انتخاب شغل مناسب ۳: داشتن مهارت در شغل

در این ویدئو به اهمیت نقش مهارت در شغل اشاره می‌کنیم و اینکه چگونه از طریق افزایش مهارت در شغل می‌توانیم باعث شویم که ۵ معیار دیگر هم رضایت شغلی ما را بالا ببرند.

92

در معیار اول از معیارهای انتخاب شغل مناسب به جذابیت و تعاملی بودن شغل و در معیار دوم به با معنی بودن آن پرداختیم، به فاکتورهای ایجاد کننده آنها اشاره کردیم و برای هر کدام مثالی زدیم. در این ویدئو می‌رسیم به معیار سوم یعنی داشتن مهارت در شغل که توجه به آن باعث تقویت معیارهای دیگر هم می‌شود.

 

معیار سوم در انتخاب شغل مناسب: داشتن مهارت کافی در شغل

و اما معیار سوم در انتخاب شغل مناسب که داشتن مهارت در شغل است. همه ما می‌دانیم که این موضوع مهم است ولی می‌خواهیم کمی در مورد چندوچون آن صحبت کنیم. این که این موضوع باعث افزایش رضایت شغلی می‌شود. نکته خیلی مهمی که در رابطه با آن وجود دارد این است که وقتی شما مهارت خود را افزایش می‌دهید رضایت شغلیتان افزایش می‌یابد ولی روی پنج معیار دیگر هم اثر می‌گذارد و آنها هم رضایت شغلی را بالا می‌برند.

به دلیل طولانی شدن بحث تأثیر آن را بر ۵ فاکتور دیگر بررسی نمی‌کنیم و فقط به معیار دوم می‌پردازیم. که چطور می‌شود وقتی مهارت خود را افزایش می‌دهید در واقع با معنی بودن شغل هم برای شما افزایش می‌یابد. یادتان باشد در مورد معیار دوم گفتیم که قویترین عامل در با معنی بودن شغل میزان اثرگذاری است. هرچه شما اثرگذاریتان در شغل بالا می‌رود آن شغل برای شما با معنی تر، با مفهومتر و با هدفتر خواهد بود. شما وقتی به عنوان یک فرد موفق در مجموعه کاری خود هستید معمولاً مسئولیت های بیشتری را عهده‌دار می‌شوید. من یک سری تحقیقات را بررسی کرده‌ام و می خواهم نتایج آنها ر خدمت شما ارائه کنم. دیده شده در مجموعه های کاری ۱۰ درصد افراد آن مجموعه که افراد موفقی هستند ۵۰ درصد مشارکت‌ها را انجام می‌دهند و مسئولیت‌ها را عهده‌دار می‌شوند. از طرفی ۹۰ درصد بقیه نیمی از آنها حدود ۱۵ درصد مسئولیت‌ها را عهده دار می‌شوند. می‌بینید که بین این دو گروه چقدر اختلاف همکاری در کار وجود دارد. نکته اینجاست که وقتی فعالیت ها تخصصی تر می‌شوند مثلاً در حوزه مدیریت، در حوزه پزشکی، تفاوتها خود را بهتر نشان می‌دهند. فرض کنید در شغل یک محقق، کسی که تحقیق علمی انجام می دهد و نتایج را در ژورنالهای بسیار معتبر علمی جهان منتشر می‌کند. دیده شده ۰٫۱ درصد از مقالاتی که در این ژورنالهای معتبر منتشر می‌شوند تقریباً ۱۰۰۰ برابر بیشتر از ۹۹٫۹ درصد مقالات دیگر دیده و خوانده می‌شوند. بسیار شگفت انگیز است و تفاوت فاحشی را نشان می‌دهد. هرچه تخصص بیشتر می‌شود میزان مشارکت و اثرگذاری افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:  انتخاب شغل مناسب ۶: تطبیق شغل با بقیه زندگی

از طرف دیگر وقتی انسان موفقی هستید اگر نخواهید هم بالاخره اثرگذاری خود را دارید. یعنی اینکه شما بالاخره به عنوان یک فرد موفق و متخصص درآمد خوبی دارید و دیگر اینکه در حوزه کاری خود هم نفوذ کافی دارید. شما اگر باشید یا نباشید نام و عملکرد گذشته شما اثرگذاری خود را خواهد داشت و شما به عنوان یک فرد موثر در محیط کاری خود شناخته شده هستید. نکته بعدی این است که شما به عنوان یک فرد متخصص و موفق تمام کار خود را نمی‌توانید تفویض کنید، نمی‌توانید حتی آن را مکانیزه یا اتوماتیک کنید. هرچه درجه تخصصی شما بالا می‌رود حضور خودتان نقش پررنگتری را دارد. شاید حجم کاریتان پایین بیاید ولی میزان اثرگذاریتان افزایش خواهد یافت.

با توجه به همه مطالبی که خدمت شما عرض کردم و اهمیت مهارت در شغل فکر می‌کنم دیگر متوجه این قضیه شده باشیم که چقدر بیشتر از قبل باید آن را جدی بگیریم.

نکته مهم دیگری که می خواهم بگویم این است که همیشه هم نسبت به کاری که می‌خواهیم انجام دهیم مهارت نداریم. فرض کنید دانشجویی که تازه از محیط آکادمیک بیرون آمده و می‌خواهد کار کند طبیعی است که در ابتدای کار تجربه کافی ندارد یا کسی که قبلاً در حوزه ای تخصص داشته ولی الان می‌خواهد فضای کاری خود را کاملاً جدا کند. او هم تجربه کافی ندارد، ولی توصیه‌ای که می‌توان به این دوستان کرد این است که حداقل شغلی را انتخاب کنند که در آن پتانسیل ماهر شدن را داشته باشند.

با توجه به همه مطالبی که گفتم و اهمیت نقش مهارت در شغل توصیه می‌کنم که هیچ وقت، هیچ وقت، هیچ وقت به معمولی بودن در کارتان راضی نشوید.

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!