راهنمای شما در تشکیل تیم تولید محتوا

هر کسب و کاری یک سری اهداف بلند مدت دارد که برای رسیدن به آنها نیازمند استراتژی است. اگر از بین استراتژیهای مختلف، استراتژی تولید محتوا را انتخاب می‌کنید مطمئنا به یک تیم نیاز خواهد داشت. اینکه از چه افرادی برای تشکیل تیم تولید محتوا استفاده کنید دقیقا مشخص نیست و به اندازه شرکت، میزان بودجه و اهداف آن بستگی دارد.

49

اهمیت تولید محتوا روز به روز در حال افزایش است به طوری که در آینده ای نزدیک همه شرکتها به رسانه هایی جدی در صنعت خود تبدیل خواهند شد. برای این که نظر مشتریان خود را جلب کنند برای شفاف سازی بیشتر رقابت خواهند کرد. این موضوع کاملا اهمیت داشتن یک ساختار منظم و جا افتاده را به صاحبان کسب و کار گوشزد می‌کند. اگر به عنوان مدیری آینده نگر این مطلب را می‌خوانید بدانید که این موضوع جدی است و هر چه زودتر زمینه های تشکیل تیم تولید محتوا خود را ایجاد کنید بهتر است.

 

تیم تولید محتوا چیست و چه کار می‌کند؟

هر کسب و کاری یک سری اهداف بلند مدت دارد که برای رسیدن به آنها نیازمند استراتژی است. اگر از بین استراتژیهای مختلف تولید محتوا را انتخاب کند مطمئنا به یک تیم نیاز خواهد داشت. اعضای این تیم علاوه بر دانش و تجربه کافی باید دارای نشاط و انگیزه همچنین دیدگاه مشترک درباره برنامه تولید محتوا باشند. خیلی از شرکتها ترجیح می‌دهند که یک استراتژیست محتوا داشته باشند و بقیه کارها را به شرکتهای مخصوص تولید محتوا برون سپاری کنند تا گرفتاری و هزینه کمتری داشته باشند. البته بعضی هم، تمام این افراد را از میان کسانی که در خانه مشغول به کار هستند انتخاب می‌کنند. این تیم باید بتواند برنامه ریزی دقیقی انجام دهد، از تاکتیکها و تکنیکهای متنوع برای تولید محتوای موثر استفاده کند، درک کاملی از سئو داشته و در اشتراک گذاری و تبلیغ محتوا هم خلاق باشد. در نهایت هم لازم است بتواند گزارشهای دقیق و کاملی از عملکرد خود ارائه دهد.

بیشتر بخوانید:  مدل کسب و کار تولید محتوا: سایت خود را به یک ماشین درآمدزا تبدیل کنید

 

مهمترین فاکتورهای لازم برای تشکیل تیم تولید محتوا

اینکه افراد تیم تجربه و دانش خوبی در زمینه های مختلف تولید محتوا داشته باشند لازم است اما بیشتر از آن داشتن شور و اشتیاق و هم نظر بودن اعضاء تیم درباره استراتژیهای تولید محتوا است که باعث افزایش عملکرد می‌شود. وقتی می‌خواهیم یک تیم ایجاد کنیم و یا حتی به استخدام بگیریم بیشتر از اینکه روی رزومه افراد تمرکز کنیم باید این دو موضوع را در اولویت قرار دهیم. وقتی افراد تیم پر شور و هیجان بوده و در مورد اهداف بلندمدت و استراتژیهای لازم برای رسیدن به این اهداف موافق باشند، دانش و تجربه قبلی خودشان را صادقانه و بی‌دریغ در اختیار کل تیم قرار می‌دهند. در صورتی که اگر دو موردی که گفتیم ضعیف باشند رزومه اعضاء هم دیگر فایده‌ای برای افزایش عملکرد تیم نخواهد داشت.

 

در تیم تولید محتوا به چه افرادی نیاز دارید؟

اینکه در تیم تولید محتوا از چه نقشها و تخصص هایی استفاده کنید واقعا جواب مشخصی ندارد. انتخاب اعضاء به میزان بودجه، اندازه و نوع هدفهای شرکت بستگی دارد، اما با این حال سعی می‌کنیم مواردی را که تقریبا در همه تیم ها ضروری و مشترک هستند مطرح کنیم:

۱- استراتژیست محتوا

کسی است که راه رسیدن به اهداف بلند مدت شما را در حوزه محتوا خوب می‌‌شناسد. برنامه ریزی استراتژیک را می‌داند. توانایی مدیریت نویسندگان، ویراستاران و طراحان را در کنار هم دارد. به روشهای توزیع و تبلیغ محتوا اشراف دارد. درک خوبی از تمام تخصص هایی که در تیم کار می‌کنند دارد تا بتواند عملکرد آنها را به درستی ارزیابی کند. در کنار همه اینها باید توانایی برقراری ارتباط موثر با مدیران بازاریابی و مالی را هم داشته باشد. شاید هم خودتان بخواهید این وظیفه را به عهده بگیرید. به هر ترتیب، بهتر است فقط یک نفر عهده دار این مسئولیت باشد، در غیر اینصورت احتمال اینکه کل تیم دچار سردرگمی شود زیاد است.

بیشتر بخوانید:  چگونه یک شعار تبلیغاتی تأثیرگذار ایجاد کنیم؟

۲- مدیر عملیات یا ویرستاری

این شخص مانند یک مدیر عملیات است که می‌تواند تا استراتژی‌ها را عملی کند. مدیر عملیات محتوا یا ویراستار بیشتر روی مدیریت نویسندگان و ویرایش متمرکز است. افرادی که سابقه روزنامه نگاری دارند، به خصوص با سرمقاله نویسی، گزینه های خوبی برای این پست هستند. قرار نیست که خیلی درگیر نوشتن شوند اما نویسنده ها را به خوبی مدیریت می‌کنند تا محتوا به موقع و باکیفیت منتشر شود. سعی کنید کسی را انتخاب کنید که دارای مهارت‌های بازاریابی باشد و یا حداقل تمایل ورود به این حوزه را داشته باشد، ولی به هیچ وجه از مدیر یا ویراستاری که با بازاریابی بیگانه‌ است استفاده نکنید.

۳- نویسنده ارشد

این افراد کسانی هستند که بیشترین مطالب را می‌نویسند. تعداد کسانی که به کار می‌گیرید کاملا به حجم محتوای مورد نیاز و همچنین بودجه شما بستگی دارد. اگر وضع مالی خیلی خوب نیست می‌توانید از نویسندگانی که در خانه مشغول به کارند استفاده کنید. اگر هم مشکل مالی ندارید نویسندگان تمام وقت و در محل کار خود استفاده کنید. مزیت این کار این است که حضور نویسنده و درگیری مستقیم او با فضای کسب و کار شما بر روی نگاه و کیفیت محتواهای تاثیر خواهد گذاشت. هنگام انتخاب این افراد به هیچ وجه فراموش نکنید حتما نمونه کار آنها را دریافت کنید و حتی از آنها بخواهید متن پیشنهادی شما را در مدت زمانی محدود ویرایش کنند. روی آموزش نویسندگان ارشد در ارتباط با آشنایی با صنعت خودتان و مفاهیم بازاریابی تا جایی که می‌توانید سرمایه گذاری کنید.

بیشتر بخوانید:  ایده‌های خلاقانه برای بازاریابی آنلاین در سال ۲۰۱۹

۴- نویسنده تازه کار

نویسندگان تازه کار دستمزد های کمی می‌گیرند و می‌توان از آنها زیر نظر یک نویسنده ارشد برای نوشتن متن های کوتاه، تهیه محتوای شبکه های اجتماعی و غلط گیری محتوا استفاده کنید. این افراد اگر خوب آموزش ببینند می‌توانند به نویسندگان ارشدی که کاملا با فضای کار شما آشنا هستند تبدیل شوند. البته با وجود نویسندگان ارشد می توانید روز به روز کارهای جدی تر و بزرگتر را به این نویسنده‌ها بسپارید. فراموش نکنید باید کاملا بر خروجی کار آنها نظارت کنید چون هر محتوایی که منتشر می‌کنید در واقع هویت شما را در ذهن مخاطب شکل می‌دهد و اهمیت بالایی دارد.

 

در پایان

اگر آماده تشکیل تیم تولید محتوا هستید، مراقب باشید چه کسی را انتخاب می کنید و چه کاری می تواند برای شما انجام دهد. محتوایی که از سازمان شما خارج می شود حرفهای زیادی درباره شما خواهد گفت و کیفیت آن تاثیر طولانی مدتی بر روی برند شما خواهد گذاشت. محتوا باید آنقدر برجسته باشد که در دنیای شلوغ پر از محتوا های متنوع حرفی برای گفتن داشته باشد.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!