ریتارگتینگ چیست و چطور باعث افزایش فروش می‌شود؟

اگر می‌خواهید زحماتی که برای طراحی سایت و تولید محتوا کشیده‌اید شما را به درآمدهای خوب برساند به هیچ وجه از روش‌های ارزان و اثربخشی مانند ریتارگتینگ غافل نشوید. در این مقاله به آشنایی با ماهیت ریتارگتینگ می‌پردازیم که برای هر مدیر سایتی لازم و ضروری است.

142

در مقالات قبلی به اندازه کافی در مورد اهمیت تبلیغات پولی صحبت کردیم. اینکه چقدر به کارآفرینان تازه کار کمک می‌کنند در زمان، انرژی و هزینه صرفه جویی کنند. همان طور که می‌دانید تبلیغات انواع مختلفی دارد. امروزه تبلیغات مستقیم مانند نشان دادن بنر و آگهی در سایتهای معتبر مثل قبل برای مخاطب جذاب نیستند اما روشهای جدیدتری مانند ریتارگتینگ هستند که هزینه خیلی کمتری دارند و مخاطب را هم فراری نمی‌دهند. این روش به راحتی باعث افزایش فروش چند برابری می‌شود.

 

ریتارگتینگ چیست؟

اینترنت پر است از افراد زیادی که دائماً در حال گشت و گذارند. بعضی از این افراد وارد سایت شما می‌شوند و صفحات مختلف را می‌بینند. بیشتر اوقات بدون اینکه هیچ اطلاعاتی از خود به جای بگذارند سایت را ترک می‌کنند. همه آنها به نوعی به شما و کسب وکارتان مربوط هستند. اما وقتی نمی‌مانند و می‌روند چه کار می‌توانیم بکنیم. ما که هیچ اطلاعاتی از آنها نداریم، نه ایمیلی و نه عضویتی و نه حتی کامنتی.

اینجاست که پای کوکی‌ها وسط می‌آید یعنی زمانی که مخاطب وارد وب‌سایت شما شد، یک کوکی در مرورگر او ذخیره می‌شود. این کوکی در دامنه پلتفرم سرور هم ذخیره شده و به محض ورود مخاطب به یک سری وبسایت های خاص شناسایی می‌شود و تبلیغی متناسب با محصول یا خدمتی که در وب‌سایت شما دیده به او نمایش می‌دهد. به این ترتیب ردپایی از مخاطب باارزش باقیمانده که به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود. همانطور که ایمیل های مخاطبهای خود را جمع می‌کردید و با ایجاد لیست ایمیل، ایمیل‌های حساب شده برایشان می‌فرستادید، اینجا هم دقیقاً همان کار را می‌کنید. کوکی هر مخاطب را وارد pool یا استخر ریتارگتنیگ خود می‌کنید. وقتی مخاطب از سایت شما بیرون می‌رود بارها و بارها خود را به او نشان می دهید تا دوباره وارد سایتتان شود. پیشنهاد می‌کنم نگاهی به ریتارگتینگ یکتانت بیاندازید.

بیشتر بخوانید:  چگونه پیشنهاد رد نشدنی خود را بسازیم؟

فرایند ریتارگتینگ یا تبلیغات مجدد

 

کارهایی که با مخاطبان ریتارگتینگ خود می‌توانید انجام دهید

  • مخاطبانی که سایت را دیده اند اما ابراز تمایلی به محتوا و محصولات سایت نشان نداده‌اند را دوباره به سایت کشانده و با دریافت اطلاعات از طریق opt-in فرمها در لندینگ پیج ها و اسکوییز پیج ها آنها را به لید(مخاطب راغب) تبدیل می‌کنید. عملا یک سطح، مخاطب خود را ارتقا می‌دهید.
  • به فردی که یک پست پر بازدید را در بلاگ شما مطالعه کرده یا حتی دیده تبلیغات محصولی را که دقیقاً به آن پست مربوط است نشان می‌دهید.
  • فرد بعد از پر کردن فرم دریافت اطلاعات، لید مگنت شما را دریافت می‌کند. این لید میگنت می‌تواند دریافت محصولی خاص در یک دوره ۳ روزه باشد. در طی این ۳ روز می‌توانید از طریق ریتارگتینگ این فرصت را برایشان یادآوری کنید. بنابراین، او ایمیل و تبلیغات شما را در سایت های مورد علاقه خود مشاهده می‌کند.
  • بازدید کننده پست خاصی را در سایت شما می‌بیند. بعد از ترک سایت شما این فرد را با پستهای مرتبط دیگر ریتارگت کرده و دوباره به سایت جذب می‌کنید.
  • شخص به یکی از صفحات فروش وارد شده اما خرید نمی‌کند، آنوقت می‌توانید با یک پیشنهاد آزمایشی یا چیزهای مشابه فرد را دوباره برگردانید.
  • بازدیدهای مکرر باعث ایجاد آشنایی شده و آشنایی باعث ایجاد اعتماد می‌شود و در نهایت هم اعتماد باعث بالا رفتن انگیزه خرید در مشتری می‌گردد.

توجه داشته باشید که ROI در retargeting معمولاً بسیار زیاد است. از آنجایی که این کمپین بسیار هدفمند است پول کمی خرج می‌کنید. به راحتی حتی با یک کمپین کاملاً جمع و جور، چندین برابر هزینه هایتان درآمد کسب کنید.

بیشتر بخوانید:  استفاده از زبان بدن در مذاکره

با ریتارگتینگ فقط کافی است بدانیم که چه کسانی از چه صفحاتی بازدید کرده‌اند هیچ نیازی به نام آنها و یا ایمیلشان نداریم. عملاً یک لیست از کسانی که صفحات ما را دیده‌اند ایجاد می‌کنیم. این لیست هم در کنار لیست ایمیل با همدیگر بسیار اثربخش خواهند بود. نکته طلایی اینجاست که کارکرد اصلی وبلاگ ما در سایت ساختن همین لیستها ست که کمک فراوانی به کسب و کار ما می‌کنند.

 

انواع ریتارگتینگ بر مبنای هدفگیری مخاطب

 

ریتارگتینگ پیکسل محور

این نوع از ریتارگتینگ کاربرد بیشتری دارد. در این حالت یک قطعه کد یا پیکسل را در وب‌سایت خود قرار می‌دهید. هنگامی‌که کسی وارد سایتتان می‌شود آن پیکسل یک کوکی را در مرورگر او قرار می‌دهد و کاربر مورد نظر از طریق همان کوکی زیر نظر گرفته می‌شود. هرگاه فرد وارد سایتی می‌شود که به آن تبلیغ داده‌ایدتبلیغ کسی که بیشترین مبلغ را پرداخت کرده در جایگاه مربوطه نمایش داده می‌شود.

امتیازی که ریتارگتینگ پیکسل محور دارد فوری بودن آن است به این معنی که به محض اینکه کسی وارد سایتتان می‌شود کوکی شما را دریافت می‌کند و کار تبلیغات ریتارگتینگ آغاز می‌شود. به علاوه می‌توانید برای صفحات خاصی از وب‌سایت کوکی‌های خاصی را تعریف کرده یا بسته به رفتار کاربران آن‌ها را بخش‌بندی کنید مثلاً بر اساس زمانی که در سایت شما گذرانده‌اند یا تعداد صفحاتی که بازدید کرده‌اند.

 

ریتارگتینگ فهرست محور

در این نوع از ریتارگتینگ فهرستی از مشتریان فعلی‌تان تهیه می‌کنید. برای اجرای یک کمپین فهرست محور، فهرست ایمیل‌هایتان را در یک پلتفرم ریتارگتینگ آپلود می‌کنید پس از آن، پلتفرم مورد نظر آن دسته از کاربران خود که در فهرست شما حضور دارند را شناسایی می‌کند و آن‌ها را با تبلیغات شما هدف قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  ۵ مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بزرگ‌ترین امتیاز ریتارگتینگ فهرست محور، شناختی است که از مخاطب هدف خود دارید. در واقع، بخش اعظم اعضای فهرست‌های پیکسل محور کاملاً ناشناس هستند و تمام چیزی که از آن‌ها می‌دانید این است که از سایت شما بازدید کرده‌اند و احتمالاً کاری را انجام داده‌اند که حاکی از علاقه آن‌ها به چیزی است. اما شاید واقعاً یک مشتری علاقه‌مند باشند و شاید یک رقیب که به دنبال به هم ریختن آمار و برنامه‌های شماست. اما در ریتارگتینگ فهرست محور می‌توانید افرادی که می‌خواهید مورد هدف‌گیری مجدد قرار بگیرند را دقیقاً مشخص کنید.

نقطه ضعف ریتارگتینگ فهرست محور این است که شاید ایمیل کاربر هدف شما با ایمیل‌های پلتفرم ریتارگتینگ تطابق نداشته باشد. به‌ هرحال باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از مردم برای ثبت نام در شبکه‌های اجتماعی از آدرس ایمیل متفاوتی استفاده می‌کنند. بنابراین هیچ بعید نیست که یک فهرست طلایی از مشتریان راغب (lead) داشته باشید و آن را وارد پلتفرمی مانند فیسبوک کنید، اما تنها ۲۰ درصد آن‌ها با کاربران فیسبوک تطبیق پیدا کنند.

 

سخن پایانی

همانطور که دیدید تبلیغات ریتارگتینگ کاملاً توسط ماشین انجام می‌شود و روز به روز هم دخالت ماشین در کسب و کارهای اینترنتی در حال افزایش است. شدیداً به دوستانی که می‌خواهند کسب و کار اینترنتی داشته باشند مخصوصاً آنهایی که بر مبنای تولید محتوا و بلاگ فعالیت می‌کنند توصیه می‌کنم روی این روش از تبلیغات سرمایه گذاری کنند. باید بیشتر از آنی که روی زیبایی و محتوای سایت خود وقت می‌گذارید روی ایجاد سیتم‌های بازاریابی و فروش سرمایه گذاری کنید. با یادگیری روش های بازاریابی، تبلیغات و سیستم سازی از کار خود لذت ببرید و کسب و کارتان را توسعه دهید.

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!