حل مشکل در ۹ مرحله

همه ما به نوعی با مشکلات فراوان در زندگی خود روبرو هستیم. شاید بتوان گفت یادگیری فرایند حل مشکل یکی از پرکاربردترین و ضروری ترین مهارت هایی است که لازم داریم. در این مقاله به ۹ مرحله ساده اما دقیق در حل مشکل اشاره می‌کنیم که با کمی تمرین می‌توانید آنها را در زندگی روزمره خود پیاده کنید.

162

مهارت‌های حل مشکل یا حل مسأله کمک می‌کند برای مشکلات روزمره و شرایط بحرانی زندگی راه حل‌های منطقی پیدا کنیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد وقتی گره‌ای در کارتان می‌افتد مثلاً در راه اندازی یک کسب و کار، مسائل خانوادگی و یا حتی شخصی، دچار استرس شوید و ندانید چه باید کرد. خیلی وقت‌ها هیجانات و استرس‌ها توان فکر کردن را از ما می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد شرایط را مدیریت کنیم، عصبی می‌شویم و نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم. البته این ضعف را می‌شود با یاد گرفتن مهارت‌های لازم و تمرین زیاد برطرف کرد.

 

۱- ابتدا برای تعریف مشکل زمان بگذارید

در پزشکی می‌گویند تشخیص درست نیمی از درمان است. بنابراین باید بپرسید که مشکل دقیقاً چیست؟ باید قبل از اینکه برای حل مشکل اقدام کنید، اطرافیانتان را کاملاً نسبت به ماهیت و اصل مشکل هم نظر کنید.

 

۲- آیا همیشه حل مشکل لازم است؟

به یاد داشته باشید شما برای برخی مشکلات، کاری نمی توانید انجام دهید چون آنها بیشتر از اینکه مشکل باشند حقیقت زندگی‌اند. اگر نرخ بهره بالا رود یا تورم به شدت افزایش یابد این مشکل شما به تنهایی نیست و باید با آن تا رفع از طرف مسئولین کنار بیایید. در بسیاری مواقع چیزی که به نظر مشکل می‌آید می‌تواند فرصتی باشد در قالب مشکل. گاهی اوقات مشکل نیازی به حل شدن ندارد بلکه فرصتی است برای اینکه کاری صد در صد متفاوت انجام دهید.

 

۳- بپرسد چه تعریف دیگری برای این مشکل وجود دارد؟

هر چه راه های بیشتری برای تعریف یک مشکل وجود داشته باشد احتمال پیدا شدن بهترین راه برای حل مشکل بیشتر است. وقتی ما با شرکت‌هایی که فروش مطلوبی ندارند مواجه می شویم وادارشان می‌کنیم چندین سوال را جواب دهند که همگی راه‌های مختلف دوباره بیان کردن مشکل است. هر توضیح یا تعریفی از مشکل اگر به عنوان تعریف درست قبول شود، منجر به راه حلی مختلف یا راهی بسیار متفاوت برای سازمان می‌شود. برای مثال: وقتی تعریف شما از مشکل این است که فروش ما خیلی پایین است راه حل می‌تواند تبلیغات باشد. ولی وقتی می‌گویید فروش رقیبان بیشتر است شاید راهکار افزایش کیفیت محصولات باشد. خلاصه اینکه با یک سری سوال و جواب تعریف درست از مشکل و راه حل عملی آن را پیدا می‌کنید.

بیشتر بخوانید:  سخنرانی و مدیریت استرس

 

۴- بپرسید چگونه این مشکل بوجود آمد؟

علت این مشکل را جستجو کنید تا مطمئن شوید دوباره اتفاق نخواهد افتاد. اگر مشکلی در زندگی شما به دفعات تکرار می‌شود به این معنی است که شما در سیستم زندگی خود دارای ساختاری اشتباه هستید. باید آن را پیدا کنید تا حل مشکل به صورت ریشه‌ای انجام شود.

 

۵- بپرسید چه راه حل‌های ممکنی وجود دارد؟

هرچه راه‌حل‌های ممکن بیشتری بیابید احتمال پیدا کردن بهترین آنها و حل مشکل بیشتر می‌شود. در مورد مشکلاتی که فقط یک راحل دارند هوشیار باشید. سعی کنید راه حل موجود را به عنوان یک فرصت غنیمت بشمارید و آن را با تصمیمات هیجانی و بدون آینده نگری از دست ندهید.

 

۶- بپرسید در حال حاضر بهترین راه حل چیست؟

گاهی اوقات برای حل مشکل داشتن راه حل بهتر از این است که اصلاً راه حلی نداشته باشید. یک راه حل معمولی که با جدیت دنبال شود بهتر از راه حلی عالی است که دنبال نمی‌شود. باید به سرعت به هشتاد درصد از مشکلات رسیدگی کنید. و فقط بیست درصد بقیه را می‌توانید به تأخیر بیاندازید، آن هم باید برایش یک ضرب الاجل و زمان مشخصی برای برطرف شدن مشخص کنید. می‌گویند هر مشکل بزرگی روزی مشکل کوچکی بوده که می‌توانست به راحتی و بدون هزینه حل شود.

 

۷- تصمیم بگیرید و یک راه حل انتخاب کنید

ابتدا ببینید بین راه حل های مختلف کدام را انتخاب می‌کنید، سپس تصمیم بگیرید که چگونه آن را پیاده کنید. همیشه بپرسید کار بعدی ما چیست و حالا باید چه کار انجام دهیم.

بیشتر بخوانید:  ایده استارتاپی و ۹ نکته مهم

 

۸- تعیین مسئولیت کنید

به طور دقیق چه کسی می‌خواهد راه حل مشکل را اجرا کند؟ معمولاً یک گروه دور هم جمع می‌شوند و برای حل مشکل به توافق می‌رسند اما بعد از چند روز که دوباره جلسه می‌گذارند، می‌بینند که کاری انجام نشده است. دلیل این است که هیچ مسئول اجرایی انتخاب نشده است.

 

۹- برای تصمیم خود یک میزان تعیین کنید

با این تصمیم می‌خواهید به چه موفقیتی برسید و چگونه نتایج را اندازه خواهید گرفت؟ چگونه می‌فهمید که آن تصمیم جواب داده؟ هر چه دقیقتر بتوانید نتیجه مطلوب را که به وسیله راه حل می‌خواهید به آن برسید تعیین کنید، رسیدن به حل مشکل احتمال بیشتری دارد.

منبع: برگرفته از کتاب قدرت انضباط فردی، برایان تریسی

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!




 











 
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!