انتخاب شغل مناسب ۵: حذف نکات منفی اصلی

در قسمتهای قبلی مربوط به معیارهای انتخاب شغل مناسب، درباره کارهایی که باید انجام دهیم صحبت کردیم و حالا در این قسمت می‌خواهیم درباره نکات منفی اصلی در شغل یعنی کارهای مهمی که نباید انجام دهیم تا به رضایت شغلی بالا برسیم، صحبت کنیم.

41

در مباحث مربوط به معیارهای انتخاب شغل مناسب تا به حال این گونه بود که می‌گفتیم چه کارهایی را باید انجام دهیم و چه چیزهایی را در شغلمان لحاظ کنیم. اما در این معیار که دوری از نکات منفی شغل است می‌خواهیم بگوییم چه کارهایی را نباید انجام دهیم و چه چیزهایی در شغلمان نباید وجود داشته باشند. ما به چهار نکته اساسی توجه می‌کنیم. واقعیت این است که احتمالاً نکات دیگری هم به ذهن شما خطور کند که بخواهید از آنها دوری کنید، ولی وقتی پای تحقیق به میان می‌آید عملاً شما با اولویت ها سروکار دارید و نتایج تحقیق به شما می‌گوید که بهتر است روی کدام موارد سرمایه گذاری کنید و دقت بیشتری داشته باشید. البته اگر خواستید موارد دیگر را هم لحاظ کنید حتماً به ۴ موردی که ما اشاره می‌کنیم اول از همه توجه کنید.

 

معیار پنجم در انتخاب شغل مناسب: حذف نکات منفی اصلی

اولین نکته که باد در انتخاب شغل خود از آن پرهیز کنیم اینست که باید به بحث رفت و آمد به سرکارمان توجه کنیم. معمولاً وقتی می‌خواهیم شغلی را انتخاب کنیم به خاطر بیکاری یا مواردی که ما را تحت فشار قرار می دهند، خیلی به این موضوع توجه نمی‌کنیم و می گوییم ما هم مثل بقیه. فعلاً این شغل را به دست بیاوریم بعد بقیه امور را سر و سامان می‌دهیم. واقعیت این است که این موضوع بسیار بسیار باید جدی گرفته شود. تحقیقات نشان داده وقتی مسافت کاری بیشتر از یک ساعت می‌شود مخصوصاً اگر با اتوبوس باشد بیشترین اثر منفی را روی رضایت شغلی خواهد گذاشت. پس خواهش می‌کنم بیشتر از پیش به این قضیه اهمیت دهید و بدانید که اثرات منفی زیادی بر آینده شغلی شما خواهد داشت و حتا ممکن است به دلیل آن بخواهید شغل خود را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید:  معیارهای مهم در انتخاب شغل مناسب چیست؟

دومین موردی که باید از آن دوری کنیم در واقع ساعات کاری طولانی است. بعضی وقتها در ابتدای انتخاب شغل خود متوجه می‌شوید. بعضی وقتها هم نه وارد شغل می‌شوید و بعد این شرایط کار طولانی برایتان پیش می‌آید. در هرصورت این باعث عدم رضایت خیلی خیلی بالایی در شغل شما می‌شود. غیر از آنکه شما را در کار آزار می دهد و خسته می کند، به لحاظ فیزیکی و روحی و روانی، تأثیر بسیار منفی روی زندگی غیر کار شما می‌گذارد و شما زمان کمتری برای امور غیر کاری خود خواهید داشت، برای خانواده، تفریح و خیلی چیزهای دیگر و همه اینها دست به دست هم می دهند تا شما خیلی زود از شغلتان خسته شوید، شاید دیگر آن را دوست نداشته باشید و حتی بخواهید آن را ترک کنید.

سومین نکته‌ای که باید خیلی به آن توجه کنیم، این است که وقتی می‌خواهیم وارد شغلی شویم اول از همه حتماً در مورد حقوق و مزایای آن تکلیف را روشن کنیم و با رضایت کافی و کامل وارد آن شغل شویم. سهل‌امگاری نکنیم. نگوییم که حالا شغل را بگیریم بعد مذاکره می‌کنیم یا اتفاقاتی می‌افتد که حقوقمان افزایش می‌یابد. شاید این طوری نباشد. شاید حقوقی که صاحبان کسب و کار به شما می‌دهند از نظر آنها کاملاً منصفانه و عادلانه باشد، ولی از نظر شما نه. این موضوع کاملاً ذهنی است و به خود شما بستگی دارد. اگر هیچ چیزی خوب پیش نرود آنوقت ضرر آن کاملاً متوجه شماست و این شمایید که دچار عدم رضایت شغلی می‌شوید و مجبور می‌شوید محل کار خود را عوض کنید، یا نه اصلاً شغلتان را کنار بگذارید. این اتفاق بسیار اتفاق مهمی است و باید حواسمان به آن جمع باشد.

بیشتر بخوانید:  انتخاب شغل مناسب ۱: جذاب و تعاملی بودن شغل

نکته چهارم و آخرین نکته بحث عدم امنیت شغلی است. بالاخره وقتی در یک محیط شغلی کار می کنید باید بتوانید روی حقوق و مزایای آن در آینده حساب کنید، برنامه ریزی مالی داشته باشید. از طرفی باید بتوانید برای شغل خودتان، برای ارتقاء خودتان هم برنامه‌ریزی داشته باشید. اگر این کارها را بتوانید انجام دهید که خوب در شغلتان احساس امنیت می‌کنید، امنیت خاطر دارید و می‌توانید پیشرفت داشته باشید ولی در عین حال اگر این موارد نباشند این عدم امنیت شغلی باعث می‌شود که شما عدم رضایت شغلی داشته باشید و خوب مسلم است که روی زندگی غیر کاری شما و روی زندگی اجتماعی شما هم به شدت تأثیر خواهد گذاشت.

و اما دوباره می‌خواهم بگویم وقتی پای تحقیق به میان می‌آید اولویت‌ها بهتر مشخص می‌شوند. شاید شما فاکتورهای دیگری را در ذهن داشته باشید، اشکالی ندارد که آنها را هم لحاظ کنید ولی توصیه می‌کنم که این ۴ فاکتور را در اولویت بگذارید و اول از همه به آنها توجه کنید.

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!