سخنرانی و مدیریت استرس

اگر نگران اضطراب و مدیریت استرس سخنرانی هستید، بدانید که تنها نیستید و می‌توانید با رعایت موارد این مقاله تا حد زیادی این موضوع را به کنترل خود در‌آورید.

418

 

اضطراب و استرس سخنرانی و ارائه یک نمایش عمومی، موضوعی اجتناب‌ناپذیر است و کم یا زیاد برای همه ما، چه آنهایی که سخنرانان حرفه‌ای هستند و چه آنهایی که برای اولین بار این عمل را انجام می‌دهند، وجود دارد. اما استرس قبل از سخنرانی تا جایی که به کیفیت کار لطمه‌ای وارد نکند می‌تواند در راستای تمرکز و توجه بیشتر ما موثر و مفید باشد. در هرصورت مدیریت استرس نیازمند اقداماتی به شرح زیر است:

 

۱- واقع بین بودن

در بسیاری مواقع استرس سخنران بروز ظاهری ندارد و تنها خود اوست که متوجه این موضوع می‌شود. به دلیل توجه زیاد و بزرگ کردن آن در ذهن خودش موضوع را به مسئله‌ای بغرنج تبدیل می‌کند که حتی می‌توان گفت گاه به صورت توهم در می‌آید. حتی در مواقعی قبل از این که مخاطبان بفهمند سخنران به این موضوع اعتراف می‌کند و تازه آنها متوجه می‌شوند که او استرس بیش از حد دارد. اشکالی ندارد که شما استرس داشته باشید و یا صدایتان بلرزد و یا حتی سخت نفس بکشید ولی این موضوع تا وقتی که مخاطبان متوجه نشده‌اند ربطی به آنها ندارد و نیاز نیست که آن را اعلام کنید.

 

۲- ایده اصلی سخنرانی

مانند هر کار دیگری ابتدا باید هدف ما از آن کار مشخص شود. در ارتباط با سخنرانی نیز ایده اصلی پیام و انتقال صحیح آن مهمترین هدف یک سخنران به شمار می‌رود. اطلاعات کافی و باور و تسلط ما بر ایده اصلی و پیام هسته ای مهم‌ترین نقطه قوت ما در ایراد سخن به شمار می‌رود. وقتی شما با هیجان و اعتقاد راسخ ایده خود را در قالب کلمات و جملات و به طور یکدست و یکپارچه طرح می‌کنید اصالت موضوع و اینکه مطالب را از آن خود کرده‌اید و بعد بر زبان جاری می‌کنید به طور کامل بر مخاطب روشن خواهد شد. همین موضوع باعث می‌شود به شما اعتماد کند و اعتماد مخاطب به شما باعث حس اعتماد به نفس و آرامش شما خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  ۵ عادت که افراد ثروتمند از آن ها دوری می کنند

 

۳- شناخت مخاطب

مطالعه و شناخت مخاطبان قبل و حین سخنرانی و هم بعد از آن در مدیریت استرس سخنرانی امری ضروری است. برای بررسی مخاطبان نیاز به بررسی ویژگی‌های آنها داریم. اندازه جمعیت مخاطبان که می‌تواند تا حدی نشانگر رسمیت یا عدم رسمیت سخنرانی باشد. ویژگی‌های شخصی مخاطبان همچون سن، جنس، تحصیلات، تجارب، شغل، بافت فرهنگی، میزان آشنایی با موضوع از جمله عوامل موثر بر محتوا و شیوه ارائه سخنرانی به شمار می‌رود.

حالات و رفتار مخاطبان در حین سخنرانی می‌تواند بر کیفیت اجرای ما و تصمیم گیری‌های لحظه‌ای برای اداره جلسه تعیین کننده باشند. همچنین گوش دادن به نظرات و بازخوردهای بعد از جلسه می‌تواند ما را در جهت تجربه اندوزی و بالا بردن کیفیت جلسات بعدی کمک کند.

 

۴- تهیه متن سخنرانی

سلایق افراد در ارتباط با داشتن یا نداشتن متن سخنرانی متفاوت است. برخی ادای جملات فی‌البداهه را بیشتر می‌پسندند و احساس می‌کنند با این روش هم ارتباط عمیق‌تری برقرار می‌کنند و هم استرس و ترس فراموش کردن مطالب را تحمل نمی‌کنند. اما برخی دیگر تأکید بر داشتن متن کامل و دقیق و حساب شده سخنرانی دارند تا همه چیز را بر اساس برنامه از قبل تعیین شده پیش ببرند. در حالی که هر کدام از روشهای بالا مزایا و محدودیت‌هایی دارند، بهتر است بر نوشتن چهارچوب و ساختار اصلی سخنرانی تمرکز کنید تا نه خیلی متکی به متن که احیاناً سخنرانی تصنعی به نظر برسد و نه آنقدر غیر رسمی و ساختار نیافته شود که زمان از کنترل خارج شده و مطالب پراکنده یا فراموش شوند.

 

۵- آماده سازی جسمی و ذهنی

در روز سخنرانی یا عصر روز پیش از آن برای آماده کردن خود، چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ جسمی حدود ۳ ساعت  اختصاص دهید. همچنین یک ساعت را برای مرور مطالب بلافاصله قبل از سخنرانی قرار دهید.

بیشتر بخوانید:  انضباط شخصی چیست و چطور ایجاد می‌شود؟

افزایش آدرنالین در عضلات بدن و ایجاد تنش عضلانی می‌تواند وضعیت بدنی شما را بهم ریخته زبان بدن شما را نامناسب کند. همچنین می‌تواند از عملکرد مناسب حنجره کاسته و صدای شما را لرزان یا عصبی جلوه دهد. این تنش به هر میزان که باشد انرژی شما را تحلیل خواهد برد و شما را دچار خستگی خواهد کرد به طوریکه حتماً سخنرانی را خدشه دار می‌کند. با انجام دادن یک سری حرکتهای ورزشی ساده که غالباً کششی هستند می توانید کنترل بیشتری بر بدن خود داشته باشید.

 

۶- مراقبت از صدا

داشتن یک صدای خوب در کنار محتوای عمیق و جذاب می‌تواند هر مخاطبی را جلب کند. بهتر است روزهای قبل از سخنرانی مراقب حنجره و صدای خود باشید. سرما خوردگی و بیماریهایی از این دست به شدت بر صدای شما اثر خواهند گذاشت. همچنین از خوردن آب سرد یا غذاهای بسیار چرب و محرک مانند غذای تند و پرادویه خودداری کنید. تا حد ممکن روز قبل از سخنرانی به حنجره خود فشار نیاورید و اجازه دهید تا استراحت کند.

نکته مهم دیگر این است که وقتی تنفس شما از نوع شکمی باشد یعنی به جای بالا و پایین بردن سینه با جابجایی دیافراگم تنفس کنید حجم هوای بیشتری را می‌توانید بیرون دهید و البته صدای قوی تری هم خواهید داشت. این موضوع باعث صرف انرژی و اکسیژن کمتری از شما شده و در عین حال تا حدود ۱۵ درصد نیز می‌تواند استرس شما را کاهش دهد. قدرت صدا و کاهش استرس می‌تواند لرزش صدای شما را حین سخنرانی از بین ببرد. البته این نوع تنفس برای کسانی که به آن عادت ندارند نیاز به تمرین دارد.

 

۷- تغذیه مناسب

داشتن انرژی کافی و حس خوب بسیار به تغذیه قبل از سخنرانی بستگی دارد. غذاهای حاوی پروتئین در تأمین انرژی مغز بسیار موثر عمل می‌کنند. در ساعات قبل از سخنرانی تا حد ممکن از غذاهای ساده استفاده کنید و با توجه به شناختی که از طبع خود دارید از غذاهای ناسالم، جدید و سنگین همچنین قندهای ساده و نوشابه های گازدار پرهیز کنید. سعی کنید یک ساعت مانده به سخنرانی چیزی نخورید و از آب هم صرفاً برای تر کردن گلو استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  چرا نمی توانیم در مدیریت زمان موفق باشیم؟

 

۸- بررسی لوازم و امکانات

یک سخنران برای ارئه پیام خود از ابزارهایی مثل صدای خود، زبان بدن، ظاهر و پوشش، تجهیزات ارائه مانند میکروفون، بلندگو، تریبون، کامپیوتر و … در کنار ابزار مهمی مانند سالن که جایگاه سخنران، جایگاه مخاطبان، تهویه، نور و … می باشد، استفاده می‌کند. تسلط و اشراف کامل بر همه این ابزار ها امکان پیش‌بینی مشکلات پیش رو را افزایش داده و  اعتماد به نفس سخنران را موجب می‌شود. حضور به موقع یا حتی گوش دادن به سخنران‌های قبل از خود نیز اشراف به امور را افزایش خواهد داد و موجب عملکرد بهتر و آرامش او خواهد شد. ضمن اینکه به مخاطبان این پیام را می رساند که او هم مانند آنها به همه جلسات اهمیت قائل بوده است.

 

کلام آخر

مدیریت استرس در سخنرانی از آن جهت در میان مطالب بازاریابی و کسب و کار قرار داده شده که ما عمیقاً معتقدیم توانایی سخنرانی برای مدیران کسب و کار و دوستانی فعال در حوزه تولید محتوا بسیار ضروری است و دیر یا زود به کسب مهارت در این زمینه نیازمند خواهند شد. بیشتر مطالب این مقاله مبتنی بر تجربیات شخصی نویسنده است که امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد و بتوانید در شرایط لزوم از آنها استفاده کنید. لطفاً اگر تجربه یا نظری در مورد موضوع و یا محتوا دارید از طریق بخش نظرات پایین همین پست با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید!

 

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، پیشنهاد می‌کنم عضویت ویژه رهسو را هم امتحان کنید!

 

همین حالا عضو ویژه می‌شوم!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!