جدول swot الگویی برای برنامه ریزی استراتژیک

برای رسیدن به هدف نیاز به استراتژی دارید. پیاده کردن استراتژی هم نیاز به برنامه ریزی دارد. می‌توانید از جدول swot به عنوان ابزاری برای برنامه ریزی استراتژیک استفاده کنید.

265

برای رسیدن به هدف نیاز به استراتژی دارید. پیاده کردن استراتژی هم نیاز به برنامه ریزی دارد. برنامه ریزی استراتژیک به مدیر کمک می‌کند تا نگاهی سیستمی و بلندمدت به برنامه های اجرایی داشته باشید. البته بلند مدت یا کوتاه مدت زمان مشخصی ندارد و بسته به نوع صنعتی که در آن کار می‌کنید این مدت می‌تواند متفاوت باشد. به طور معمول برنامه های ۵ ساله و ۷ ساله را بلند مدت می‌گویند هر چند همیشه استثنائاتی هست مثلا در صنعت نفت شاید ۱۵ سال هم بلند مدت به حساب نیاید. در ادامه جدول swot را به عنوان ابزاری برای برنامه ریزی استراتژیک معرفی می‌کنیم.

 

جدول SWOT چیست؟

از آنجایی که شرایط دنیای کسب و کار روز به روز بی ثبات تر می‌شود می‌توان گفت هیچ برنامه ریزی نمی‌تواند مو به مو و بدون تغییر مخصوصا در بلند مدت اجرا شود. مطمئنا تغییرات زیادی خواهد داشت به همین علت لازم است این برنامه ریزی در قالب یک چارچوب انعطاف پذیر صورت گیرد. الگوهای زیادی در زمینه برنامه ریزی استراتژیک مطرح شده اند که می توان گفت مدل یا جدول SWOT یکی از بهترین هاست. اگر مقالات رهسو در زمینه مدل کسب و کار و استارتاپ ها را خوانده باشید تقریبا همین موضوع یعنی استفاده از برنامه ریزی انعطاف پذیر به جای بیزنس‌پلن و برنامه خشک و بدون تغییر مطرح شده و ما را به سوی استفاده از الگوهای مدل کسب و کار سوق می‌دهد.

جدول swot
ماتریس یا جدول swot ابزاری برای انتخاب و برنامه ریزی استراتژیک

SWOT ، حروف اختصاری مربوط به چهار کلمه Strength (قوت) ، Weakness (ضعف) ،Opportunity (فرصت) و Threat (تهدید) هستند. این مدل از دو دیدگاه به سازمان نگاه می‌کند: نگاه داخلی و بیرونی. قوتها و ضعفها به داخل سازمان و فرصتها و تهدیدها  به خارج از آن مربوط می‌شوند. در مجموع به خاطر نگاه سیستمی و کل نگر در برنامه ریزی استراتژیک لازم است تمام این چهار بعد را در کنار هم ببینیم. در عین حال که با نگاهی واقع بینانه قوتها و ضعفهای سازمان خود را تشخیص می‌دهیم باید بدانیم که خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر عوامل بیرون از سازمان مانند عوامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … هستیم. خروجی این جدول همان استراتژی یا راهی است که شما را به اهداف بلندمدت سازمان که در راستای ماموریت اصلی سازمان و چشم انداز آن هستند می رساند.

بیشتر بخوانید:  ۶ استراتژی بازاریابی اینترنتی که هر کارآفرینی نیاز دارد

 

چهار حالت برنامه ریزی استراتژیک

این الگو که ماتریس SWOT هم نامیده می‌شود چهار حالت برنامه ریزی را ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید در ایجاد این چهار حالت مواردی قوت و فرصت به حساب می‌آیند که سازمان را در رسیدن به چشم انداز و ماموریت اصلی سازمان کمک کنند. همچنین مواردی ضعف و تهدید به حساب می آیند که در راستای چشم انداز و ماموریت نباشند.

حالت اول: سازمان به واسطه نقاط قوتی که درون خود دارد فرصتهایی هم در بیرون از سازمان شناسایی می‌کند. مثلا از آنجایی که شرکت توانسته رضایت کارکنانش را جلب کند و انگیزش زیادی ایجاد کند این فرصت را دارد تا نیروهای خبره بیرون از سازمان را به آسانتر از رقبا جذب کند.

حالت دوم: سازمان در درون خود ضعفهایی دارد اما در بیرون فرصت هایی برای بهره برداری آماده است. مثلا شرکت دچار ضعف مالی است اما مشتریانی هستند که نقدینگی خوبی دارند. شرکت می‌تواند با پیش فروش محصولات یا مشترک کردن مشتریان بر مشکلات مالی خود غلبه کند.

حالت سوم: سازمان نقاط قوت خوبی دارد اما محیط مساعد نیست. مثلا سازمان کالای باکیفیت و قیمت بالایی دارد اما مشتریان به دلیل کاهش درآمد شرایط تهدید را برای شرکت ایجاد می کنند. شرکت می تواند با فروش اقساطی مشکل را حل کند و تهدید را به فرصت تبدیل کند.

حالت چهارم: سازمان ضعف دارد و محیط هم تهدید آمیز است. مثلا سازمان باید از فعالیت فعلی دست بردارد و و محصولی متفاوت را در بازاری دیگر عرضه کند.

 

مزایای استفاده از جدول SWOT

شاید از خودتان بپرسید که آیا این جدول به درد کسب و کارهای کوچک و یا حتی مدیران بازاریابی می خورد یا تنها برای شرکتهای بزرگ کارایی دارد. اما هیچ فرقی ندارد. اگر کسب و کار خود را با این ابزار تحلیل کنید مطمئنا درک بهتری نسبت به عملکرد کسب و کار خود پیدا می کنید. نه تنها می‌توانید از آن برای کل کسب و کار خود استفاده کنید بلکه برای طیف گسترده ای از سناریوها قابل استفاده است. می‌توانید برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف بالقوه یک کمپین تبلیغاتی، یک پروژه محتوای برنامه ریزی شده، شرکت در نمایشگاه تجاری، تهیه برنامه بودجه و تامین نیاز شرکت به نیروی انسانی از  SWOT استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  ۳ استراتژی مهم برای افزایش فروش اینترنتی

در پایان

به این ترتیب با بررسی های درونی و بیرونی در جدول SWOT استراتژی های سازمان را به طور واقعی و با توجه به امکانات درونی و فرصتهای بیرونی تنظیم و آینده کسب و کار را پیش بینی می‌کنید. نکته مهم این است که تعیین حالات چهارگانه، فرصتها، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف همه باید بر اساس آمار و اطلاعات دقیق، مستند و کارشناسی شده، بدون جهت گیری و پیش داوری تعریف شوند و نه صرفا بر اساس اظهار نظر مدیران و مسئولان.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!