ایده استارتاپی و ۹ نکته مهم

یک ایده استارتاپی چیزی است که دنیای هیجان انگیز استارتاپ ها با آن شروع می‌شود. در کنار ایده عوامل مهم دیگری مانند مدل کسب و کار، سرمایه، زمان شروع و تیم اجرایی هم بسیار مهم‌اند. در این مقاله به اهمیت ایده استارتاپی در کنار این عوامل می‌پردازیم.

354

یک ایده استارتاپی چیزی است که دنیای هیجان انگیز استارتاپ ها را با آن شروع می‌کنید. در کنار ایده عوامل مهم دیگری مانند مدل کسب و کار، سرمایه، زمان شروع و تیم اجرایی هم بسیار مهم‌اند. بسته به شرایط متفاوت هر استارتاپ درجه اهمیت آنها فرق می‌کند. در هرصورت ایده شما مهم است ولی نه به اندازه‌ای که وقت با ارزش‌تان را هدر بدهید و ماهها یا سالها به دنبال ایده‌ای باشید که هر کسی با شنیدنش شگفت زده شود و به هوش و نبوغ شما ایمان بیاورد. فکر نکنید که ایده همه چیز است. شما همیشه می‌توانید ایده استارتاپی خودتان را در حین کار با اطلاعات واقعی و دقیقی که از مشتری می‌گیرید تغییر بدهید. نگران نباشید این موضوع در دنیای استارتاپ ها طبیعی است. حالا می‌رسیم به ۹ نکته مهم که ضامن موفقیت شما هستند به شرطی که درست اجرا شوند.

 

۱- اجرای ایده باید لذت بخش باشد، اما چطور؟

این که باید از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید حرف درستی است، اما چه کاری؟ خیلی مهم است که در قالب اجرای ایده خود به چه کارهایی مشغولید و از چه چیزهایی لذت می‌برید. چون قرار است شما یک استارتاپ موفق داشته باشید نه جایی که فقط در آن خوش باشید. یک کارآفرین استارتاپی به دنبال رشد کسب و کارش است و فقط از انجام کارهایی که باعث رشد می‌شوند لذت می‌برد و بقیه کارها را حذف کرده و یا در اولویت های پایین می گذارد. اگر کارهایی که برای رشد کسب و کار خود باید انجام دهید برایتان لذت بخش نیست لطفاً دور ایده‌تان یک خط بزرگ بکشید.

بیشتر بخوانید:  استارتاپ چیست؟ تفاوت استارتاپ با کسب و کارهای کوچک و بزرگ

 

۲- محصولتان باید به خودتان بیاید

همانقدر که محصول باید با بازار و نیازهای مشتریان متناسب باشد، همانقدر هم باید با خودتان تناسب داشته باشد. ایده‌ای را انتخاب کنید که محصولش در حد و اندازه خودتان باشد، با مهارتهایتان سازگار بوده و بتوانید با اجرای آن بیشترین ارزش را برای مشتری ایجاد کنید. این موضوع می‌تواند میزان اصالت شما و کسب و کارتان را نشان دهد. مشتری وقتی با شما مواجه می‌شود به راحتی تشخیص می‌دهد که این کار در حد شما هست یا نه.

 

۳- ایده باید بر مبنای جاه‌طلبی و رشد باشد

موسس یک استارتاپ باید جاه طلب باشد. به دنبال رشد سریع بوده و برای تبدیل شدن به یک کسب و کار بزرگ تلاش کند. اگر اینگونه نباشد چه دلیلی دارد که بخواهد یک استارتاپ راه بیاندازد. از این رو برای رشد زیاد، ایده استارتاپی باید طوری طراحی شود که ظرفیت یک مدل اجرایی رو به رشد با سود بالا را داشته باشد. پس به محض این که ایده‌ای به ذهنتان زد اول ببینید می تواند در مدت کوتاهی مثلاً ۳ تا ۵ سال به رشد سریع و سودآوری بالا برسد طوری که به یک شرکت بزرگ تبدیل شود. آیا می‌شود هزینه‌هایتان ثابت بمانند یا رشد کمی داشته اما سودتان در هر سال چندین برابر شود.

 

۴- اگر نباشید کسب و کارتان چگونه خواهد بود؟

همان طور که می دانید کسب و کارهای کوچک و استارتاپ ها با هم فرق می‌کنند. دسته اول مانند مغازه‌های خرده فروشی کاملاً به صاحب خود وابسته‌اند. اگر او نباشد سودی هم نیست. در هر صورت حاشیه سود کم بوده و به همین دلیل امکان سپردن وظایف به دیگران وجود ندارد. به همین خاطر خبری از رشد هم نخواهد بود. اما ایده استارتاپی باید طوری باشد که بدون حضور شما هم کسب و کار سودده بوده و بتوانید کسی را جایگزین خود کنید.

بیشتر بخوانید:  ۵ قاعده در انتخاب نام سایت

 

۵- ایده خوب باید دارایی ایجاد کند

یک کسب و کار استارتاپی می‌تواند در کنار پول با ارزشی که ایجاد می‌کند دارایی های با ارزش دیگری هم برای شما خلق کند. اصلاً می‌توان گفت کار استارتاپ ایجاد داریی است. این دارایی‌ها می‌توانند لیست مشتریانی باشند که دائماً از شما خرید می‌کنند، می‌توانند طرح خاصی از محصول، برند، تیم ماهر و یا وبسایت شما باشند که در بلند مدت و با زحمات بسیار ایجاد کرده‌اید. خلاصه فکر کنید و ببینید اگر ۳ تا ۵ سال از اجرای ایده‌تان بگذرد چه خواهید داشت.

 

۶- آیا به دنبال بازاری بزرگ هستید؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم هدف یک استارتاپ تبدیل شدن به شرکتی بزرگ است و این هم امکان نخواهد داشت مگر اینکه به بازاری بزرگ فکر کنید. ابتدای کار طبیعی است که با مشتریان کمی سروکار داشته باشید ولی تعداد آنها باید خیلی سریع افزایش یابند و سود مداومی بدست آید تا بتوانید به هدف نهایی خود برسید.

 

۷- ایده باید متفاوت باشد یا مشکلی را حل کند؟

متفاوت بودن و داشتن ایده‌ای که نوآورانه بوده و مشکلات رقابت با دیگران را کم می‌کند خوب است اما آیا این موضوع به تنهایی ما را به جذب مشتریان زیاد و سودآوری مداوم می‌رساند؟ ایده اگر همه اینها را داشته باشد اما مشکلی از مشتری حل نکند هرگز موفق نمی‌شود. در عین حال می‌تواند متفاوت نبوده ولی با ارائه راهکار خوب به مشتری او را به خرید از ما تشویق کند. آیا ایده شما مشکلی اساسی از مشتری را برطرف می‌کند یا اینکه فقط یک ایده متفاوت است؟

 

۸- مزیت خاص ایده شما چیست؟

همانطور که اشاره کردم، ایده مهم است اما همه چیز نیست. ایده خوب را باید خوب هم اجرا کنید اما باز هم داخل همین اجرا باید مزیتی داشته باشید که مشتری را به ذوق آورده و جذب کسب وکارتان کند. این مزیت می‌تواند یک تمایز مهم در خود شما یا کسب و کارتان باشد. برای مثال اگر در کار تولید محتوا هستید و صدا و چهره‌ای سینمایی دارید دیگه دنبال مزیت خاص نباشید. شما دارید!

 

بیشتر بخوانید:  ۱۰ نکته در انتخاب نام کسب و کار

۹- باید بتوان ایده را سریع راه انداخت یا اصلاح کرد

ایده‌ای را انتخاب کنید که بتوانید سریع اجرایش کنید. به این ترتیب می‌توانید خیلی زود اطلاعات واقعی مشتریان خود را جمع کرده و خلاقیت، نوآوری و محصول خود را در راه درست و با اشتباهات کمتری پیاده کنید. اجرای ایده هرچه زمان کمتری ببرد بهتر است. برای این کار لازم است تمام موارد حاشیه‌ای را که مانع اجرای ایده در کوتاهترین زمان می شوند حذف کنید.

 

کلام آخر

برای رسیدن به ایده خوب رویا‌پردازی کنید اما به ریسک اجرای آن هم فکر کنید. برای اجرای ایده خیلی روی نظرسنجی از افراد تکیه نکنید. به خاطر اینکه ایده شما هرچه که باشد منحصر بفرد است چون خود شما منحصر بفرد هستید و بی شک هیچ دو نفری نمی‌توانند یک ایده را مانند هم اجرا کنند. پس نظرسنجی بی‌فایده است برای اینکه مردم در پیش بینی رفتارشان چندان هم خوب نیستند. معلوم نیست اگر امروز شما را تشویق می کنند و می‌گویند که حتماً از محصولتان استفاده خواهند کرد این کار را بکنند یا نه. اگر به ایده‌تان ایمان دارید آن را در کوتاه ترین زمان عملی کنید که اگر نشد هزینه کلانی نکرده باشید.

 

و در نهایت پیشنهاد می‌کنم حتماً فیلم زیر را که سخنرانی بیل گراس درباره مهمترین عامل موفقیت استارتاپها است، ببینید. این کارآفرین بین المللی بر اساس تحقیقات و تجربیات ارزشمندش ۵ عامل ایده، مدل کسب و کار، سرمایه، زمان شروع و تیم اجرایی را اولویت ‌بندی می‌کند.

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!