تیم استارتاپ را با چه معیارهایی ارزیابی کنیم؟

معمولا سرمایه گذاران برای ارزیابی یک تیم استارتاپ به رزومه اعضاء توجه می کنند و کاملا حسی و شهودی قضاوت می‌کنند، در صورتی که معیارهای دقیقتر و مهمتری برای ارزیابی یک تیم استارتاپ موفق لازم است.

20

وقتی سرمایه گذاران می‌خواهند روی یک استارتاپ سرمایه گذاری کنند، با دقت روی جنبه های مالی کسب و کار تمرکز می کنند. اینکه آیا شرکت مدل کسب و کار جالبی دارد؟ بازار مخاطب چقدر بزرگ است؟ برنامه های رشد شرکت چیست؟ به شدت دقت به خرج می‌دهند و از مشاوران خبره استفاده می‌کنند، اما وقتی نوبت به ارزیابی تیم استارتاپ می‌رسد، بر مبنای احساس و شهود تصمیم گیری می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که علت شکست ۶۰٪ از سرمایه گذاری های جدید به مشکلات تیم مربوط می‌شوند. به این دلیل واقعا لازم است معیارهای دقیقتری بابت ارزیابی تیم استارتاپ داشته باشیم.

 

چه چیزی باعث ایجاد یک تیم استارتاپ موفق می شود؟

معمولا سرمایه گذاران می‌گویند که هنگام انتخاب تیم استارتاپ به تجربه قبلی اعضا در تیمهای استارتاپی دیگر، دانش آنها از محصول و تجربه حضور آنها در صنعت مورد نظر توجه می‌کنند. یعنی بیشتر روی رزومه تاکید دارند، اما آیا این کافی است؟ محققین در هلند ۹۵ تیم استارتاپ جدید را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که: تجربه به تنهایی برای شکوفایی تیم کافی نیست. درست است که تجربه، منابع تیمها را گسترش می‌دهد، به افراد کمک می‌کند تا فرصتها را شناسایی کنند و با اثربخشی تیم ارتباط مثبتی دارد، اما یک تیم برای پیشرفت واقعی به مهارت های نرم نیاز دارد. به طور خاص، نتایج این تحقیق می‌گوید که برای اطمینان از عملکرد تیم سرمایه گذاران باید ببینند که آیا اعضای تیم شور و اشتیاق کارآفرینی و چشم انداز مشترکی دارند یا نه.

بین این استارتاپها، گروهی که رزومه خوبی داشتند اما از سطح متوسط ​​تا پایینی در شور و هیجان و نگاه جمعی برخوردار بودند در زمینه نوآوری در محصولات، رضایت مشتری، کنترل هزینه و رشد فروش مورد انتظار، عملکرد تیمی آنها ضعیف بود. در عوض، گروه تیم هایی که تجربه قبلی متوسطی داشتند اما سطح شور و هیجان و چشم انداز مشترک بالایی داشتند عملکرد به مراتب قوی تری نشان دادند. همینطور وقتی تجربه قبلی بیشتر، عملکرد را افزایش می‌دهد که اعضای تیم به لحاظ استراتژیک نگاه مشترکی داشته باشند. بنابراین، هنگامی که اعضای تیم در مورد استراتژی آینده شرکت به توافق نرسند، تجربه قبلی، دانش و مهارت های آنها تاثیر ناچیزی بر عملکرد خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  گیمیفیکیشن کارهای جدی را جذاب می‌کند

 

تیم های موفق استارتاپی مهارت های سخت و نرم را با هم دارند

وقتی در مورد تعادل بین تجربه اعضای تیم (مهارت های سخت) و اشتیاق و بینش (مهارت های نرم) صحبت می‌کنیم، به نظر می‌رسد استارتاپهای موفق از هر دو نظر وضعیت خوبی دارند. اگر اعضای تیم بسیار باهوش و با تجربه باشند، اما نگاه استراتژیک مشترکی نداشته باشند، دانش و تجربه خود را در اختیار هم قرار نمی‌دهند، دانش آنها برای کسب و کار بی فایده است. اختلافات در شور و هیجان و چشم انداز باعث می‌شود تیم ها عملکرد بدتری داشته باشند. به عنوان مثال ، اگر CTO در تیم استارتاپ تجربه زیادی در صنعت نرم افزار داشته باشد که برای ساختن مشاغل فعلی مفید است، اما با مدیرعامل در مورد استراتژی آینده شرکت موافق نباشد، احتمالا دانش و مهارت خود در صنعت نرم افزار را آن طور که باید در اختیار بقیه اعضاء تیم قرار نمی‌دهد.

 

یک داستان واقعی از ارزیابی تیم استارتاپ

برای نشان دادن اهمیت ارزیابی یک تیم کارآفرین بگذارید به داستان Emma، یک سرمایه گذار در یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر بپردازیم. (اسامی افراد و موسسات این داستان به دلیل محرمانه بودن تغییر یافته است.) اخیراً او در مورد سرمایه گذاری احتمالی در یک شرکت نرم افزاری در استکهلم گفت که بسیار هیجان زده است. بیایید این شرکت را Clocker بنامیم. هنگامی که اطلاعات Clocker را مطالعه کرد، مشتاقانه منتظر دیدار با این تیم بود. چون علاوه بر اوضاع مالی جالب، سابقه این تیم هم عالی بود.

مدیرعامل دانش بالایی در صنعت داشت، سالها در فضای نرم افزار کار می‌کرد و بخش فروش محصولات در Salesforce را رهبری می‌کرد. CFO که از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شده بود، قبل از پیوستن به Clocker برای Bain & Company کار کرده بود و مهارت های مالی و استراتژیکی بسیار خوبی داشت. VP of Sales یک ببر فروش بود که به عنوان مدیر حساب کاربری مایکروسافت کار کرده بود. سرانجام، نفر چهارم تیم که بسیار خوش ذوق بود، یک کارآفرین سریالی با خروج موفقیت آمیز یعنی فروش یک استارتاپ موفق در رزومه کاری خود در کنار تجربه برخی از شکست های استارتاپی، به نظر می‌رسید که این تیم تمام تلاش لازم را برای انجام موفقیت آمیز Clocker و اطمینان از بازده خوب سرمایه گذاری انجام دهد.

بیشتر بخوانید:  راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار برای کارآفرینان

با این وجود، هنگامی که اعضای تیم در مورد استراتژی رشد Clocker توضیح دادند، Emma خیلی ناامید شد. در حالی که مدیرعامل به Emma گفت که می‌خواهد کار را در ایالات متحده گسترش دهد و به عنوان Salesforce بعدی مطرح شود، CTO موافق این موضوع نبود. فوراً ایده‌های مدیرعامل را رد کرد و گفت که شرکت فعلا توانایی جهانی شدن ندارد. معلوم بود که اعضای تیم Clocker اهداف بسیار متفاوتی را در ذهن داشتند. آنها احساس علاقه چندانی هم به شرکت نداشتند. VP of Sales هنوز هم فعالیت فروش شخصی خود را در کنار کار شرکت انجام می‌داد و  CTO دائم در جستجوی شغلی دیگر بود. چند هفته بعد وقتی Emma با مدیرعامل صحبت کرد، فهمید که تیم Clocker پراکنده شده است.

 

در پایان

هنگام ارزیابی یک تیم استارتاپ، باید این نکته را در نظر داشته باشید که یک رزومه عالی به تنهایی برای دستیابی به عملکرد عالی کافی نیست. ساختن یک استارت آپ موفق یک جاده طولانی و پر از فراز و نشیب است؛ بدون اشتیاق کارآفرینی و توافق اعضاء بر چشم انداز استراتژیک، رزومه درخشان آنها فقط یک کاغذ است.

منبع: نشریه هاروارد بیزنس ریویو

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!