حل مشکل در ۹ مرحله

همه ما به نوعی به دنبال حل مشکل یا مشکلات خود هستیم. راهکارهایی مثل تعریف مسئله، شناخت منشأ و ماهیت مسئله، تعیین راهکارها و انتخاب و اجرای آنها موضوعات مطرح در این مقاله هستند.

341

۱- ابتدا برای تعریف مشکل زمان بگذارید

در پزشکی می‌گویند تشخیص درست نیمی از درمان است. بنابراین باید بپرسید که مشکل دقیقاً چیست؟ باید قبل از اینکه برای حل مشکل اقدام کنید، اطرافیانتان را کاملاً نسبت به ماهیت و اصل مشکل هم نظر کنید.

 

۲- آیا همیشه حل مشکل لازم است؟

به یاد داشته باشید شما برای برخی مشکلات، کاری نمی توانید انجام دهید چون آنها بیشتر از اینکه مشکل باشند حقیقت زندگی‌اند. اگر نرخ بهره بالا رود یا تورم به شدت افزایش یابد این مشکل شما به تنهایی نیست و باید با آن تا رفع از طرف مسئولین کنار بیایید. در بسیاری مواقع چیزی که به نظر مشکل می‌آید می‌تواند فرصتی باشد در قالب مشکل. گاهی اوقات مشکل نیازی به حل شدن ندارد بلکه فرصتی است برای اینکه کاری صد در صد متفاوت انجام دهید.

 

۳- بپرسد چه تعریف دیگری برای این مشکل وجود دارد؟

هر چه راه های بیشتری برای تعریف یک مشکل وجود داشته باشد احتمال پیدا شدن بهترین راه برای حل مشکل بیشتر است. وقتی ما با شرکت‌هایی که فروش مطلوبی ندارند مواجه می شویم وادارشان می‌کنیم ۲۱ سئوال را جواب دهند که همگی راه‌های مختلف دوباره بیان کردن مشکل است. هر توضیح یا تعریفی از مشکل اگر به عنوان تعریف درست قبول شود، منجر به راه حلی مختلف یا راهی بسیار متفاوت برای سازمان می‌شود. برای مثال: وقتی تعریف شما از مشکل این است که فروش ما خیلی پایین است راه حل می‌تواند تبلیغات باشد. ولی وقتی می گویید فروش رقیبان بیشتر است شاید راهکار افزایش کیفیت محصولات باشد. خلاصه اینکه با یک سری سئوال و جواب تعریف درست از مشکل و راه حل عملی آن را پیدا می‌کنید.

بیشتر بخوانید:  چگونه تعهد به بازاریابی را پیاده کنیم؟

 

۴- بپرسید چگونه این مشکل بوجود آمد؟

علت این مشکل را جستجو کنید تا مطمئن شوید دوباره اتفاق نخواهد افتاد. اگر مشکلی در زندگی شما به دفعات تکرار می‌شود به این معنی است که شما در سیستم زندگی خود دارای ساختاری اشتباه هستید. باید آن را پیدا کنید تا حل مشکل به صورت ریشه‌ای انجام شود.

 

۵- بپرسید چه راه حل‌های ممکنی وجود دارد؟

هرچه راه‌حل‌های ممکن بیشتری بیابید احتمال پیدا کردن بهترین آنها و حل مشکل بیشتر می‌شود. در مورد مشکلاتی که فقط یک راحل دارند هوشیار باشید.

 

۶- بپرسید در حال حاضر بهترین راه حل چیست؟

گاهی اوقات برای حل مشکل داشتن راه حل بهتر از این است که اصلاً راه حلی نداشته باشید. یک راه حل معمولی که با جدیت دنبال شود بهتر از راه حلی عالی است که دنبال نمی‌شود. باید به سرعت به هشتاد درصد از مشکلات رسیدگی کنید. و فقط بیست درصد بقیه را می‌توانید به تأخیر بیاندازید، آن هم باید برایش یک ضرب العجل و زمان مشخصی برای برطرف شدن مشخص کنید. می گویند هر مشکل بزرگی روزی مشکل کوچکی بوده که می‌توانست به راحتی و بدون هزینه حل شود.

 

۷- تصمیم بگیرید و یک راه حل انتخاب کنید

هر راه حلی برای حل مشکل! سپس تصمیم بگیرید که چگونه آن را پیاده کنید. همیشه بپرسید کار بعدی ما چیست و حالا باید چه کار انجام دهیم.

 

۸- تعیین مسئولیت کنید

به طور دقیق چه کسی می خواهد راه حل مشکل را اجرا کند؟ معمولاً یک گروه دور هم جمع می‌شوند و برای حل مشکل به توافق می‌رسند اما بعد از چند روز که دوباره جلسه می‌گذارند ،می‌بینند که کاری انجام نشده است. دلیل این است که هیچ مسئول اجرایی انتخاب نشده است.

بیشتر بخوانید:  ۹ تفاوت کارآفرین موفق

 

۹- برای تصمیم خود یک میزان تعیین کنید

با این تصمیم می خواهید به چه موفقیتی برسید و چگونه نتایج را اندازه خواهید گرفت؟ چگونه می‌فهمید که آن تصمیم جواب داده؟ هر چه دقیقتر بتوانید نتیجه مطلوب را که به وسیله راه حل می خواهید به آن برسید تعیین کنید، رسیدن به حل مشکل احتمال بیشتری دارد.

 

منبع: قدرت انضباط فردی، برایان تریسی

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + هفت =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم!
ارسال
close-link

فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
راهنمای جامع بازاریابی کتاب الکترونیک
بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
سرمایه گذاری کم ریسک، کم هزینه، درآمد پایدار و عالی
همین حالا دانلود کن!
close-link

عاشق شغلت باش تا موفق بشی، آیا درسته؟

بلافاصله قابل دانلود خواهد شد!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

فایل صوتی تعیین هدف در زندگی و شغل

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
با عضویت در خبرنامه رهسو
از جدیدترین اخبار و اطلاعات دنیای کسب و کار و بازاریابی مطلع شوید!
عضو میشوم