فرایند ایجاد ایده استارتاپی و توسعه آن

حتماً پیش آمده با وجود داشتن ایده‌ای درخشان ندانید که چگونه باید کار را ادامه دهید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم فرایند ایجاد ایده استارتاپی و توسعه آن را در قالب مراحلی کاملاً مشخص و به دور از ابهام برایتان تشریح کنیم:

102

از آنجایی که عنوان این مقاله نظرتان را جلب کرده معلوم است که ایده‌های جالب زیادی برای راه اندازی استارتاپ به ذهنتان خطور می‌کند. دیگر اینکه حتماً پیش آمده با وجود داشتن ایده‌ای درخشان ندانید که چگونه باید کار را ادامه دهید. ما در این مقاله سعی می کنیم فرایند ایجاد ایده استارتاپی و توسعه آن را در قالب مراحلی کاملاً مشخص و به دور از ابهام برایتان تشریح کنیم:

 

۱- بازارهای مرتبط را تحلیل کنید

ابتدا حواستان به بازارهای خاصی که ایده استارتاپی شما در آنها قابل اجرا است توجه کنید. ببینید نیازهای صنعت و مشتریان آنها چیست؟ آیا مشکل حل نشده‌ای در آن صنایع هست؟ آیا ایده استارتاپی شما، راه حل و یا بهبودی برای وضعیت فعلی آنها ارائه می کند؟ می‌توانید به بزرگان و سازمانهای مسئول یا مجلات و نشریات هر صنعت مراجعه کنید تا آخرین اطلاعات مربوط به روندهای جدید را بدست آورید. برای مثال تک کرانچ که یک وبلاگ عالی درباره تکنولوژی است و درباره آخرین محصولات و آخرین اخبار فناوری جهان صحبت می‌کند، همچنین استارتاپهای جدید و در حال راه‌اندازی و ورود به بازار را معرفی می‌کند.

نمونه الهام بخش دیگر وبسایت TED است که با شعار بسیار شناخته شده “ایده‌هایی که ارزش انتشار دارند” معروف است. این سایت که مجموعه‌ای از سخنرانی های با ارزش است گنجینه ای است از اسرار و اطلاعات درباره هرچیزی که تصورش را بکنید. متخصصان در حوزه های خاص و متنوع دور هم جمع می‌شوند تا دیدگاههای با دیدگاههای هم آشنا شوند. سخنرانان حدود ۱۸ دقیقه زمان دارند که از آخرین پیشرفتهای تخصصی تا مباحث اجتماعی باشد صحبت کنند و دانش همدیگر را افزایش دهند. مطمئناً بعد از دیدن ویدئوها و حتی مشارکت در گفتگو ها بیش از هر وقت دیگری الهام خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید:  ۱۰ نکته در انتخاب نام کسب و کار

 

۲- ایده هایتان را بنویسید و بسط دهید

در این مرحله نیازها یا حوزه های قابل بهبودی که پیدا کرده‌اید را یادداشت کنید. توسط نرم افزاری مثل Evernote ایده‌ها را جمع‌آوری کنید. با این ابزار می‌توانید خلاصه صفحات، تصاویر، اسناد ضمیمه و حتی اسلایدهای پاورپوینت را ذخیره کنید. می‌توانید  در پلتفرم های مختلف مثل ویندوز، اندروید، ios انواع مختلف یادداشت ایجاد کنید و با یک کلیک ساده روی دکمه Sync یادداشتهای خود را روی همه پلتفرم های مختلف همگام سازی کنید. البته به زبان انگلیسی است.

 

۳- انجام تحلیل رقابتی

برای مقایسه کسب و کارتان با رقبا و پیش بینی میزان مقاومت خود در برابر کسب و کارهای دیگر تحلیل رقابتی روش بسیار خوبی است. این روش به شما کمک می کند تا فضاهای خالی که توسط دیگران دست نخورده را پیدا کنید و به نوعی برای خود مزیت رقابتی ایجاد نمائید.

 

۴- کسب و کار خودتان را در قالب مدل درآورید

نوشتن یک طرح کسب و کار خسته کننده‌ بوده اما استفاده از بوم مدل کسب و کار لذت بخش است. در واقع قالبی است که یک مدل کسب و کار یک صفحه‌ای را به شما می‌دهد. به راحتی می‌توانید به آن اضافه کنید یا از آن کم کنید. به راحتی می‌توانید ۹ بخش تشکیل دهنده آن را در یک نگاه ببینید. این بخشها شامل بخشبندی مشتریان، ارزشهای پیشنهادی، کانال‌ها، روابط مشتری، مدلهای درآمدی، منابع کلیدی، فعالیتهایی که ایجاد ارزش می‌کنند، شرکای کلیدی و ساختار هزینه هستند.

 

۵- ایجاد، طراحی، طرح بندی قالب و بعد  تست 

تکمیل بوم مدل کسب و کار و پر کردن اجزاء مختلف آن با آزمون و خطاهای مختلف در دنیای واقعی مدت زیادی طول خواهد کشید. با ابزارهای آنلاینی مانند Balsamiq و Framebox می‌توانید قالبها و چهارچوبهایی در فرمت های مختلف مانند JPG و یا PDF ذخیره کنید. یک سری دکمه و اجزای اپلیکیشن وب برای انتخاب ایجاد شده‌اند که می‌توانید به آسانی در طرح خود قرار دهید. اگر می‌خواهید بازخورد دیگران را در مورد قالب خود داشته باشید؟ InfluenceApp بهترین را پیش پای شما می‌گذارد. می توانید طرح خود را در فرمت‌های مختلف آپلود کنید و بقیه اسناد را به شکل کامل ضمیمه کنید. همچنین نظرات خود به راحتی در خصوص عناصر طراحی با همتایان خود از طریق اشتراک لینک تبادل کنید.

 

بیشتر بخوانید:  چه سنی برای راه اندازی کسب و کار مناسب است؟

۶- بازار را بررسی کنید

هیچ کسب و کاری نباید بدون بررسی بازار راه‌اندازی شود. وبسایت‌هایی مانند پرس لاین این امکان را به شما می‌دهند که پرسشنامه های آنلاین ایجاد کنید و لینک آنها را برای مخاطبان خود بفرستید. به راحتی با این روش می‌توانید فراتر از محدودیت‌های تحقیقات میدانی عمل کرده و پا را از مرزها فراتر بگذارید. همچنین می‌توانید قبل از اینکه MVP خود را تهییه کنید یک جلسه کانونی تشکیل دهید. افراد را از دموگرافی‌های مختلف مخاطبانتان خود دعوت کنید. از این طریق می‌توانید به موارد زیر برسید:

  • پیدا کردن اولین تصور مصرف کننده از محصول یا خدمات بر اساس کمپین بسته بندی و بازاریابی
  • جمع آوری بازخورد زمان واقعی مشتری در مورد مزایا و محدودیتهای محصول
  • بهینه سازی استراتژی های بازاریابی محصول و بهبود آن قبل از ارائه نهایی

 

۷- توسعه محصول نهایی

در این مرحله باید تغییرات و تنظیمات لازم برای ایجاد محصول نهایی انجام شوند. نرم افزارهای مختلف مدیریت پروژه هستند که با آنها می‌توانید محصول نهایی را ایجاد کنید. Trello و Agile Zen توصیه های خوبی هستند. الگوی تولید محصول به مرحله های مختلف تقسیم می‌شود و هر بخش به یک فرد اختصاص داده می‌شود. وظایف را می‌توان از یک مرحله به مرحله دیگر منتقل کرد، به عنوان مثال از حالت “در صف انجام” به “تأیید شده”. به این ترتیب تصویری بسیار واضح از پیشرفت هر بخش پروژه و آنچه که باید انجام شود، خواهید داشت.

 

۸- بازخورد مشتریان و اندازه گیری نتایج کسب و کار خود

در کسب و کار ابهامات و ریسک‌های زیادی وجود دارد، با همه اینها لازم است که به نتایج مورد نظر برسید. اما اگر کارها درست پیش نروند، چه می شود؟ افزونه Kiss insights به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان خود برسید. آن را در وبسایت خود نصب کنید و وقتی که مخاطب به صفحه اصلی شما هدایت می‌شود، با سوالاتی مواجه می‌شود. به راحتی می‌توانید مخاطبی را که مورد بررسی است تحت نظارت داشته باشید. یکی دیگر از ابزارهایی که نباید از دست بدهید، Kiss metrics است. رفتار بازدیدکننده، گشت و گذار و خرید او را ثبت می‌کند و اطلاعات ارزشمندی از قبیل اینکه مخاطب از کجا با شما آشنا شده را در اختیارتان قرار می‌دهد. این اطلاعات مفید  کمک می‌کند تا استراتژی های بازاریابی و ناوبری سایت خود را بهبود ببخشید. این مرحله و مرحله هفتم دوباره و چندباره تکرار می‌شوند، به خاطر این که لازم است کسب و کار شما دائماً گسترش یافته و با بازار سازگار شود.

 

بیشتر بخوانید:  ۷ اصل رهبری

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید،پیشنهاد می‌کنم عضویت ویژه رهسو را هم امتحان کنید!

 

درباره عضویت ویژه بیشتر بدانید!

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 4 =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
 
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی عاشق شغلت باش تا موفق بشی، درسته؟

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
عضویت در خبرنامه
جدیدترین اخبار بازاریابی و کسب و‌کار!
بروز بمانید
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!