نکاتی برای راه اندازی کمپین بازاریابی ایمیلی

در این مقاله به ذکر نکات ضروری و اساسی برای ایجاد یک کمپین بازاریابی ایمیلی می‌پردازیم. با استفاده از این نکات می‌توانید کمپین ایمیلی مناسبی را برای پیاده سازی استراتژی بازاریابی خود پیاده کنید.

168

برای پیاده سازی استراتژی‌ بازاریابی ایمیلی باید کمپین بازاریابی ایمیلی خود را با یک برنامه‌ریزی دقیق راه‌اندازی کنید. به همین دلیل باید نکات ضروری و اساسی برای ایجاد کمپین ایمیلی را بدانید تا با استفاده از آنها مشتریان هدف را جذب کنید. طبق آمار هر روز حدود ۲۶۹ میلیارد ایمیل فرستاده می‌شود و این مقدار رو به افزایش است. با توجه به رقم بالای تعداد ایمیل‌ها می‌توان نتیجه گرفت که رقابت در این زمینه بسیار شدید است. 

 

کمپین بازاریابی ایمیلی چیست؟

کمپین بازاریابی ایمیلی، سلسله‌ای از ایمیل‌هایی است که به مشتریانتان ارسال می‌کنید. به این ترتیب که اول کسانی را که ممکن است مشتری شما شوند شناسایی کرده و با کلی زحمت و تلاش ایمیلشان را در یک لیست جمع می‌کنید و در ادامه هم با ارسال محتوای ارزشمند در طول زمان این اعتماد را حفظ کرده و وفاداریشان را بدست می‌آورید. کمپین ایمیلی موفق می‌تواند باعث مشارکت مشتریان در کسب و کار و افزایش فروش برند شما شود. از مزایای بزرگ بازاریابی ایمیلی این است که مردم هنوز از ایمیل به صورت گسترده‌ استفاده می‌کنند و این بازاریابی ایمیلی را به ابزاری عالی برای ارتباط هدفمند با مشتریان تبدیل کرده است. اما قبل از این که به سراغ ساختن کمپین ایمیلی خود بروید به نکات زیر توجه کنید.

 

۱- هدف خود را مشخص کنید

 بازاریابی همیشه با تعیین هدف شروع می‌شود. بازاریابی ایمیلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای این که یک کمپین موفق راه‌اندازی کنید به چیزی که دقیقاً می‌خواهید به آن برسید فکر کنید و هدف مناسبی را برای خود انتخاب کنید. اهداف رایجی که برای کمپین ایمیلی در نظر گرفته می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • خوش‌آمد گویی: به مشترکین جدید خود خوش‌آمد بگویید و با آن‌ها درباره بیزینس، ارزش‌ها و اهدافتان حرف بزنید و به این صورت ارتباط را آغاز کنید.
 • افزایش مشارکت مشتریان: با استفاده از محتوا‌ مشارکت مشتریان خود را افزایش دهید حتی اگر این محتواها راجع به تبلیغ یک وبینار و یا تلاش برای افزایش فروش باشند.
 • وفادارسازی مشتری به برند: مشتریان موجود را به برند خود وفادار کنید و با ارائه محصولات ارزشمند ارتباط قدرتمند‌تری را با آنها ادامه دهید. نشان دهید که قدر خریدهای قبلی و عضویت آنها را می‌دانید.

 

۲- انواع ایمیل‌ها را بشناسید

نکته مهم دیگری که برای راه‌اندازی کمپین ایمیلی باید بدانید این است که چه نوع ایمیلی را می‌خواهید ارسال کنید. در ادامه به معرفی ۳ نوع اصلی ایمیل می‌پردازیم. می‌توانید در شرایط متفاوت با استفاده از هریک برای مشتریان خود تازگی ایجاد کنید.

 • ایمیل تبلیغاتی: ایمیل‌های تبلیغاتی در مورد محصولات پیشنهادی و فروش آنها صحبت می‌کنند و در واقع خود، تبلیغ هستند.
 • ایمیل‌های ارتباطی: این ایمیل‌ها مواردی را که قول داده‌اید برای کاربران انجام دهید را شامل می‌شوند. مانند خبرنامه هفتگی، هدیه رایگان و یا اطلاعات مربوط به برند.
 • ایمیل‌های عملیاتی: این ایمیل‌ها شامل مواردی مانند، تأییدیه ثبت نام مشترکین، پیام خوش‌آمد گویی، سفارش یا تأیید خرید می‌باشد.
بیشتر بخوانید:  گیمیفیکیشن کارهای جدی را جذاب می‌کند

 

۳- مخاطبان خود را بشناسید

اگر مدت‌هاست که در زمینه بازاریابی فعالیت می‌کنید، حتماً مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده‌اید. اگر نه، باید داده‌های آماری خود را بررسی کنید و روی افرادی که از محصولات مشابه محصول شما بیشتر استفاده می‌کنند، تمرکز کنید و آن‌ها را هدف قرار دهید. پس از ارسال اولین کمپین ایمیلی خود می‌توانید داده‌های مشترکین خود را جمع‌آوری کرده و برای دفعه بعد با داده‌های هدفمند‌تر فعالیت کنید. این اطلاعات و داده‌ها را می‌توانید از گوگل آنالیتیکس و یا نرم افزار‌های آماری دیگر به دست آورید. همه این نرم افزارها، اطلاعاتی را درباره جمعیت شناسی، موقعیت مکانی، علاقه مندی‌ها و مجموعه‌ای از اطلاعات دیگر راجع به مشتریان ارائه می‌دهند که به شما می‌گوید مشتریان شما چه کسانی هستند و به چه چیز‌هایی علاقه دارند. این یک نقطه شروع خوب برای ساختن کمپین‌های بازاریابی موفق ایمیلی است. پیشنهاد می‌کنم مقاله مربوط به ایجاد پرسونای بازاریابی را مطالعه کنید.

 

۴- از تکنولوژی عاقلانه استفاده کنید

بهترین سرویس دهنده‌های بازاریابی ایمیلی، دارای ابزارهایی هستند که کمک می‌کنند کمپین‌های بازاریابی ایمیلی موفق‌تری ایجاد کنید. این سرویس دهنده ها یا اصطلاحا پلتفرم های بازاریابی ایمیلی معمولاً ویژگیهای زیر را دارند:

 • سادگی در ایجاد کمپین‌ها، اتوماسیون، قالب‌ها و جریان‌های کاری
 • یکپارچگی با نرم افزارهایی که از قبل استفاده می‌کردید مانند وردپرس
 • روش‌های تقسیم بندی مخاطبان
 • ابزارهای تجزیه و تحلیل عمیق عملکرد کمپین‌ها

امکاناتی مانند اتوماسیون کمک می‌کند تا ایمیل‌های عملیاتی سریعاً ارسال شوند، به مشتریان سریع پاسخ دهید و ایمیل‌های تبلیغاتی و ارتباطی ایجاد کنید. در تصویر زیر بخش اتوماسیون نرم افزار میلرلایت را مشاهده می‌کنید.

اتوماسیون نرم افزار بازاریابی ایمیلی میلرلایت

 

۵- فرم‌های جذاب ایجاد کنید

برای اجرای کمپین موفق، باید به تعداد ایمیل مخاطبان هدف را در لیست داشته باشید. برای جمع‌آوری این ایمیل‌ها نیاز به ایجاد فرم‌های جذاب دارید که مخاطبان را برای ثبت نام مجاب کنند. برای کسب نتایج مناسب، فرم‌ها را در چندین مکان قرار دهید و دائماً اثربخشی آنها را با توجه به محل استفاده در سایت ارزیابی کنید. انواع فرم‌ها را در قسمت‌های مختلف سایت خود آزمایش کنید، از جمله:

 • پاپ آپ‌های خوش آمد گویی، که زمان ورود به سایت ظاهر می‌شوند. همچنین می‌توانید از ویژگی اسلایدر صفحه خود به عنوان خوش آمدگویی استفاده کنید.
 • پاپ آپ‌های لایت باکس که در هر صفحه ظاهر می‌شوند، پشت این پنجره به حالت تیره در می‌آید و تمرکز روی موضوع اصلی قرار می‌گیرد. از این نوع پاپ آپ بیشتر برای دریافت ایمیل مخاطبان و گاهی هم برای فراخوانی بعضی اعمال مانند لایک کردن صفحه فیسبوک و یا دریافت کوپن تخفیف استفاده می‌شود. این روش نرخ تبدیل بالایی دارد.
 • پاپ آپ خروج برای زمانی که افراد در حال رفتن از سایت هستند. زمان خوبی برای زدن تیر آخر و جذب مخاطب است.

 

۶- ارسال ایمیل‌ها و پیگیری‌های آنها را برنامه‌ریزی کنید

بعد از این که اهداف، نوع ایمیل و مخاطبان خود را شناختید و افراد را به طور هدفمند در لیست قرار دادید، وقت آن است که کمپین بازاریابی ایمیلی خود را برنامه‌ریزی کنید. این به شما کمک می‌کند که دیدگاهی کلی و از بالا به روند فعالیتها داشته باشید. مشترکان خود را با ارسال ایمیل‌های مداوم کلافه نکنید زیرا آنها را اسپم خواهند کرد. در عوض، به قول‌هایی که داده‌اید، متعهد باشید و سعی در برآوردن انتظارات شان داشته باشید. در رویکرد برنامه‌ریزی باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • تکرار و دفعات ایمیل‌های ارسالی
 • نوع ایمیل، همانطور که در مرحله ۲ اشاره شد
 • ایده مناسب برای محتوا
 • اقدام اصلی که از مشترکین می‌خواهید (مانند ثبت نام برای یک رویداد، دنبال کردن شما در رسانه‌های اجتماعی، خرید یک محصول)
 • ایجاد ایمیل‌ها باید به موقع، مرتبط، جالب و ارزشمند باشند
بیشتر بخوانید:  راه‌های افزایش ترافیک وب سایت

 

۷- تیتر و عنوان مناسب انتخاب کنید

تیتر نقطه‌ای خوب برای شروع در کمپین بازاریابی ایمیلی است که نقش مهمی‌ در جذب افراد برای باز کردن ایمیل دارد. مانند عنوان در پست وبلاگ، به تیتر ایمیل هم باید توجه شود تا مخاطبان راغب به پرداخت بیشتر شوند.

شما نمی‌توانید از کلمات زیادی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبتان استفاده کنید. بررسی‌ها نشان داده است که اکثراً موضوع از ۴۱ تا ۵۰ کاراکتر متفاوت است. بعضی مواقع قسمتی از موضوع بر روی صفحه نمایش تلفن همراه نشان داده می‌شود، پس بهتر است که مهمترین قسمت‌ها را در ابتدا قرار دهید. در زیر به گزینه‌هایی برای بهبود موضوع اشاره می‌کنیم:

 • باید وقتی ایمیل باز می‌شود به سرعت پیام آن توسط مخاطب درک شود و نباید خیلی این موضوع را به هوش و ذکاوت خواننده محول کنید.
 • برای شخصی سازی بیشتر ایمیل می‌توانید از نام فرد استفاده کنید که این باعث جلب توجه بیشتر او شده و نرخ باز کردن ایمیل را بالا می‌برد. البته شخصی سازی ایمیل برای خود داستان مفصلی دارد که فقط به استفاده از نام خلاصه نمی‌شود.
 • سعی کنید از کلماتی که ممکن است ایمیل شما را به جمع اسپم‌ها ملحق کند خودداری کنید. کلماتی مانند خرید، نقدی، تخفیف
 • الگو گرفتن از موضوع‌های عالی و استفاده مناسب از آنها

 

۸- متن مناسب بنویسید

حالا نوبت نگارش متن بازاریابی ایمیلی شما است. باید در ابتدای ایمیل از یک متن جذاب که نظر خواننده را جلب کند استفاد کنید. برای کسب نتیجه بهتر، عنوان ایمیل را کوتاه انتخاب کنید و از ارائه زودهنگام پیشنهاد خود اجتناب کنید. ابتدا سعی کنید که مخاطب را با خود همراه کنید و از در دوستی وارد شوید نه این که همان اول کار محصول خود را معرفی یا درخواست خود را مطرح کنید.

مشترکین خود را با نام مخاطب قرار دهید. ایمیل‌های شخصی سازی شده موفق تر هستند. همچنین پیشنهاد می‌شود که ایمیل‌های خود را بر اساس انتظارات و نیازهای مختلف کاربران ارسال کنید. این باعث هدفمند شدن بیشتر ایمیل‌ها و افزایش احتمال موفقیت می‌شود. بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که آموزش و تقسیم مخاطبان شما تا ۵۰٪ افزایش نرخ کلیک ایمیل را افزایش می‌دهد. موارد دیگری که برای متن ایمیل می‌توان به آنها اشاره کرد عبارتند از:

 • داستان شخصی: در جایگاه یک انسان بودن هرگز به کسب و کار شما آسیب نمی‌رساند و اغلب به مردم کمک می‌کند ارتباطات عاطفی ایجاد کنند. برخی از موفق ترین ایمیل‌هایی که ما دیده ایم از این تکنیک استفاده می‌کنند.
 • چیزی ارزشمند برای خوانندگان شما: این می‌تواند یک مقاله، فایل ویدئویی، کتاب الکترونیک و یا هر آنچه که مدنظر شماست باشد. البته باید بوضوح کاربرد و منافع پیشنهاد ارزشمند خود را برای مخاطب بیان کنید.
 • نظرسنجی، تحقیق، GIF یا ویدئو که همه این موارد طبق بررسی های انجام شده بسیار موثرند.
 • البته، لازم نیست همه مواردی که اشاره شد را در ایمیل قرار دهید. ایمیل‌های شما باید کوتاه و تنها دارای چند مورد اصلی در هر یک از آنها باشد. اگر طولانی شد، ایمیل خود را بازنگری کنید.
 • آخرین بخش متن بازاریابی ایمیلی شما، دعوت به اقدام (CTA) یا Call to Action است. چیزی را از خوانندگان درخواست کنید که می‌خواهید بعد از مطالعه ایمیل انجام دهند.
 • CTA‌ ها معمولاً در ایمیل چندین بار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهتر است خیلی زود سر اصل مطلب نرفته و خواسته خود را مطرح نکنید. بنابراین می توانید یک CTA کمی بعد از شروع، در وسط و نزدیک انتهای آن قرار دهید. توجه داشته باشید که CTA باید کوتاه و واضح باشد. متن آن باید طوری انتخاب شود که مشترک برای کلیک روی آن درنگ نکند.

 

بیشتر بخوانید:  ۱۰ نکته‌ مؤثر در روانشناسی فروش

۹- بر طراحی بازاریابی ایمیلی تمرکز کنید

طراحی ایمیل در همه کمپین‌های بازاریابی موفق مهم است. اگر ظاهر ایمیل‌های شما مناسب نباشد، مطمئناً مخاطبان شما را فراری خواهد داد. با توجه به اینکه بیشتر از همیشه خواندن ایمیل در دستگاه‌های تلفن همراه، مهم است باید از یک قالب ایمیل رسپانسیو استفاده کنید تا محتوا و چهارچوب ایمیل به صورت خودکار تغییر کند، چرا که افراد آن را در تلفن، تبلت یا دسکتاپ می‌خوانند.

بیشتر ایمیل‌های خوب نسبت متن بیشتری به تصویر دارند. هیچ شکی نیست که تصاویر ایمیل شما را جذاب تر می‌کنند، اما می‌دانیم که بسیاری از افراد نمایش تصاویر را در مرورگر غیرفعال می‌کنند. این به این معنی است که ایمیل شما هنوز هم باید گویا باشد و پیام خود را برساند، حتی اگر مخاطب نتواند تصاویر آن را ببیند. از این رو از برچسب‌های alt استفاده کنید تا هنگامی که تصویر دیده نمی‌شود متن به جای آن قرار گیرد و گویای مفهوم باشد تا مخاطب درک بهتری از کل محتوا داشته باشد.

 

۱۰- تست و پیگیری

در نهایت، ارسال ایمیل تنها اولین گام در دستیابی به موفقیت بازاریابی ایمیلی است. برای اینکه به موفقیت واقعی برسید، باید داده‌ها را جمع‌آوری کنید تا با تحلیل آنها در کمپین‌های بعدی نتایج بهتری بدست آورید. جمع آوری داده به این معناست که لازم است همه چیز را آزمایش کنید: طراحی و قالب، متن بازاریابی ایمیلی، خطوط موضوع و دعوت به اقدام‌ها. همچنین باید زمان ارسال ایمیل‌ها و تأثیر آنها را نیز بررسی کنید.

سیستم گزارش دهی نرم افزار ایمیلی که استفاده می‌کنید به راحتی می‌تواند اطلاعات مربوط به ارسال‌ها، نرخ مشاهد ایمیل‌ها و نرخ کلیک‌ها و بسیاری اطلاعات مهم دیگر را در اختیار شما بگذارد.

در نهایت، تلاش کنید تا با اعضای غیر فعال لیست ایمیل‌های خود، ارتباط مجدد برقرار کنید، و در صورتی که تلاش‌هایتان موفقیت آمیز نبود آنها را حذف کنید. کیفیت لیست بهتر از کمیت آن است. یعتی بهتر است در بازاریابی ایمیلی نرخ باز کردن و کلیک کردن ایمیل‌ها بیشتر باشد تا این که تعداد ایمیل‌ها بالا بوده ولی غیرفعال باشند.

 

کلام آخر

با استفاده از این نکات و به کارگیری آنها می‌توانید در ساختن کمپین ایمیلی خود بهتر عمل کنید. دقت کنید که برای رسیدن به موفقیت روزافزون باید همیشه اطلاعات خود را راجع به آنچه ارائه کردیم به روز کنید. هرچند این اطلاعات از آخرین مقالات ارائه شده در سال ۲۰۱۹ استخراج شده‌اند اما در گذر زمان به بازبینی و به روز رسانی نیاز دارد.

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!