معرفی انواع مدل های کسب و کار

در این پست به انواع مدل های کسب و کار در تقسیم بندی های مختلف اشاره می‌شود. هدف ما آشنایی شما با مدل های استفاده شده است. سعی کنید از آنها الگو گرفته و مدل اختصاصی خود را با خلاقیت برپا کنید نه اینکه دقیقا یکی از آنها را کپی کنید.

84

چند نمونه از مدل های کسب و کار

امروزه خیلی از شرکتها به جای اینکه به دنبال مدل جدیدی باشند از همان مدلهای قدیمی و کلاسیک استفاده کرده و سعی می‌کنند آنها را با شرایط روز تغییر دهند. گاهی یک تغییر کوچک در مدل کسب و کار به نتایج عالی منجر می‌شود. در این مقاله به یک سری مدلهای کسب و کار مشهور اشاره می‌کنیم که به شما دید خلاقانه‌ای برای ساخت مدل کسب و کارتان می‌دهند. این مدلها را بخوانید و از کپی برداری و تقلید کورکورانه خودداری کنید.

 

۱- مدل دسته ریش تراش و تیغه

در این مدل یک محصول را با قیمتی پایین حتی بعضی وقتها هم رایگان ارائه می‌کنند تا بعدا بتوانند لوازم جانبی آن را با قیمتی بالا بفروش برسانند. به این ترتیب می‌توانند زیان ناشی از ارزان فروختن اولیه را به راحتی جبران کنند. حتما تیغ های اصلاح برند ژیلت را در ایران دیده‌اید که وقتی برای اولین بار دسته این تیغ را می‌خرید قیمت کمتری به نسبت وقتی که تیغ های جانبی آن را می‌خرید پرداخت می‌کنید. در اولین کسب و کار خودم که در زمینه فروش و تعمیر قطعات کامپیوتر بود این مدل را بوضوح در مورد پرینترهای سامسونگ می‌دیدم که قیمت پرینتر لیزری همراه با کارتریج تقریبا با کارتریج تکی که بعدا می‌خریدید یکی بود.

مدل کسب و کار دسته و تیغ ریش تراش

 

۲- معکوس دسته ریش تراش و تیغه

بعضی وقتها هم مدل دسته ریش تراش و تیغه، برعکس پیاده می‌شوند. مثلا در مورد بعضی پرینترهای جوهر افشان این اتفاق می‌افتد. شرکت دستگاه را با قیمت نسبتا بالایی می‌فروشد و حاشیه سود خوبی ایجاد می‌کند اما به خاطر رقابت با تولید کننده های دیگر قیمت لوازم جانبی، مخصوصا کارتریج های جوهر را پایین تعیین می‌کند. وقتی مشتری می‌خواهد در مورد خرید پرینتر تصمیم‌گیری کند با یک حساب دو دوتا چهارتا متوجه می‌شود که اگر الان کمی بیشتر پرداخت کند بعدا روی هزینه جوهر صرفه جویی مناسبی خواهد کرد پس دستگاه را می‌خرد و تا مدتها مشتری شرکت می‌ماند. هر چه هزینه اولیه بیشتر باشد احتمال اینکه پرینتر خود را عوض کند و مشتری شرکت دیگری شود کمتر خواهد شد.

 

۳- مدل چیپ چیک

این مدل متعلق به ادکلنهای چیپ چیک (ارزان و شیک) است. در این مدل کالاهای ارزان قیمت، خیلی شیک ارائه می‌شوند به طوری که گران به نظر رسیده و از نظر مشتری ارزشمند جلوه می‌کنند. در اینصورت حاشیه سود بالایی ایجاد خواهند کرد. البته این شیک بودن نه تنها در مورد ظاهر و بسته بندی خود محصول رعایت می‌شود بلکه در مورد هر چیزی که به بازاریابی محصول مربوط است. مثلا تبلیغات شیک و گران، فروشگاههای شیک، ارائه محصول در محل های زیبا، استفاده از فروشنده هایی با ظاهر عالی، قیمت بالا و …

 

۴- مدل بازاریابی چند سطحی

در بازاریابی چند سطحی که اصطلاحا به بازاریابی شبکه ای معروف شده هدف اصلی صاحبان کسب و کار استفاده از شبکه ارتباطی اشخاص برای فروش محصولات است. دوستان، آشنایان و اقوام دور و نزدیک. درست است که هر قدر فروشندگان قوی تر شوند و درآمدهای بیشتری کسب کنند به نفع شرکت خواهد بود اما هدف اصلی شرکت پرورش فروشنده قوی نیست بلکه استفاده از شبکه ارتباطی آنهاست. برآورد شرکت هنگام راه‌اندازی این است که تعداد فروشنده‌ها و افراد شبکه ارتباطی آنها آنقدر هست که نگران ماندگاری و رضایت فروشنده ها نباشد و اولویت را فقط جذب افراد بیشتر قرار دهد. شرکت می‌داند که فروشنده تازه جذب شده ممکن است به احتمال زیاد ۶ ماه یا نهایت یکسال دیگر شرکت را ترک کند اما همین مدت هم برای شرکت کافی است.

بیشتر بخوانید:  تیم استارتاپ را با چه معیارهایی ارزیابی کنیم؟

 

انواع مدل های کسب و کار - فرانچایز

۵- مدل کسب و کار فرانشیز

مدل فرانچایز یا فرانشیز یکی از موفق‌ترین مدل‌های کسب و کار است. این مدل برای کارآفرینان تازه‌کار بسیار مناسب است. به این ترتیب که وقتی امتیاز استفاده از برند یک کسب و کار موفق را خریداری می‌کنید عملا مدل کسب و کار او را خریده یا اجاره می‌کنید. در دل این مدل چند سیستم وجود دارند که از قبل ایجاد شده و کارایی خودشان را نشان داده‌اند. سیستم بازاریابی و فروش، سیستم درآمد و هزینه همچنین سیستم ارتباطی. خلاصه اینکه با خرید این مدل خیلی از آزمونها و خطاها را دور می‌زنید و به سرعت به سمت کسب و کاری سودآور و پایدار حرکت می‌کنید. اگر بخواهیم عبارتی ساده برای فرانچایز یا فرانشیز کسب و کار استفاده کنیم می‌توانیم بگوییم “خرید یا اجاره کردن کسب و کار“. بعدها خودتان می‌توانید به یک فرانچایز دهنده تبدیل شوید و رشد و سودآوری بالایی را تجربه کنید.

جالب است بدانید برعکس کسب و کارهای کوچک و معمولی که حداقل ۵۰ درصد آنها در سال اول شکست می‌خورند کسب و کارهای فرانچایزی در سال اول ۹۰ درصد موفق می‌شوند. از طرفی در حالی که شرکتهای معمولی در ۵ سال اول ۸۰ درصد با ورشکستگی مواجه می‌شوند این میزان برای کسب و کارهای فرانچایزی ۲۵ درصد است. از نمونه‌های داخلی اعطای امتیاز می‌توان به بستنی آیس پک اشاره کرد و از نمونه‌های موفق خارجی به McDonald’s و KFC. ویژگی مهم این مدل کسب و کار قابلیت تکثیر آن است. این مدل تا جایی که امکان دارد باید بر اساس سیستم‌ها کار کند و بر افراد متخصص متکی نباشد، چون قابلیت رشد و تکثیر خود را از دست می‌دهد.

 

۶- مدل حق اشتراک یا آبونمان

مدل‌های کسب و کار اشتراکی یا Subscription هر روز رایج‌تر می‌شوند. در مدلهای کسب و کار اشتراکی به جای اینکه روی مشتری تمرکز کنید روی مشترکـــ تمرکز می‌کنید. مدل اشتراکی تنها برای رسانه‌ها مثل روزنامه یا مجله یا شرکتهای نرم افزاری نیست بلکه برای استارتاپها، شرکتهای بزرگ، تولید کنندگان، پیمانکاران خانگی و کسب و کارهای خدماتی هم قابل استفاده است. در این مدل، مصرف‌کنندگان هزینه‌ای بابت ثبت نام پرداخت می‌کنند تا به یک سرویس دسترسی داشته باشند. شرکتهای هوشمند با استفاده از این مدل درآمدهای تکرار شونده برای خود ایجاد می‌کنند و می‌توانند حتی درآمدهای آینده خود را پیش‌بینی کنند. این موضوع استرس آنها را بابت کسب درآمد کمتر می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این مدل پیشنهاد می‌کنم کتاب “مدل کسب و کار اشتراکی، نوشته جان واریلو، ترجمه علی نجار از انتشارات آریانا قلم” را مطالعه کنید.

 

۷- مدل حذف واسطه ها و دلالان

در این مدل با حذف واسطه ها، دلالان، عمده فروشان و خرده فروشان رابطه‌ای مستقیم بین تولید کننده و مصرف کننده برقرار می‌شود. نکته مهم در این مدل این است که شما واسطه ها را حذف می کنید اما وظایف واسطه گری به هیچ وجه حذف نخواهند شد بلکه همگی بر دوش شما قرار می‌گیرند. همان طور که می‌دانید واسطه با خودش پول، تجربه، شبکه ارتباطی، امکانات، تجهیزات، انبار  … و موارد دیگر به همراه می‌آورد. استفاده از این مدل نیاز به توانمندی و سرمایه بالا دارد، کاری که شرکت‌های بزرگی مانند Dell در عرصه بازار کامپیوتر انجام می‌دهند. این شرکت کامپیوترهای خانگی آماده را مستقیما درب منزل تحویل می‌دهد و خدمات پس از فروش آنها را نیز در منزل ارائه می‌کند.

بیشتر بخوانید:  چه سنی برای راه اندازی کسب و کار مناسب است؟

مدل کسب و کار فریمیوم۸- مدل کسب و کار فریمیوم

مدل فریمیوم یکی از جذابترین مدل های کسب و کار مخصوصا در فضای اینترنت است. خیلی از کسب و کارها مخصوصا استارتاپها به دنبال این هستند که ایده اولیه خودشان را بر مبنای آن ایجاد کنند اما جزئیات مدل خیلی برایشان واضح نیست. مدل فریمیوم عملا اینطور است که شما قسمتی از یک ویژگی مهم محصول یا تعدادی از چند ویژگی محصول را به صورت رایگان در اختیار مخاطب قرار می‌دهید و او را برای خرید قسمتهای پولی محصول تحریک کنید. مثل خیلی از نرم‌افزارهای پرداخت درون برنامه‌ای که در بازار یا سایر فروشگاههای اپلیکیشن می‌بینید. برنامه را رایگان نصب کرده، از امکانات پایه‌ای آن استفاده کرده و اگر خوشتان آمد برای استفاده کامل تر پرداخت می‌کنید. فریمیوم مثل نسخه‌ آزمایشی رایگان نیست که فقط برای مدت محدودی دسترسی داشته باشید. در ادامه به دو دلیل مهم استفاده از مدل فریمیوم اشاره می‌کنیم:

۱- جذب مخاطب: وقتی محصولی را رایگان در اختیار مخاطب قرار می‌دهید به راحتی او را جذب می‌کنید. مخصوصا در اینترنت که هزینه جذب یک مشتری به شدت پایین می‌آید. حالا فرصت دارید او را به یک خریدار تبدیل کنید اما اگر به هر دلیلی خرید نکرد هنوز احتمال اینکه شما را به دوستان خود توصیه کند هست.

۲- تاثیر شبکه‌ای: این مدل افراد زیادی را مخاطب قرار می‌دهد و امکان استفاده از اثر شبکه‌ای را هم دارد. یک محصول مانند گوشی موبایل را در نظر بگیرید. اگر فقط شما تلفن همراه داشته باشید و یا تنها شما بتوانید از ویژگی تماس گرفتن با آن استفاده کنید شاید خیلی جذاب نباشد. اما اگر افراد زیادی آن را داشته باشند و آنها هم مثل شما بتوانند به شما زنگ بزنند مطمئنا ارزش و کارایی بیشتری خواهد داشت. همین موضوع در مورد شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام رسان هم وجود دارد.

نکته مهم این است که باید آنقدر تعداد مخاطب و استفاده کننده رایگان از محصول بالا باشد تا به تعداد مناسبی خریدار برسید. دیگر اینکه هرچه محصول جذابتر باشد نرخ تبدیل مخاطب به خریدار بیشتر می‌شود. به این ترتیب هرچه بزرگتر شوید هزینه‌های فروش به ازای هر نفر کمتر خواهد شد. در انتخاب ویژگیهای پولی و رایگان هم باید هوشمندانه عمل کنید.

 

۹- مدل تست رایگان یا Free-Trial

حتما این مدل را در بسیاری از نرم افزارهای کامپیوتری دیده اید. تولید کننده نرم افزار برای مدت کوتاهی مثلا ۳۰ روز امکان استفاده از کلیه امکانات محصول خود را رایگان به شما می‌دهد و بعد از این مدت دسترسی شما قطع می‌شود مگر اینکه نرم افزار را به طور کاملا یا به صورت اشتراک ماهانه یا سالانه خریداری کنید.این مدل علاوه بر شرکتهای نرم افزاری بین شرکتهای صنعتی مواد غذایی، داروسازی و تولید کنندگان محتوا بسیار پرطرفدار است. این مدل درباره محصولات جدید کاربرد بیشتری دارد به این علت که ریسک مشتری را برای انتخاب محصولی که نمی‌شناسد به شدت پایین می آورد. علاوه بر این که در این مدل با دادن محصول رایگان مشتری را برای خرید تشویق می‌کنید موضوع مهمتر این است که فرصت بسیار خوبی را برای ارتباط موثر با مخاطبان و ارائه اطلاعات و مزایای محصول به آنها ایجاد کرده اید که برای کسب و کار شما بسیار ارزشمند خواهد بود. تفاوت اساسی این مدل با مدل فریمیوم این است که در تست رایگان شما محصول کامل را با تمام ویژگیهایش به صورت رایگان ارائه می‌کنید اما در فریمیوم همه ویژگیها ارائه نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید:  کارآفرینی یا کارمندی، کدامیک را ترجیح می‌دهید؟

 

۱۰- مدل جمع سپاری یا انبوه سپاری

در مدل جمع سپاری یا Crowdsourcing وقتی به دنبال توسعه محصولات هستیم به جای اینکه از نیروهای داخلی استفاده کنیم از تعداد بسیار زیادی از کاربران استفاده می‌کنیم. مثلا ویکی پدیا را در نظر بگیرید. اگر بخواهد حجم محتوایی را که امروزه تولید و ویراستاری می‌کند توسط تیم اختصاصی خود انجام دهد کاملا غیر ممکن است اما با استفاده از کاربران بیشمار خود به نوعی یک کار غیر ممکن را با هزینه‌ای بسیار کم ممکن کرده است. خیلی از شرکتهای بزرگ دیگری مانند گوگل، مایکروسافت و اپل از این مدل استفاده می‌کنند. برای مثال: گوگل برای ترجمه بهتر متن در google translator از پیشنهاد کاربران خود استفاده می‌کند.

 

۱۱- کاربران در جایگاه کارشناسان

در این مدل همان امکانات و ابزارهایی را که در اختیار کارمندان است به کاربران می‌دهند. آنها شروع می‌کنند به طراحی و تولید نسخه‌های جدیدی از محصولات. نمونه این مدل کاری است که در شرکت لگو اتفاق می‌افتد. لگو قطعات ساخت اسباب بازی را در اختیار خانواده ها قرار می‌دهد و بچه ها به همراه خانواده های خود شروع به ساخت اسباب بازی جدید می‌کنند. به این ترتیب شرکت لگو از خلاقیت، انرژی و نیروی انسانی افراد بسیار زیادی برای رونق کسب و کار خود در سرتاسر دنیا استفاده می‌کند. این شرکت مسابقه های زیادی بین کاربران بازیهای لگو برگزار می‌کند. لگو برای گسترش کار خود سیستم اجاره دادن قطعات بازی را نیز ایجاد کرده که موجب کاهش هزینه خانواده ها می‌شود.

 

۱۲- مدل فروش کالاها با ضرر و زیان

نام دیگر این مدل، مدل کالای مشتری آور یا Loss-Leader است. فروشنده یکی از کالاهای خود را که مخاطب بیشتری دارد با قیمت زیر هزینه تمام شده می‌فروشد. به این ترتیب مشتری را به سمت خود جذب کرده و تقاضا را برای محصولات دیگر تحریک می‌کند. برای مثال اگر فروشگاههای لبنیات سنتی را در شهر خود در نظر بگیرید می‌بینید که اغلب قیمت شیر را به اندازه قیمت خرید یا حتی کمتر می‌فروشند و در کنار آن سود از دست رفته خود را روی محصولات دیگر مانند پنیر، ماست، کره، عسل و …جبران می‌کنند.

 

در پایان

مدلهایی که به آنها اشاره کردیم چهارچوب کلی هستند و مطمئنا هر کدام در عمل جزئیات بسیار زیادی دارند که جزء اطلاعات محرمانه هر کسب و کار به حساب می‌آیند. شاید بتوان گفت به تعداد کسب و کارها مدل کسب و کار وجود دارد. شما هم اگر یکی از این آنها را انتخاب کنید مطمئن باشید بعد از مدتی این مدل کاملا منحصر بفرد و مختص به خودتان شکل خواهد گرفت به طوری که شاید دیگران بتوانند فرم کلی آن را تقلید کنند اما چیزی از جزئیات آن مطلع نخواهند شد. در نهایت شما یک مدل محرمانه پولسازی خواهید داشت.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!