نیچ مارکت: بازار هدف کسب و کار آنلاین خود را چطور انتخاب کنیم؟

اینجا می‌خوایم درباره انتخاب بازار هدف، نیچ مارکت و محصول مناسب صحبت کنیم. اولین و مهمترین قدم هایی که باید بردارید. پس اگر میخواید بدونید که دقیقاً برای چه کسانی چه چیزی تولید کنید این مقاله را بخوانید.

35

معمولاً وقتی میخوایم کسب و کار آنلاین خودمون رو راه بیاندازیم به این فکر می‌کنیم که خوب حالا باید روی چه حوزه ای کار کنیم تا نظر همه رو جلب کنه و خوب بتونیم ازش پول در بیاریم همین اول کار بهتون بگم که این سوال ما رو به بیراهه میبره. چرا؟! چون خیلی از موضوعات جالب اند اما بازار درستی ندارند. اگه شما هر موضوعی هم انتخاب کنید تا وقتی بازار مناسبی نداشته باشه نتیجه نمی گیرید. عملاً بازار خوب و محصول خوب با هم تعیین می‌شوند. نمیخوام سختش کنم! قراره در این پست خیلی ساده درباره نیچ مارکت و بازار هدف بگیم! یعنی کسی که میخواد شروع کنه از کجا بدونه که برای چه کسانی، چه چیزی رو باید ارائه کنه؟ آیا انتخابش درست بوده یا نه؟

موضوع بازار و محصول به نوعی در هم تنیده هستند و نمی‌خواهیم درباره این دو جداگانه صحبت کنیم. بیایید اینطوری شروع کنیم. اول از همه …

 

صنعتی رو انتخاب کنید که به اندازه کافی جذاب باشه

در صنعت جذاب اکثر کسب و کارهای اون صنعت موفقند مثل صنعت نرم افزار. این کسب و کارها حاشیه سود خوبی دارند و رقابت در آنها چندان سخت نیست، برای مثال: کسب و کار تولید محتوای آموزشی در زمینه وردپرس. برعکس در صنایع غیر جذاب مثل سخت افزار معمولاً حاشیه سود کسب و کارها پایینه و رقابت سختی هم در جریانه. شاید بتونید اسم چند شرکت موفق رو ببرید اما این در کل دلیل بر جذابیت صنعت اونها نمیشه. پس حواستون باشه همون ابتدا، کار رو با انتخاب یک صنعت غیر جذاب سخت نکنید! برای اینکه ببینید صنعتی که انتخاب کردید جذاب هست یا نه چند تا سوال زیر رو از خودتون بپرسید:

 • آیا روند صنعت صعودی است یا نزولی؟
 • این صنعت تا ۱۰ سال دیگه همینطور قوی خواهد بود یا نه؟
 • چند تا بازیگر اصلی داره یعنی چند تا رقیب بزرگ تو خودش داره؟ این رقبا قدرتشون چقدره؟
 • آیا این صنعت با بازارهای دیگه هم همپوشانی داره؟
 • آیا این صنعت امکان هم افزایی با کسب و کار شما رو داره؟

 

به دنبال بخش های خاص در صنعت باشید

بعد از انتخاب صنعت، بازار کلی ما مشخص میشه، اما لازمه این بازار به چند خرده بازار تقسیم بشه. این خرده بازارها هم به بخش های کوچکتر به نام نیچ تقسیم می‌شوند. انتخاب نیچ مارکت حتی از انتخاب صنعت هم مهمتره. همون طور که قبلاً گفتم ممکنه صنعت بدی رو انتخاب کرده باشید اما با انتخاب هوشمندانه یک نیچ مناسب موفق بشید مثل: کاری که اپل در صنعت بد سخت افزار کرد. شاید براتون جالب باشه بدونید اپل ابتدا آیپد رو برای کسانی تولید می‌کرد که به دنبال کامپیوترهای کوچک بودند اما بعد از مدتی همان آیپد را برای کسانی که به دنبال گوشی‌های بزرگ بودند تولید کرد و به شدت نتیجه گرفت. تنها روی گروه دیگری متمرکز شده.

نکته مهم اینکه با انتخاب نیچ باید یک ذهنیت متفاوت از رقبا برای مشتری ایجاد کنید. مثلاً ماشینهای هیوندای رو بیشتر، ماشینهای اقتصادی میدونند و ماشینهای بنز رو لوکس و با پرستیژ. شما قراره چه ذهنیتی رو ایجاد کنه؟ مثلا شاید به عنوان یک بلاگر و مدرس در زمینه بدنسازی بخواهید مشتریها محتوای شما را بسیار شاد و جوان پسند ببینند.

اغلب دوستان وقتی می‌خوان شروع به نوشتن در سایت کنند می‌پرسند روی چه موضوعی کار کنیم مخاطب بیشتری خواهد داشت؟ خوب به راحتی میشه موضوعات زیادی را با کلیدواژه های مناسب نام برد که میتونند ترافیک زیادی رو به سایت بیارند اما به این معنی نیست که ترافیک زیاد به دردتون خواهد خورد. بازاری خوبه که کاملاً با محصولی که ارائه می‌کنید متناسب باشه تا پول و انرژیتون رو صرف کسانی که خرید نمی‌کنند نکرده باشید. برای انتخاب نیچ مارکت مناسب باید ۷ مرحله زیر رو طی کنید:

 

بیشتر بخوانید:  راهنمای شما در تشکیل تیم تولید محتوا

۱- دنبال گروهی از افراد با مسئله‌ای مشترک باشید که با حل اون بتونید رضایتشون رو جلب کنید. برای مثال:

 • کارمندان تمام وقتی که به دنبال راه اندازی یک کسب و کار آنلاین هستند که محدودیت زمانی نداشته باشد
 • صاحبان کسب و کارهای کوچک که به دنبال اتوماتیک کردن جذب و فروش از طریق سایت هستند.
 • افراد تنهایی که به دنبال ایجاد رابطه عاطفی هستند
 • خانم‌هایی که به دنبال کم کردن وزن بعد از تولد نوزادشان هستند.
 • پدرانی که به دنبال محافظت از ثروت خانوادگی خود در برابر سقوط اقتصادی هستند
 • سرمایه گذاران غیر حرفه‌ای سهام که به دنبال افزایش سود خود هستند
 • مربیانی که به دنبال جذب مشتری بیشترند
 • دانشجویانی که به دنبال گذراندن یک امتحان یا مدرک خاص هستند
 • نوازندگانی که به دنبال یادگیری یک ساز هستند
 • والدینی که به دنبال بهتر شدن رابطه خود با فرزندان بزرگترند

اگه دقت کنید ساختار همه گزینه ها به این شکله:   کسانی که …………… به دنبال ……………. هستند.

 

۲- ببینید توانایی های شما به درد کدام بخش های بازار می‌خورند

 • اول: لیست موضوعات مورد علاقه خودتون رو تهیه کنید.
 • دوم: موضوعاتی که دوست دارید دربارشون خیلی خوب آموزش ببینید رو مشخص کنید.
 • سوم: ببینید در کدام موضوعات خوب هستید حتی اگه بهشون علاقه ندارید؟
 • چهارم: بازارهایی که فکر می‌کنید خوبند و شما هم افراد شاخصی رو تو اون حوزه میشناسید مشخص کنید.
 • پنجم: بازارهایی که در آنها خریداران را کاملاً میتونید ببینید مشخص کنید.

 

۳- گروهی که انتخاب کردید علاوه بر داشتن مسئله مشترک باید به شدت دنبال راه حل مسئله هم باشند

برای اینکه بدونید افرادی رو که مسئله مشترک دارند و جدی هم دنبال راه حل آن می‌گردند کجا پیدا کنید لازمه که ببینید رقابت کجاها داغه و اینکه کجاها جریان نقدینگی وجود داره یعنی مردم پول خرج می‌کنند. برای تشخیص این موضوع به نکات زیر توجه کنید:

 • ببینید برای کدام محصولات در حوزه شما تبلیغات پولی انجام میشه.
 • حول چه محصولاتی رقابت هست و کدام ها بی رقابت هستند. از داشتن رقیب نترسید. اتفاقا بازار بی رقابت ترسناکتر است.
 • به تعداد مجلات پولی و اعتبار آنها در حوزه محصول خودتان توجه کنید مخصوصاً مجلاتی که آگهی چاپ می‌کنند. اگر در آن حوزه پولی در جریان نباشد نشریات معتبر دوام نمی آورند.
 • میزان جستجوی کلید واژه محصولتان هم بسیار مهم است اما نه به اندازه‌ای که اغلب صاحبان سایتها به آن توجه می کنند. وقتی همه این موارد را در کنار هم میگذارید نتیجه بهتری می‌گیرید.
 • اجتماعات بزرگ و جدی که کلی افراد درباره موضوع خاصی اظهار نظر می‌کنند و فعال هستند. لازمه‌ی این موضوع کمی گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت است.

 

۴- علاوه بر دو مورد بالا افراد این گروه باید امکان خرید محصول یا راه حل شما را هم داشته باشند.

این صرفا به توان مالی مربوط نمیشه بلکه به شرایط مشتری هم ربط داره مثلا اگر بازار هدف شما بچه ها هستند معمولا والدین اونها هستند که پرداخت می‌کنند و این برای شما یک چالش به حساب میاد. اگر محصولی رو ارائه می کنید که زیرساخت قوی مثل اینترنت پرسرعت میخواد باید ببینید بازار شما به آن دسترسی مناسب دارد یا نه.

بیشتر بخوانید:  کارآفرینی یا کارمندی، کدامیک را ترجیح می‌دهید؟

 

۵- افرادی که میتونند خرج کنند باید اهل دادن این پول به شما هم باشند که این مورد خیلی مهمه

وقتی مخاطب محصول شما رو نمیخره به این معنیه که پیشنهاد فروشتون به اندازه کافی براش انگیزه خرید ایجاد نکرده. اگر میخواهید انتخاب محصول براتون راحتتر بشه برید سراغ محصولاتی که در سایتهای دیگر به خوبی فروخته می‌شوند. چرا این رو میگم؟ چون طبق تحقیقات اورت راجرز به جرأت میشه گفت ۹۷٫۵% مردم چیزی رو که شما می‌فروشید نمی‌خرند بلکه چیزی رو میخرند که دیگران می‌فروشند. حالا اگه اینکار رو هم کردید ولی فروش نداشتید بدونید که محصولتون رو به افراد اشتباهی نشون دادید.

بذارید یک نمونه واقعی رو بگم: یکی از دوستان پرسید که چرا با وجود ترافیک خوب، محصول و کلی مطالب رایگان و به دردبخور که در سایتم دارم فروشم خوب نیست؟! جواب: بعد کمی بررسی متوجه شدیم که بیش از حد روی مطالب رایگان تمرکز کرده و تقریباً همه ایمیلها رو از کسانی که به دنیال مطالب رایگان بودند و شرایط تبدیل شدن به خریدار رو نداشتند دریافت کرده. حالا لیست ایمیل او پر از ایمیل مخاطبان اشتباهی شده است. در صورتی که به جای تمرکز روی محصولات رایگان با پیشنهادهای رد نشدنی ارزان و کوچک می‌توانست مخاطب را به خریدار تبدیل کند و رفته رفته با پیشنهادهای گرانتر درآمدش را از آن مشتری افزایش دهد.

 

۶- تا میتونید به دنبال مشتریان راحت باشید

فکر کنید همه مشتریها خوبند، آنهایی که خوبتر هستند را مشخص کنید. یعنی ببینید به کدام دسته از مشتری ها راحت تر و با هزینه کمتر می‌فروشید؟ کدام مشتری ها راحتتر برای محصولات شما پول خرج می کنند؟ شاید فکر کنید مشتریان ثروتمند گزینه بهتری باشند اما همیشه هم اینطور نیست. اغلب اوقات مشتریان ثروتمند دنبال کالاهای گران هستند، درست است که حاشیه سود بالا می رود اما تعداد خرید کم می شود. خیلی وقتها مشتریان بدقول در یک صنعت اگر پول شما را به موقع ندهند به راحتی می‌توانند کسب و کار شما را زمین بزنند.

 

۷- تعداد مشتریان نیچ شما باید به اندازه کافی باشد

گفتیم بعد از اینکه صنعت یا همون بازار بزرگ رو انتخاب کردیم اون رو به بخشهای کوچکتر تقسیم می‌کنیم. هر چه کوچکتر و خاصتر، بهتر. اما این کوچک بودن تا جایی خوبه که مشتری کافی داشته باشه تا با افزایش تعداد مشتری ها بتونید کسب و کارتون رو رشد بدید.

فرق نمیکنه کسب و کارتون آنلاین باشه یا آفلاین، تنها وقتی موفق می‌شوید که چیزی که بازار خوب نیاز داره و میخواد به بهترین نحو به او ارائه کنید. خلاصه اگر مراحل بالا را به درستی پیاده کنید مطمئناً بازار خوبی را  متناسب با توانایی های خود انتخاب خواهید کرد. ایجاد ترافیک و به دست آوردن بازدید کننده از بازاری که انتخاب کردید هم که خیلی خیلی راحتتر از گذشته است. در بدترین حالت کافیست کمی خرج کنید. نگران نباشید چون بازار و محصول با هم متناسب هستند تمام هزینه‌های شما برخواهد گشت.

بیشتر بخوانید:  ۱۲ تاکتیک بازاریابی در بحران ویروس کرونا

 

نگران انتخاب اشتباه نیچ مارکت و محصول آن نباشید

غالباً دوستان تازه‌کار نگران این هستند که نکند محصول و بازار درستی را انتخاب نکنند و شکست بخورند. این نگرانی کاملاً بی مورد است. اول این که حجم سرمایه گذاری در این نوع کسب و کارها مگر چقدر هست که نگران باشید. دیگر این که اگر روند درستی را طی کنید مطمئناً اشتباه نمی‌کنید و اگر هم کردید در حد جزئیات است. این طور نیست که مسیرتان ۱۰۰ درصد اشتباه باشد. اگر هم نگران زمانی هستید که ممکن است هدر برود این موضوع هم راهکار دارد. شما برای هر فرضیه‌ای که دارید مدت زمان معقولی را می گذارید و دائما عملکرد خودتان را تست می‌کنید که ببینید در مسیر درست هستید یا نه. اگر لازم بود به موقع تغییر جهت می‌دهید تا زمان، پول و اشتیاق با ارزشی که اول کار دارید را بیهوده تلف نکنید.

 

به هیچ وجه نگران اینکه در بازار شما دست زیاده نباشید

اگه فکر می کنید برای تولید محتوا باید ایده ای داشته باشید که تا حالا به ذهن کسی نرسیده و یا حتی کسی انجامش نداده اشتباه می‌کنید. خودتون رو خسته نکنید. فقط سعی کنید به موارد زیر فکر کنید: اینکه …

 • برای چه کسانی دارید کار می‌کنید؟
 • چطور می‌خواهید به آنها خدمت رسانی کنید؟
 • چه نتیجه‌ای برای آنها به دست خواهید آورد؟
 • چگونه می‌توانید این کار را بهتر یا متفاوت انجام دهید؟

اگر با وجود محصول و بازاری که تشنه اون هست نگران اشباع بودن بازار هستید و فکر می‌کنید که دست زیاده، به هیچ وجه نگران نباشید امروزه ایجاد و افزایش ترافیک سایت خیلی راحت تر از گذشته است. مخصوصاً اگر بخواهید کمی پول روی کسب و کارتون سرمایه گذاری کنید. کافیه فقط ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در روز خرج کنید آنوقت می‌بینید که چقدر ایمیلهای دریافتی و به تبع اون فروشتون افزایش پیدا میکنه. البته مطمئنم می‌دونید که این پولها باید در قالب یک برنامه و مدل حساب شده که کمکتون میکنه یک کسب و کار درست و حسابی داشته باشید خرج شوند. البته خیلی ها مایل به هزینه نیستند و امیدوارند مطالبشون آنقدر جذاب باشه که موجی از مخاطب را به سمت سایتشون بکشه اما واقعیت اینه که بدون پول کمی وقت گیره و من واقعاً پیشنهاد می‌کنم حتی با کمترین بودجه ها این کار رو امتحان کنید.

 

فکر نکنید که حتماً باید یک متخصص تمام عیار باشید

معلومه که اگه نتونید به بازاری که انتخاب کرده اید محصول مناسبی ارائه کنید همه چیز بهم می‌خوره. شاید پیش خودتون بگید که من چیز با ارزشی ندارم که کسی بخواد به خاطرش پول بده، اما مطمئن باشید تو این دنیای بزرگ، حداقل بین ایرانیان داخل کسانی هستند که محتوا و محصولات شما را بخواهند. تازه در شروع کار شاید موضوعات جالبی به ذهنتون نرسه اما وقتی در جریان کار قرار گرفتید آنقدر ایده خوب به خاطرتان می‌آید که این ذهنیت منفی را از بین می‌برد.

در ابتدای کار خیلی محصولات بزرگ و سنگین تولید نکنید. حتماً دیدید خیلی از مدرس‌ها در فضای مجازی دوره های خیلی گسترده با محتواهای طولانی تولید می‌کنند. فکر می‌کنند به همه چیز اشراف دارند. اتفاقاً خوبه که شما اینقدر اعتماد به نفس ندارید. بهتره از محصولات کوچک شروع کنید.

 

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!