار وبینار و تجهیزات سخت افزاری است. این موضوع دو طرف دارد، شما و شرکت کنندگان در وبینار. در صورتی که تجربه کافی در مورد وبینار ندارید و یا به اینترنت و سخت افزار خود اعتماد چندانی ندارید می‌توانید از شرکت های ارائه دهنده سرویس وبینار استفاده کنید. آنها یک دستیار به همراه امکانات مطمئن را در اختیار شما قرار می‌دهند و به لحاظ فنی شما را پشتیبانی می‌کنند. در مورد شرکت کنندگان هم چون می‌توانند به ویدئو و محتوای وبینار بعدا دسترسی داشته باشند چندان جای نگرانی نیست و بیشتر قدرت اینترنت آنها مهم است.

 

در پایان

با توجه به اینکه روز به روز شرایط مخاطبان متنوع تر می‌شود، برای اینکه بتوانیم تعداد بیشتری را جذب خود و کسب و کارمان کنیم لازم است انعطاف پذیری بیشتری داشته باشیم. با توجه به روندهای پیش روی فضای کسب و کار در آینده ای نزدیک و دیجیتالی شدن حوزه بازاریابی همچنین اتفاق مهمی مانند ویروس کرونا که فکر می‌کنم تحول عظیمی در راستای آنلاین شدن بسیاری از رویدادها ایجاد کند حتما تا جایی که می‌توانید این تاکتیک ارزشمند بازاریابی را در برنامه ریزی بازاریابی خود قرار دهید. اگر تا به حال کاری انجام نداده اید زودتر دست به کار شوید.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!