فرایند ایجاد ایده استارتاپی و توسعه آن

حتماً پیش آمده با وجود داشتن ایده‌ای درخشان ندانید که چگونه باید کار را ادامه دهید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم فرایند ایجاد ایده استارتاپی و توسعه آن را در قالب مراحلی کاملاً مشخص و به دور از ابهام برایتان تشریح کنیم:

174

از آنجایی که عنوان این مقاله نظرتان را جلب کرده معلوم است که ایده‌های جالب زیادی برای راه اندازی استارتاپ به ذهنتان خطور می‌کند. دیگر اینکه حتماً پیش آمده با وجود داشتن ایده‌ای درخشان ندانید که چگونه باید کار را ادامه دهید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم فرایند ایجاد ایده استارتاپی و توسعه آن را در قالب مراحلی کاملاً مشخص و به دور از ابهام برایتان تشریح کنیم:

 

۱- بازارهای مرتبط را تحلیل کنید

ابتدا حواستان به بازارهای خاصی که ایده استارتاپی شما در آنها قابل اجرا است توجه کنید. ببینید نیازهای صنعت و مشتریان آنها چیست؟ آیا مشکل حل نشده‌ای در آن صنایع هست؟ آیا ایده استارتاپی شما، راه حل و یا بهبودی برای وضعیت فعلی آنها ارائه می کند؟ می‌توانید به بزرگان و سازمانهای مسئول یا مجلات و نشریات هر صنعت مراجعه کنید تا آخرین اطلاعات مربوط به روندهای جدید را بدست آورید. برای مثال تک کرانچ که یک وبلاگ عالی درباره تکنولوژی است و درباره آخرین محصولات و آخرین اخبار فناوری جهان صحبت می‌کند، همچنین استارتاپهای جدید و در حال راه‌اندازی و ورود به بازار را معرفی می‌کند.

نمونه الهام بخش دیگر وبسایت TED است که با شعار بسیار شناخته شده “ایده‌هایی که ارزش انتشار دارند” معروف است. این سایت که مجموعه‌ای از سخنرانی های با ارزش است گنجینه‌ای است از اسرار و اطلاعات درباره هرچیزی که تصورش را بکنید. متخصصان در حوزه‌های خاص و متنوع دور هم جمع می‌شوند تا با دیدگاههای هم آشنا شوند. سخنرانان حدود ۱۸ دقیقه زمان دارند که از آخرین پیشرفتهای تخصصی تا مباحث اجتماعی باشد صحبت کنند و دانش همدیگر را افزایش دهند. مطمئناً بعد از دیدن ویدئوها و حتی مشارکت در گفتگو ها بیش از هروقت دیگری الهام خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید:  رشد کسب و کار خود را تضمین کنید

 

۲- ایده هایتان را بنویسید و بسط دهید

در این مرحله نیازها یا حوزه های قابل بهبودی که پیدا کرده‌اید را یادداشت کنید. توسط نرم افزاری مثل Evernote ایده‌ها را جمع‌آوری کنید. با این ابزار می‌توانید خلاصه صفحات، تصاویر، اسناد ضمیمه و حتی اسلایدهای پاورپوینت را ذخیره کنید. می‌توانید در پلتفرم‌های مختلف مثل ویندوز، اندروید، ios انواع مختلف یادداشت ایجاد کنید و با یک کلیک ساده روی دکمه Sync یادداشتهای خود را روی همه پلتفرم های مختلف همگام سازی کنید. البته به زبان انگلیسی است.

 

۳- انجام تحلیل رقابتی

برای مقایسه کسب و کارتان با رقبا و پیش بینی میزان مقاومت خود در برابر کسب و کارهای دیگر تحلیل رقابتی روش بسیار خوبی است. این روش به شما کمک می کند تا فضاهای خالی که توسط دیگران دست نخورده را پیدا کنید و به نوعی برای خود مزیت رقابتی ایجاد نمائید.

 

۴- کسب و کار خودتان را در قالب مدل درآورید

نوشتن یک طرح کسب و کار خسته کننده‌ بوده اما استفاده از یک سری الگوهای مدل کسب و کار مانند بوم مدل کسب و کار همچنین بوم ناب لذت بخش است. در واقع قالبیهایی که یک مدل کسب و کار یک صفحه‌ای را به شما می‌دهند. به راحتی می‌توانید اطلاعات خود را به آنها اضافه کنید یا از آن کم کنید. می‌توانید ۹ بخش تشکیل دهنده آنها را در یک نگاه ببینید. البته مدلهای کاربردی دیگری هم مانند چرخ مدل کسب و کار  و مدل چهارجعبه‌ای هستند که می‌توانید در مقاله‌ای با عنوان “طراحی مدل کسب و کار با ۳ قالب آماده” همه را مطالعه کنید.

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
کار جالبی میشه، امتحان کنید!

 

۵- ایجاد، طراحی، طرح بندی قالب و بعد  تست 

تکمیل بوم مدل کسب و کار و پر کردن اجزاء مختلف آن با آزمون و خطاهای مختلف در دنیای واقعی مدت زیادی طول خواهد کشید. با ابزارهای آنلاینی مانند Balsamiq و Framebox می‌توانید قالبها و چهارچوبهایی در فرمت های مختلف مانند JPG و یا PDF ذخیره کنید. یک سری دکمه و اجزای اپلیکیشن وب برای انتخاب ایجاد شده‌اند که می‌توانید به آسانی در طرح خود قرار دهید. اگر می‌خواهید بازخورد دیگران را در مورد قالب خود داشته باشید؟ InfluenceApp بهترین را پیش پای شما می‌گذارد. می توانید طرح خود را در فرمت‌های مختلف آپلود کنید و بقیه اسناد را به شکل کامل ضمیمه کنید. همچنین نظرات خود به راحتی در خصوص عناصر طراحی با همتایان خود از طریق اشتراک لینک تبادل کنید.

 

۶- بازار را بررسی کنید

هیچ کسب و کاری نباید بدون بررسی بازار راه‌اندازی شود. وبسایت‌هایی مانند پرس لاین این امکان را به شما می‌دهند که پرسشنامه های آنلاین ایجاد کنید و لینک آنها را برای مخاطبان خود بفرستید. به راحتی با این روش می‌توانید فراتر از محدودیت‌های تحقیقات میدانی عمل کرده و پا را از مرزها فراتر بگذارید. همچنین می‌توانید قبل از اینکه MVP خود را تهیه کنید یک جلسه کانونی تشکیل دهید. افراد را از دموگرافی‌های مختلف مخاطبانتان خود دعوت کنید. از این طریق می‌توانید به موارد زیر برسید:

  • پیدا کردن اولین تصور مصرف کننده از محصول یا خدمات بر اساس کمپین بسته بندی و بازاریابی
  • جمع آوری بازخورد زمان واقعی مشتری در مورد مزایا و محدودیتهای محصول
  • بهینه سازی استراتژی های بازاریابی محصول و بهبود آن قبل از ارائه نهایی

 

۷- توسعه محصول نهایی

در این مرحله باید تغییرات و تنظیمات لازم برای ایجاد محصول نهایی انجام شوند. نرم افزارهای مختلف مدیریت پروژه هستند که با آنها می‌توانید محصول نهایی را ایجاد کنید. Trello و Agile Zen توصیه های خوبی هستند. الگوی تولید محصول به مرحله های مختلف تقسیم می‌شود و هر بخش به یک فرد اختصاص داده می‌شود. وظایف را می‌توان از یک مرحله به مرحله دیگر منتقل کرد، به عنوان مثال از حالت “در صف انجام” به “تأیید شده”. به این ترتیب تصویری بسیار واضح از پیشرفت هر بخش پروژه و آنچه که باید انجام شود، خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:  استارتاپ چیست؟ تفاوت استارتاپ با کسب و کارهای کوچک و بزرگ

 

۸- بازخورد مشتریان و اندازه گیری نتایج کسب و کار خود

در کسب و کار ابهامات و ریسک‌های زیادی وجود دارد، با همه اینها لازم است که به نتایج مورد نظر برسید. اما اگر کارها درست پیش نروند، چه می شود؟ افزونه Kiss insights به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان خود برسید. آن را در وبسایت خود نصب کنید و وقتی که مخاطب به صفحه اصلی شما هدایت می‌شود، با سوالاتی مواجه می‌شود. به راحتی می‌توانید مخاطبی را که مورد بررسی است تحت نظارت داشته باشید. یکی دیگر از ابزارهایی که نباید از دست بدهید، Kiss metrics است. رفتار بازدیدکننده، گشت و گذار و خرید او را ثبت می‌کند و اطلاعات ارزشمندی از قبیل اینکه مخاطب از کجا با شما آشنا شده را در اختیارتان قرار می‌دهد. این اطلاعات مفید  کمک می‌کند تا استراتژی های بازاریابی و ناوبری سایت خود را بهبود ببخشید. این مرحله و مرحله هفتم دوباره و چندباره تکرار می‌شوند، به خاطر این که لازم است کسب و کار شما دائماً گسترش یافته و با بازار سازگار شود. در نهایت پیشنهاد می کنم خلاصه کتاب ارزشمند “راه اندازی استارتاپ در هفت روز” که توسط وبسایت رهسو تهیه شده مطالعه بفرمایید.

 

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید،پیشنهاد می‌کنم عضویت ویژه رهسو را هم امتحان کنید!

 

درباره عضویت ویژه بیشتر بدانید!

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!