تعیین هدف در زندگی و شغل

در این پادکست به ضرورت داشتن هدف در زندگی و شغل، همچنین نحوه اولویت‌بندی و تعیین آنها می‌پردازیم. رعایت این موضوع منجربه یک رابطه برنده-بنده میان کارفرما و نیروی کار در بلند مدت می شود و هیچ کسی احساس بد قربانی شدن و وسیله ای برای رساندن دیگران به آرزوهایشان بودن را تجربه نخواهد کرد.

703

 

تعیین هدف در زندگی و شغل

هر زمان که صحبت از کسب و کار به میان می‌آید، این موضوع مطرح می‌شود که اول باید هدف کسب و کار مشخص شود، یعنی باید بدانیم که دنبال چه هستیم و در نهایت به کجا می‌خواهیم برسیم و یک سری سوال های مهم که باید جواب آنها را بیابیم مانند این که:

  • دلیل اصلی کار کردنمان چیست؟
  • برای چه به دنبال راه‌اندازی کسب و کار هستیم؟
  • آیا به کاری که می‌خواهیم بکنیم علاقه داریم؟
  • آیا توان ریسک‌پذیری کافی را داریم؟
  • برای تبدیل شدن به یک کارآفرین آماده هستیم؟
  • دنبال چه نوع سبکی از زندگی هستیم؟

تأثیر نداشتن هدف مشخص، در محیط شغلی

بحث کار کردن را می‌توانیم در دو حالت بررسی کنیم. ما یا برای دیگران کار می‌کنیم و یا کسب و کاری داریم که دیگران برای ما کار می‌کنند. در حالت اول باید تلاش کنید که فرد یا مجموعه‌ای که شما را به استخدام درآورده به اهداف و آرزوهایش برسد. رفتارهای شما بر اساس خواسته های او شکل گرفته و بر اساس برآوردن نیازهای اوست که ارزیابی می شوید. اگر تنها در راستای اهداف کارفرما حرکت کنید بعد از سال‌ها چشم باز می کنید و می‌بینید که تنها کمک کردید کس دیگری به آرزوهایش برسد و شما دستاوردی نداشته‌اید. زمان با ارزش خود را از دست داده‌اید و حس یک قربانی را تجربه می‌کنید که فکر می‌کند زندگی خود را از دست داده است. این حس بسیار دردناک بوده و البته در دنیای کسب و کار بسیار رایج است. متأسفانه خود من هم این حس را تجربه کردم که امیدوارم برای شما پیش نیاید. با توجه به مطالبی که ذکر شد این موضوع دقیقاً به هدفگذاری شما برمی‌گردد و هیچ کسی در تجربه این حس مقصر نیست مگر خود شما و ناآگاهی‌تان نسبت به قضیه. امیدوارم این موضوع برای شما پیش نیامده باشد و یا از این به بعد پیش نیاید.

بیشتر بخوانید:  ۱۰ نکته کلیدی که برای انتخاب هدف درست در زندگی باید دانست

در حالت دوم، وقتی که که کسب و کاری دارید و دیگرانی برای شما کار می‌کنند، مطمئن باشید اگر هدفی برای خودشان نداشته باشند بعد از سال‌ها با کسانی مواجه می‌شوید که احساس می‌کنند استثمار شده‌اند و عمرشان تباه شده تا شما به خواسته‌هایتان برسید، که این خود به معضلی برای شما تبدیل خواهد شد. چقدر خوب است که انسان‌هایی را در کنار خود ببینید که با انگیزه بالا کار می‌کنند و همراه شما به افراد بالنده‌ای تبدیل شده‌اند که هم شما را به اهدافتان می‌رسانند و هم خود احساس هویت می‌کنند.

تعیین هدف در زندگی اولویت اول است

کسب و کار یکی از قسمت‌های مهم زندگی است، پس قبل از هدفگذاری شغلی لازم است که هدف زندگیمان را مشخص کنیم. یعنی یک هدف کلی تر داشته باشیم. این که بدانیم در زندگی به دنبال چه هستیم که اگر در جهت آن قدم برداریم به شادی ماندگار می‌رسیم و از عمری که صرف کرده‌ایم رضایت قلبی خواهیم داشت. حتماً شنیده اید که چیزی حدود ۸۰ درصد کسب و کارها در ۵ سال اول و ۹۰ درصد آنها در ۱۰ سال اول شکست می‌خورند. دلیل اصلی شکست آنها این است که هدف مشخصی در زندگی و به تبع آن در کسب و کار خود نداشتند و یا اگر هم داشته‌اند در یک راستا نبوده‌اند.

حالا بعد از تعیین هدف در زندگی لازم است که هدف شغلی را در راستای آن تعریف کنیم. اگر برای کسی یا مجموعه ای کار می‌کنیم هر دو این اهداف باید با اهداف او در یک راستا باشند. اگر کسب و کاری را راه اندازی می‌کنیم باید کسانی را انتخاب کنیم که اول از همه هدف زندگی و شغلی داشته باشند و ثانیاً هر دو آنها در راستای اهداف ما باشند تا بتوانیم به آینده همکاری و موفقیت جمعی مان امیدوار باشیم.

بیشتر بخوانید:  ۵ تکنیک موثر برای سریعتر رسیدن به هدف

رعایت نکات مهم در هدف گذاری 

می دانم که هدفگذاری کار راحتی نیست ولی واقعاً حیاتی است. اگر تا بحال اهداف خود را واضح و روشن تعیین نکرده اید، بی درنگ همین حالا اقدام کنید. برای این که کار کمی راحتتر شود اجازه دهید تا چند نکته را با هم بررسی کنیم.

گفتیم هدف اول، هدف زندگی است. در صورتی می‌توانیم بدانیم دنبال چه چیزی هستیم که خودمان را بشناسیم و این بدست نمی‌آید مگر با داشتن نگرشی درست. نگرش ما درباره افراد و محیط اطرافمان میزان خودشناسی ما را تعیین می کند. هدف دوم هدف کاری بود. این جا هم برای تعیین درست هدف داشتن اطلاعات و مهارت درباره موارد زیر ضروری است:

  • افرادی که در محیط کار با آنها در ارتباطیم.
  • درک ساختار و سیستمی که در آن کار می‌کنیم.
  • مدیریت نگاهی که به ما هست. ما بر اساس قضاوتی که می‌شویم مورد ارزیابی قرار می‌گیریم.

تنظیم این دو هدف لازم است ولی کافی نیست. باید هر دوی آنها با اهداف کارفرما در یک جهت باشند.

 

نتیجه گیری:

برای این که کارفرما و نیروی کار بتوانند به یک برنده برنده در بلند مدت برسند باید نیروی کار برای تعیین هدف در زندگی اقدام کرده و هدف شغلی خود را نیز هم راستا با آن مشخص کند و هر دو آنها را در راستای اهداف کارفرما قرار دهد. لازم است نیروی کار حتی قبل از استخدام قطعی به این موارد توجه کافی را داشته باشد.

امیدوارم این مطلب نظر شما را جلب کرده باشد. مطالب مرتبط دیگر را می توانید در انتهای همین صفحه مطالعه بفرمایید. خواهشمندم ما را از طریق بخش نظرات در انتهای همین صفحه و یا بخش تماس با ما از نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود بهره‌مند کنید.

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!