اصول طراحی صفحه فرود یا landing page

صفحه فرود یا landing page رو شخصاً ترمیناتور فروش میدونم. صفحه ای که هرچی از اهمیتش در مدیریت سایت بگم کم گفتم. در این مقاله به تعریف صفحه فرود، انواع آن، محتوا، نکات مهم در مورد ساختار، ظاهر و طراحی آن می پردازیم.

59

صفحه فرود یا landing page چیست؟

وقتی مخاطب به سمت شما میاد اول از هم وارد یکی از صفحات سایتتون میشه. این صفحه ورودی اگه هدف مشخصی رو دنبال کنه اسمش رو میذاریم صفحه فرود یا landing page. این هدف مشخص میتونه گرفتن اطلاعات خاصی از مخاطب باشه، خرید یا …. . در واقع این صفحه یه وسیله خوب برای تبدیل مخاطب جذب شده به مشتریه. به طور خاص در مورد صفحه محصول میشه گفت یک صفحه فرود به حساب میاد چون هدفش فروش اون محصول خاصه. یک صفحه فرود دقیقاً مثل باند فرود هواپیماست. همونطور که هواپیماهای مختلفی از مبدأهای مختلف تو زمان‌های متفاوت روی باند فرودگاه میشینند، مخاطبای جورواجور از همه جای وب، تو زمانهای مختلف هم از طریق صفحه فرود وارد سایت شما می‌شند. خلاصه این که انتخاب این نام همچین بی‌دلیل هم نیست.

 

صفحه فرود پونیشاتفاوت صفحه اصلی با صفحه فرود

همونطوری که تو تعریف صفحه فرود گفتیم مهمترین مشخصه اون هدفمند بودنشه. اینکه تمام محتوای این صفحه در جهت یک هدف خاص طراحی میشه و در نهایت هم براساس میزان تحقق اون هدفه که کارایی صفحه فرود ارزیابی میشه. حالا تصورش رو بکنید مخاطب از طریق گوگل وارد یکی از صفحات سایت شما میشه و ممکنه هرکاری انجام بده، عضو سایت بشه، وارد دهها صفحه دیگه بشه، محصولی رو ببینه یا هدیه‌ای رو دانلود کنه و در خبرنامه شما ثبت نام کنه. در اینصورت شما هدف خاصی رو برای این صفحه مشخص نکردید و نمیشه گفت که صفحه اصلی شما یک صفحه فرود هست! البته می‌تونید نمونه‌های زیادی از صفحات اصلی سایت‌ها رو ببنید که صفحه فرود هم هستند برای مثال سایت پونیشا که تصویر صفحه نخست اون رو می‌بینید.

تفاوت صفحه اصلی با صفحه فرود

 

انواع صفحه فرود در سایت

صفحات فرود بر اساس هدف و نوع کارکردی که دارند در دو نوع کلی دسته‌بندی می‌شند: صفحات Click Trough و Lead Generation.

Click Trough: در این نوع صفحات عملاً چیزی که از شما خواسته میشه که انجاد بدید منظور اصلی نیست بلکه قسمتی از یه فراینده که چند مرحله داره و از یک صفحه به صفحه دیگه ادامه پیدا می‌کنه. مثلاً در فروش اینترنتی طراح مسیری رو ایجاد می‌کنه که در هر مرحله اطلاعاتی داده میشه و قدم به قدم شما رو به خرید محصول مجاب می‌کنه.

Lead Generation: این نوع از صفحه ورود به دنبال دریافت اطلاعات از مخاطبه تا بعداً برنامه های از قبل طراحی شده روی او پیاده بشه. برای مثال صفحه فرودی که پیشنهاد عضویت در خبرنامه یا دانلود رایگان کتاب الکترونیک یا کوپن تخفیف رو به مخاطب میده هدفش گرفتن ایمیل و اطلاعت اونه تا بعداً بشه طرحهای مختلف از جمله فروش محصولات رو روی مخاطب پیاده کرد. خلاصه اینکه مخاطب با دادن اطلاعات در این نوع از صفحات فروش به یک مشتری بالقوه یا لید تبدیل میشه.

انواع صفحه فرود

محتوای یک صفحه فرود

محتوای صفحه فرود در واقع هر چیزیه که به نوعی مخاطب جذب شده رو ترغیب کنه کاری که شما انتظار دارید انجام بده. مثلاً دکمه جذاب و واضحی که از او می‌خواد فایلی رو دانلود کنه و در عوض ایمیلش رو بده و یا متن جالب و وسوسه انگیزی که او رو به خرید یک فایل آموزشی ترغیب می کنه. در ادامه به موارد مهمی از محتوای صفحه فرود اشاره می‌کنیم:

 • هویت صفحه فرود باید کاملاً مشخص باشه و مخاطب بدونه که وارد چه صفحه‌ای شده، این صفحه متعلق به چه سایتیه و اینکه صفحه معتبره یا نه. اگه صفحه تو نگاه اول نتونه اعتماد مخاطب رو جلب کنه مطمئناً خیلی سریع اون رو ترک میکنه.
 • خواسته شما از مخاطب باید کاملاً مشخص و واضح مطرح بشه. این رو میشه در قالب دکمه، فرم‌های دقیق و لینک‌های جالب پیاده کرد. در صورتی که محتوای صفحه زیاد بود درخواست اصلی رو در جاهای مختلف تکرار کنید که کاملاً جلوی چشم بازدیدکننده باشه. اگر چند خواسته رو مطرح کردید اصلیترین اونها رو برجسته‌تر نمایش بدید.
 • حتماً اشاره کنید که اگه مشتری کاری که شما می‌خواید انجام بده چه چیزی به دست میاره. اگه محصولی رو ارائه می‌کنید به نحوه کاربردش و ویژگیهای خاص اون اشاره کنید.
 • اگر ادعایی رو مطرح می‌کنید حتماً دلیلی برای اثباتش بیارید. مثلاً اگه ادعای کیفیت بالای کالا یا خدمتی رو دارید حتماً از ویدئوی نظرات مشتریان راضی استفاده کنید و یا گواهینامه‌های کیفیت که از سازمانهای معتبر گرفتید رو ارائه کنید.
 • صفحه فرود مثل صفحه بوشور نیست. وب امکان تعامل با مشتری رو به شما میده که این چیزی نیست که بتونید نادیده بگیرید.
 • مختصر و مفید بنویسید. اگه محتوا طولانی شد سعی کنید اون رو به بخش‌های کاملاً مجزا و قابل تشخیص تقسیم کنید، اینطوری مخاطب هرجایی رو که خواست سریع نگاه می‌کنه و خسته نمی‌شه.
 • خیلی واضح به مخاطب بگید که چه فرقس با بقیه دارید، چرا باید از شما خرید کنه و یا کاری رو انجام بده که شما می‌خواید.
 • تا حد امکان صفحه رو پویا و فعال نشون بدیو از دکمه های تعاملی استفاده کنید و همچنین از گرافیکهای متحرک. در صورت امکان از انیمیشن، ویدئو و یا تصاویر GIF.
 • محتوای شما باید براتون اعتبار ایجاد کنه و شمارو کاملاً آماده کار و خدمت‌رسانی به مشتری نشون بده. حتماً اطلاعات تماس خودتون،سیاست حفظ حریم خصوصی مشتریان، سابقه کار، داستانهای موفقیت‌آمیز و لیست مشتریان مهمتون رو درج کنید.

محتوای صفحه فرود

ظاهر و حسی که صفحه فرود القاء می‌کند

صفحه فرود باید طوری طراحی بشه که درعین حال که بیشترین تأثیر رو بر مخاطب میذاره کمترین سردرگمی رو ایجاد بکنه. هرچند سادگی همیشه خوبه منتهی از یک فرهنگ به فرهنگ دیگه درجات اون فرق میکنه مثلاً ممکنه صفحه ای که تو کشورهای شرقی ساده به نظر میاد تو کشورهای غربی شلوغ به نظر برسه.

 • تا جایی که امکان داره مواردی که حواس رو از خواسته اصلی صفحه منحرف میکنه کم کنید.
 • فضاهای خالی ایجاد کنید. صفحات شلوغ در هرصورت میزان خروج مخاطب از سایت را افزایش می‌دهند.
 • سعی کنید از عناصر بصری مثل گرافیک، فیلم، دیاگرام، جدول یا موارد دیگه استفاده کنید و تنها به متن تکیه نکنید.
 • دکمه‌های بزرگ با گرافیک جذاب استفاده کنید. گزینه‌هایی مثل دانلود یا ثبت نام کنید و … رو با گرافیک جالب و قابل شناسایی طراحی کنید.

 

در پایان

صفحه فرود یا landing page رو شخصاً ترمیناتور فروش میدونم. صفحه ای که هرچی از اهمیتش در مدیریت سایت بگم کم گفتم. این صفحه است که تمام تلاشهای شما رو به نتیجه میرسونه و با ارزیابی عملکرد مخاطبها تو این صفحه است که میشه نتایج رو تست کرد و بهبود داد. سعی کنید از تعداد کمی صفحه فرود شروع کرده و کاملاً روی اونها متمرکز بشید تا نتایج بهتری بگیرید و کم کمک این صفحات رو افزایش بدید. برای یک هدف چندین مسیر و صفحه فرود مناسب طراحی کنید و فراموش نکنید که همه اجزای صفحه فرود باید در راستای رسیدن به منظور اصلی باشه. این صفحه باید تأثیرگذار بوده و کمترین سردرگمی رو ایجاد بکنه. در آخر هم تا جایی که می‌تونید تو تحلیل اطلاعات این صفحات مهارت کسب کنید.

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
 
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی عاشق شغلت باش تا موفق بشی، درسته؟

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
عضویت در خبرنامه
جدیدترین اخبار بازاریابی و کسب و‌کار!
بروز بمانید
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!