گیمیفیکیشن کارهای جدی را جذاب می‌کند

امروزه تکنیکهای روانشناسی و علوم اعصاب به کمک طراحان بازی آمده و کمک می‌کنند تا خیلی سریع بازی ها را با نهایت جذابیت طراحی کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره گیمیفیکیشن Gamification ، بازی وارسازی یا نحوه انتقال دانش طراحی بازی به سایر حوزه ها صحبت کنیم:

39

دنیای بازیها دنیای جالبی است. اگر از شما بپرسند چرا این طور است احتمالا می‌گویید خوب معلوم است چون بازی است. اما واقعیت این است که طراحان وقتی یک بازی را طراحی می‌کنند کاملا آگاهانه ویژگی هایی را در بازی قرار می‌دهند که مخاطب را حسابی با خود درگیر کرده و افراد بیشتری را جذب کند. شاید بازیهای قدیمی و سنتی بر اساس آزمون و خطا و طی مدتهای طولانی کامل می‌شدند اما امروزه تکنیکهای روانشناسی و علوم اعصاب به کمک طراحان بازی آمده و کمک می‌کنند تا خیلی سریع بازی ها را با نهایت جذابیت طراحی کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره گیمیفیکیشن (Gamification) ، بازی وارسازی یا نحوه انتقال دانش طراحی بازی به سایر حوزه ها صحبت کنیم:

 

گیمیفیکیشن (Gamification) چیست؟

اگر دقت کنید می‌بینید که بسیاری از رشته‌های علمی و تخصصی دیگر مثل گذشته خالص نیستند و از علوم دیگر استفاده می‌کنند. مثلا بازاریابان از علم عصب شناسی برای تشخیص دلیل واقعی تصمیمات مصرف کننده استفاده می‌کنند و شاخه جدیدی در بازاریابی به نام بازاریابی عصبی ایجاد کرده اند. طراحی بازی هم برای خود به یک علم تبدیل شده و می‌بینیم که تکنیکها و اصولی که به کار می‌گیرد در بسیاری از زمینه هایی که به بازی ربط ندارند قابل استفاده است. مثلا در زمینه بازاریابی و کسب و کار. می‌توان کارها را جذابتر و سرگرم کننده تر کرد، درگیری کارکنان با کار را بیشتر کرد به نوعی که انگیزه و علاقه بیشتری برای انجام وظایف خود داشته باشند. به بیانی ساده گیمیفیکیشن یعنی راه انداختن بازی در کاری که بازی نیست و تبدیل آن به موضوعی جذاب و سرگرم کننده یعنی راه انداختن بازی در کاری که بازی نیست و تبدیل آن به موضوعی جذاب و سرگرم کننده.

 

گیمیفیکیشن برای فروش آدامس فوتبالیگیمیفیکیشن در بازاریابی و فروش

 

عکس داخل بسته بندی

یادم هست، دوران کودکی تصویر فوتبالیست ها را داخل بسته بندی آدامس قرار می‌دادند. ما با این تصاویر کلی بازیهای جورواجور انجام می‌دادیم. آلبوم مخصوص خود را داشتیم و پیش دوستانمان به تعداد آنها و بعضی عکس های خاص افتخار می‌کردیم. بعضی وقتها هم شرکتهای فروشنده قرعه کشی برگزار می‌کردند و به کسانی که عکسهای خاصی را داشتند جایزه می‌دادند. آنها به راحتی خرید آدامس را برای ما به بازی تبدیل کرده بودند و از فروش شگفت انگیز خودشان لذت می‌بردند. الان که به اون روزها فکر می‌کنم می‌بینم چه کار هوشمندانه و دقیقی انجام می‌دادند. این طور با کلی تکنیکهای روانشناسی آدامس هاشون رو به ما می‌فروختند، البته برای ما هم که بد نبود خوش و سرگرم بودیم و الان هم خاطرات آن روزها را با خود مرور می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:  مراحل طراحی کمپین بازاریابی اینترنتی

 

پاداش به مسافت طی شده

وقتی با هواپیمایی خاص پرواز می‌کنید، میزان مسافتی که طی کرده‌اید ثبت می‌شود بعدا می‌توانید برای تخفیف یا حتی پروازهای رایگان از آن استفاده کنید. از دیدگاه Gamification ، این یک مثال عالی از یک ارز مجازی است. مایل های طی شده مثل مراحل بازی هستند. مشتری در حال انجام عملی (استفاده از خدمات هواپیمایی) است که برای او پاداش (مایل) دریافت می‌کند. هرچه کاربر بیشتر بازی کند، امتیاز بیشتری کسب می‌کند. آنچه در این رویکرد خاص گیمیفیکیشن مهم است این است که شرکت در واقع پاداشی را می‌دهد که هیچ ارزشی خارج از چارچوب شرکت ندارد و به هیچ وجه قابل انتقال به جای دیگر نیست، اما مشتری ها دوست دارند این امتیازها را جمع کنند تا به پاداش برسند و با اکثریت مسافران تفاوت داشته باشند. این یک وضعیت برد-برد است.

 

گیمیفیکیشن در سایتچند نمونه از گیمیفیکیشن در بازاریابی اینترنتی

 

چرخ تخفیف

در تصویر بالا چرخ تخفیف را می ‌بینید که یکی از راههای جذب مخاطب است. همان طور که می‌دانید گرفتن اطلاعات مخاطب کار چندان راحتی نیست و حتما باید دلیلی به او بدهید تا این کار را انجام دهد. در چرخ تخفیف مخاطب شانس خودش را برای استفاده از حالتهای مختلف امتحان می کند. وقتی مخاطب اطلاعات خودش را مثلا ایمیل ثبت می‌کند یک بار فرصت چرخش را به دست می‌آورد. تعداد قسمتهای چرخ، رنگ آنها و نوع تخفیف ها و امتیازات کاملا در دست شماست. کمتر کسی هست که علاقه‌ای به امتحان کردن این بازی نداشته باشد.

 

بج یا نشان

مردم دوست دارند به خاطر تلاش هایشان پاداش بگیرند. احتمالا دیده اید در مدرسه ابتدایی معلم برای انجام کارهای خوب به دانش آموز استیکر ستاره می دهد. مثلا هر وقت پنج ستاره را جمع کرد، پاداش می گیرد. این نشانه ها در فضای مجازی هم زیاد دیده می شوند مثلا تیک آبی بعضی حسابهای کاربری در اینستاگرام.  این نشان ها کاربر را رسما به عنوان یک فرد مشهور و مورد توجه نشان می‌دهند. اگر می خواهید خوانندگان مطالبتان را تشویق کنید که در مورد پست های وبلاگتان بیشتر اظهار نظر کنند، می‌توانید برای تعدادی مشخصی از نظرات و یا مدت زمانی که در یک بحث مشارکت داشتند، به آنها نشان های خاصی بدهید.

بیشتر بخوانید:  راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار برای کارآفرینان

به عنوان مثال در سایت Quora اگر فردی مشهور باشید، کنار عکس پروفایلتان یک علامت آبی رنگ دیده می‌شود. البته می‌توانید با فعال بودن، مفید بودن و رعایت قوانین در برخی سایت ها وضعیت مشابهی را بدست آورید. ژورنال موتور جستجو  یا SEJ به کاربرانی که پستهای پربازدید و جذاب منتشر می‌کنند در صورت ادامه دار بودن جایگاه VIP می‌دهد.

 

امتیاز دهی در وبسایت

امتیازدهی هم یکی از راههای درگیر کردن مخاطب در فعالیت خودتان است. مثلا در سایت می‌توانید از این روش استفاده کنید. برای فعالیت هایی مانند ثبت نام در سایت، وارد حساب کاربری شدن، پست گذاشتن، نظر دادن، مطالعه مطالب، ویدئو دیدن، کلیک کردن و بسیاری موارد دیگر امتیاز قائل شوید و با رسیدن مخاطب به امتیازهای خاصی هدیه، پاداش و یا تخفیفی به او بدهید. حتی می‌توانید به طور دقیق تر بازیهای دیجیتالی مطرح را بررسی کنید و از بسیاری از آنها در امتیازدهی الگو بگیرید.

 

استفاده از ویژگیهای بازی در مدیریت کارکنان

امروزه بازیها خیلی دقیق و بر مبنای علوم روانشناسی و علوم اعصاب طراحی می‌شوند. یک سری نکات در بازیها هستند که می‌توان برای جذاب کردن فضای کاری و افزایش انگیزه کارکنان از آنها استفاده کرد. این نکات باعث می‌شوند درگیری و تعامل بیشتری با کار خود داشته باشند و حس کنند که کار با معنی تری دارند.

  • نکته اول: در تمامی فعالیتهای یک بازی به شدت آزادی در تصمیم گیری دارید.
  • نکته دوم: هر وظیفه‌ای که در بازی به عهده می‌گیرد و هر کاری که باید انجام  دهید کاملاً مشخص است و دیگر این که نقطه آغاز و پایان کار هم مشخص است.
  • نکته سوم: دائما در حال گرفتن بازخورد هستید، هر عملی که انجام می‌دهید نتیجه آن را بلافاصله می‌بینید. اگر کار خوبی انجام دادید امتیاز می‌گیرید و اگر کار مثبتی انجام ندادید امتیاز از دست می‌دهید و در نهایت بلافاصله وقتی بازی تمام می‌شود شما نتیجه کلی کار خود را می‌بینید.
  • نکته چهارم: برای رسیدن به هدفتان راههای مختلفی دارید. اگر بخواهید دوباره بازی کنید می‌توانید از یک راه دیگر بروید و اگر کس دیگری بخواهد به جای شما بازی کند باز هم می‌تواند راه دیگری را انتخاب کند. پس می‌بینید که تنوع در انجام وظایف و کارها در بازی بالاست.
بیشتر بخوانید:  هر چیزی که باید درباره پرسونای بازاریابی بدانید

شما هم می‌توانید با توجه به نکات بالا یک سری موارد را برای کارمندان خود اجرا کنید. مثلا: در کنار دادن مسئولیت به کارکنان حتما اختیار کافی را به آنها بدهید. وظایف و نتایجی که از آنها انتظار دارید را کاملا واضح بیان کنید. فرایند کار را طوری طراحی کنید که در مدت انجام کار دائما نتایج رفتارهای خود را ببینند. یعنی هم در حین کار و هم در اتمام آن کاملا ارزیابی شوند. تا جایی که می‌توانید تنوع انجام کارها و وظایف را افزایش دهید. همه این موارد به شدت انگیزه کارمندان را بالا خواهد برد، حس تعلق آنها به کسب و کار را افزایش خواهد داد و حس خوشایند داشتن یک کار بامعنی را برایشان ایجاد می‌کند.

 

در پایان

وقتی نظر مخاطب جلب می‌شود که او را کاملا با موضوع درگیر کنیم و قسمتی از آن بشود. الگوبرداری از دنیای بازیها مخصوصا بازیهای دیجیتال که تا کنون هم در جذب مخاطب بسیار موفق بوده‌اند فرصتی طلایی است. استفاده از این فرصت آنقدر هزینه های ما را کم  و فرایند جذب مخاطب را کوتاه می‌کند که نمی‌توان از آن گذشت. با خواندن این مقاله حتما مثالهایی هم به ذهن خودتان می‌رسد. نمونه های زیادی هم در اینترنت هست که مطمئنم خواندنشان ذوق و شوق زیادی را برای متفاوت کار کردن در شما برانگیخته خواهد کرد.

لطفا اگر نمونه‌ای به ذهنتان می‌رسد یا مورد جالبی را جایی دیده و یا خوانده‌اید در پایین صفحه، قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. سپاس!

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!