تکنیکهای افزایش فروش در کسب و کارهای کوچک

دنیای امروز آنقدر رقابتی شده که همه ما حتی کسانی که فروشنده نیستند نیاز به دانستن تکنیکهای افزایش فروش و ترغیب مشتری دارند. در ادامه به چند مورد از تکنیکهای افزایش فروش اشاره می‌کنیم که با کمی تمرین می توانند به مهارت تبدیل شده و نتایج خوبی را در فروش کسب و کارهای کوچک رقم بزنند.

21

خیلی ها فکر می کنند فروشندگی یک مهارت ذاتی است ولی من همون طور که درباره کارآفرینی گفتم هر کسی قابلیت تبدیل شدن به یک فروشنده ماهر را دارد ، فقط بعضی ها این استعداد را در خود بیشتر پرورش می‌دهند. این وسط برای اینکه زودتر و بهتر به نتیجه برسید آموزش و تمرکز روی یادگیری تکنیکهای افزایش فروش خیلی کمک می‌کنند. در ادامه ما نیز ۱۰ تکنیک از تکنیکهای افزایش فروش را ارائه می‌کنیم. فقط یادمان نرود که این تکنیکها وقتی موثرند که با تمرکز و تمرین زیاد به مهارت تبدیل شوند.

 

۱- سوال کنید و گوش دهید!

بعضی از مردم فکر می‌کنند که یک فروشنده خوب کسی است که خوب و زیاد حرف بزند و به راحتی بتواند کنترل عقل و احساس مشتری را در دست بگیرد. شاید این نگاه به این علت است که در پس زمینه ذهن خود این شغل شریف را با کلاهبرداری و فریفتن مشتری اشتباه گرفته‌اند. یک فروشنده حرفه ای، خوب و بجا صحبت می‌کند، بیشتر از این که حرف بزند سوالهای مناسب می‌پرسد و خوب گوش می‌کند. به این ترتیب با بدست آوردن اطلاعات درست مسیر فروش را در جهت منافع و رضایت خود و مشتری هدایت می‌کند. یادمان باشد که بیشتر اوقات مشتری صحبت می‌کند اما نه در مورد چیزهایی که به تصمیم گیری شما کمک کند، این شما هستید که با سوال درست اطلاعات لازم را دریافت می‌کنید.

وقتی با مشتری صحبت می‌کنید یا از او سئوال می‌پرسید فرض را بر این بگذارید که محصول را خریده نه اینکه می‌خواهد بخرد. با اینکار ناخودآگاه مقاومت و تردید او را نسبت به خرید شکسته و کار فروش به شدت راحت می‌شود. برای مثال به جای اینکه بپرسید آیا محصول را می‌پسندید بپرسید می‌خواهید کجا نصبش کنید و یا مثلا کدام رنگ آن به وسایلتان می‌آید.

 

۲- پتانسیل خود را به نمایش بگذارید

فرق نمی‌کند در هر نوع ارتباطی که باشید وقتی با طرف مقابل تعامل مثبت برقرار کنید و او را هم در بازی خود وارد کنید حس بهتری خواهد داشت. احساس می‌کند با او روراست هستید و قرار است با هم کاری را انجام دهید. در فروش هم همینطور است، سعی کنید تا حد امکان نتایج فروش و آمارهای خود را به مخاطب نشان دهید تا احساس کند که او هم با خرید از شما می‌تواند نقشی در بهبود نتایج فروش و موفقیت یک مجموعه داشته باشد. این خود می‌تواند سنگ بنای یک رابطه بلند مدت و وفاداری مشتری با کسب و کار و محصول شما باشد.

بیشتر بخوانید:  ریتارگتینگ چیست و چطور باعث افزایش فروش می‌شود؟

 

۳- محصول خود را فروخته شده فرض کنید

یکی از بهترین راههای فروش این است که فرض کنید شخص طرف مقابل قبلاً تصمیم خود را درباره خرید محصول شما گرفته است. یک دلیل مهم پشت این موضوع وجود دارد. معمولا در خریدهای کمی پیچیده و قیمت بالا احتمالا مخاطب وقتی مراجعه می‌کند درباره شما و محصولتان تحقیق کرده و تا حدی به تصمیم خرید از شما نزدیک شده. وقتی فرض را از قبل بر فروش گذاشتید نوعی اعتماد به نفس در رفتار شما ظاهر می‌شود و رابطه با مشتری را آسان تر می‌کند. باعث می‌شود تصمیم دست و پا شکسته مشتری کامل شود. به این ترتیب آنقدر کار فروش راحت و روان می‌شود که مشتری متوجه نمی‌شود چه وقت محصول را خرید.

 

۴- پیامی متمایز و برجسته داشته باشید

امروزه پیدا کردن محصولی که بتواند نیاز و خواسته مخاطب را برآورده کند خیلی حیلی راحت تر از گذشته شده. به راحتی در اینترنت جستجو می‌کند، از دوستان خود می‌پرسد و در شبکه های اجتماعی نظرات مختلف را می‌خواند. خلاصه اینکه اگر می‌خواهید بین انبوهی از رقبا دیده شوید باید حرف متفاوت و جالبی داشته باشید که برای مردم مهم شوید. درباره شما نظر بدهند و شما و محصولتان سر زبانها بیفتد. باید پیامی که می‌دهید به فایده‌ای که برای مشتری دارید و مشکلی که از او حل می‌کنید اشاره کند. این موضوع را جدی بگیرید و از چارچوب های تکراری و قدیمی دست بردارید. کمی متفاوت باشید.

 

۵- داستان خود را به تصویر بکشید

شاید بهترین ابزار برای انتقال پیام تصویر باشد. مثل فیلم، انیمیشن وایت برد و تصاویر گرافیکی که خیلی حساب شده به مشتری نشان می‌دهند که چطور مشکل او را حل می‌کنند. با یک تصویر خوب و گویا به راحتی پیام کاربردی خود به صورت کاملا متمایز از بقیه نشان می‌دهید. مطمئنا اگر پیام خوب و برجسته باشد حتما دیده و شنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:  قانون جایگزینی در فروش

 

۶- غلبه بر اعتراضات در فروش

برای یک فروشنده باهوش اعتراض مشتری یک فرصت طلایی است. وقتی با شما بحث می‌کند یا ایراد و بهانه ای میگیرد یعنی اینکه شما و محصول برای او در این حد که انرژی و اعصاب خود را درگیر کند مهم است. اینجاست که مدیریت اعتراض مشتری کلید اصلی فروش می‌شود. برای این کار باید سه مرحله را طی کنید اول اینکه دلیل اصلی اعتراضش را بدانید. دوم: نشان دهید که او را درک می‌کنید و در مرحله سوم بتوانید پاسخ های درستی به اعتراضش بدهید. اغلب نکته ها و تکنیک ها در این مرحله مطرح می شوند. توصیه می‌کنم برای اینکه با پاسخ های مناسب به اعتراض مشتری آشنا شوید حتما مقاله مدیریت اعتراض مشتری در ۳ مرحله را بخوانید.

 

۷- از دادن اطلاعات کافی به مشتری دریغ نکنید

درست است وقتی که در کار خود صرف می‌کنید و دانشی در اختیار دیگران قرار می‌دهید نباید بدون پاداش و درآمد باشد اما بعضی وقتها این پاداش غیر مستقیم به دست می‌آید. کم نیستند کسانی که حتی اطلاعات اولیه محصول و کسب و کار را در اختیار مشتری قرار نمی‌دهند. در اینجا ما نه تنها می‌خواهم که شما این اطلاعات را به راحتی در اختیار مخاطب قرار دهید، بلکه پا را کمی فراتر گذاشته و با دادن اطلاعات اضافی او را بیشتر درگیر محصول و کار کنید. به این ترتیب احتمال خرید بالا می‌رود.

 

۸- ببینید چه چیزی مشتری را ترغیب به خرید می‌کند

حتما روی دانستن اینکه چه چیزهایی باعث انگیزه خرید در مشتری می‌شود سرمایه گذاری کنید. وقت بگذارید تا از نیازها، چالش ها، نگرانی ها و ترس های آنها مطلع شوید. اگر هدفتان ارائه خدمات و کمک به مخاطبان باشد مطمئنا سود هم به دنبال آن خواهد آمد. همانطور که در مورد مشتریان خود یاد می‌گیرید، به آنها آموزش هم بدهید تا در مراحل فروش به جلو حرکت کنند. مردم بخاطر اینکه درد دارند یا نیاز دارند خرید می‌کنند. نیاز مشتری خود را درک کنید، نیاز را برآورده کنید تا شانس بیشتری برای فروش داشته باشید.

 

۹- بر تصمیم گیری مشتری تمرکز کنید تا خرید

این که بخواهید به مشتری فشار بیاورید تا خرید کند نه حس خوبی برای شما دارد نه برای او ولی وقتی مطمئن شدید که اطلاعات کافی را در اختیارش قرار داده اید حتما برای گرفتن تصمیم به او فشار بیاورید. فشار برای تصمیم گیری با فشار برای خرید فرق می‌کند. این که مشتری از بلاتکلیفی نجات پیدا کند کار برای شما هم راحت می‌شوید. به این ترتیب می‌دانید می‌خواهد بخرد یا نه. الآن می‌خواهد بخرد یا بعدا. نیاز به مشورت دارد یا نه، و این که با چه کسی می‌خواهد صحبت کند. به این ترتیب شما هم بهتر می‌توانید در خدمت او باشید و کمکش کنید.

بیشتر بخوانید:  ریتارگتینگ چیست و چطور باعث افزایش فروش می‌شود؟

 

۱۰- همیشه بیش از قرارتان تحویل دهید

اگر می‌خواهید ببینید که آیا مشتریان دوباره از شما خرید می‌کنند و اینکه به دیگران در مورد شما می‌گویند، تحویل بیشتر مهم است. این طور نیست که همیشه مجبور باشید هزینه های زیادی بابت این موضوع بپردازید بلکه با هزینه های کم هم می‌توان این کار را انجام داد. خیلی وقتها چیزی که برای شما کم هزینه است برای مشتری ارزش زیادی ایجاد می‌کند و باعث رضایت او می‌شود. در این میان اگر کمی تحقیق و خلاقیت به خرج دهید حتما راههای بسیاری پیدا خواهید کرد. مثلا ایجاد یک تجربه غیر منتظره و دلپذیر. این قبیل کارها را به چشم سرمایه گذاری و ایجاد رابطه بلندمدت با مشتری ببینید. فرق ندارد که کسب و کار شما کوچک است یا بزرگ، در هر صورت باید در خدمت رسانی به مشتریان چه قدیمی و چه جدید ثبات داشته باشید. اگر تنها به خدمت و کمک به آنها فکر کنید نه فقط فروختن آن وقت راههای افزایش فروش را هم پیدا می‌کنید.

 

در پایان

دانستن و انجام دادن یک سری تکنیکهای افزایش فروش خوب است ولی مطمئنا برای نتیجه کافی را بگیرید باید همه اینها در قالب یک سیستم و یا حداقل یک چهارچوب حساب شده انجام شوند. پیشنهاد می‌کنم از چهارچوبی که در مقاله  مطرح شده استفاده کنید. فرایند فروش را مرحله به مرحله پیش می برید و در هر مرحله هم یک سری تکنیکهای افزایش فروش مثل تکنیکهای بالا را بر اساس تجربه و مطالعه قرار دهید تا به یک الگوی جا افتاده برسید. هرچقدر این الگو را تمرین کنید مهارت شما بیشتر می‌شود و از فروش بیشتر خود لذت می‌برید. با این روش زودتر هم به نتیجه دلخواه خود می‌رسید.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!