کارآفرینی یا کارمندی، کدامیک را ترجیح می‌دهید؟

برای انتخاب بین کارآفرینی یا کارمندی بهتر است ابتدا مزایا و محدودیتهای هریک را بررسی می‌کنیم و سپس با توجه به نقاط قوت و ضعف خود تشخیص می‌دهیم که کدامیک بیشتر مناسب حال ما است.

424

کارآفرینی یا کارمندی این یکی از سئوالهای مهمی است که هنگام تصمیم‌گیری درباره شغل به ذهن همه خطور می‌کند. برای دانشجویانی که می‌خواهند برای آینده زندگی خود تصمیم بگیرند و یا برای کسانی که از فضای کاری خود خسته شده‌اند و به دنبال تغییر شغل‌اند. با افزایش تنوع در شرایط زندگی و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم تصمیم‌گیری شاید سخت‌تر هم به نظر برسد. برای انتخاب کارآفرینی یا کارمندی بهتر است ابتدا مزایا و محدودیتهای هریک را بررسی کنیم و سپس با توجه به نقاط قوت و ضعف خود تشخیص دهیم که کدامیک بیشتر مناسب حال ما است.

 

بررسی مزایا و محدودیت های کارمندی

داشتن شغل یا کارمندی، کاری است که در عوض پول و مزایای مشابه انجام می شود. شما در راستای اهداف کلی تعیین شده توسط صاحبان کسب و کار فعالیت می کنید. برای آشنایی با ویژگیهای کارمندی می توانید مقاله ۷ ویژگی برای انتخاب کارمند خوب را مطالعه کنید.

مزایای کارمندی:

انعطاف‌پذیری: کار کردن به عنوان یک کارمند حق انتخاب ما را بالا می‌برد. می‌توانیم در شرکت‌های مختلف با فیلدهای کاری متفاوت و در سمتهای مختلف مشغول به فعالیت شویم. در عین حال با افزایش مهارتها و دانش خود وارد فیلدهای مرتبط دیگر حتی غیر مرتبط شویم.

مزایای اضافی: کار کردن در شرکتها علاوه بر حقوق ثابت امکان استفاده از مزایای بسیاری مانند بیمه (درمان، عمر، سوانح)، پاداش (باعث افزایش روحیه کارکنان می شود) و … دارد.

کار تیمی: کار کارمندی باعث می‌شود با افراد متفاوت و بسیاری کار کنیم که مهارتهای کار تیمی، توانایی های رهبری و درک متقابل ما را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  حل مشکل در ۹ مرحله

عدم نیاز به سرمایه: کارمندی نیازی به پول یا سرمایه ندارد. در صورت عدم ثبات شغلی ریسک بسیار پایینی دارد. حتا اگر کارتان را از دست بدهید می‌توانید شغل دیگری انتخاب کنید البته اگر اعتبار شغلی کافی داشته باشید.

محدودیتهای کارمندی:

موانع قانونی: چه در بخش دولتی و چه خصوصی قوانین و مقررات کاری بسیاری وجود دارند که باید رعایت شوند. همچنین محدودیتهای زمانی که برای تحویل کار باید در نظر بگیرید.

عدم آزادی زمانی: شما در شغل کارمندی زمان شخصی زیادی نخواهید داشت و اگر هم داشته باشید شروع و پایان آن دست شما نیست. باید ساعات کار اضافی داشته باشید و غالباً از روندهای روتین اداری پیروی کنید که اغلب خسته کننده است.

به رسمیت شناختن: واقعیت محیط های کاری این است که کار سخت همیشه هم به موفقیت ختم نمی‌شود. در بخشهای دولتی و حتی در بخش خصوصی افراد بر اساس توانایی هایشان ارتقاء پیدا نمی کنند بلکه بر اساس روابط پیشرفت می کنند.

کار کردن در چهارچوب: یک کارآفرین هیچ وقت در قبال پذیرفتن کارهای پرریسک و سمتهای مختلف به خود شک راه نمی‌دهد، اما شخصی که عادت به کار کردن برای دیگران دارد بیش از نصف زمان خود را صرف انجام کارهای محدود و تحقق آرزوهای دیگران می‌کند.

 

انتخاب بین کارآفرینی یا کارمندی

بررسی مزایا و محدودیت‌های کارآفرینی

کارآفرینی تمایل به شروع یک سرمایه گذاری جدید با در نظر گرفتن ریسک و مشکلات آن برای ایجاد سود است یا این که فرد فرصتی را شناسایی کرده و آن را تبدیل به یک فرآیند پایدار کند. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر مقاله ۹ تفاوت کارآفرین موفق را بخوانید.

بیشتر بخوانید:  ۷ اصل رهبری که مدیران و صاحبان کسب و کار باید بدانند

مزایای کارآفرینی:

رئیس خودتان باشید:  یک کارآفرین، می تواند چیزهای جدید بسازد، فردی قوی تر، شجاع‌تر و با اعتماد به نفس بیشتر باشد که به بر اساس برنامه خود کار می‌کند و همچنین می تواند فرصت های شغلی بیشتری را برای دیگران به ارمغان بیاورد.

سازگاری: کارآفرین می‌داند که چگونه از منابع به بهترین نحو ممکن استفاده کند و اینکه چگونه در بدترین شرایط ممکن حیات کسب و کار خود را تضمین کند. او انعطاف پذیر تر و دارای ویژگی های رهبری بیشتری است.

بازنشستگی: کسی که برای دیگران کار می کند در پایان چیزی جز حقوق باز نشستگی ندارد، اما کارآفرین می تواند اندوخته ای داشته باشد که اگر به درستی برنامه ریزی مالی کند، آینده ای امن برای خانواده اش فراهم می‌کند.

رضایت: کارآفرین می‌تواند به دنبال علایق خود باشد که موجب رضایت بیشتر و به تبع آن باعث شادی او می‌شود. برعکس کسی که برای دیگران کار می‌کند عملاً برای تحقق رویای دیگران تلاش می کند. میزان رضایت افراد نسبت مستقیمی با موفقیت او دارد.

محدودیتهای کارآفرینی:

مسئولیت:  کارآفرینی یک کار بسیار پرریسک است. هر قدمی که او برمی‌دارد شامل ریسک است و نیاز به برنامه‌ریزی دارد. کارآفرین باید در قبال هر گونه آسیب و یا زیان پاسخگو می باشد.

سرمایه لازم است: سرمایه گذاری نیاز به سرمایه دارد، اگر سرمایه کافی و نیروی انسانی نداشته باشید، باید با مشکلات و سختیهای فراوانی دست و پنجه نرم کنید. هرچند کارآفرینی خودش به اندازه کافی سخت هست.

ممکن است شما زندگی ساده ای داشته باشید: تعداد کمی از کارآفرینان یک زندگی شاد با رفاه و شاد دارند، به خاطر این است که اکثر آنها در مراحل اولیه کسب و کار، عادی زندگی می‌کنند و فقط می‌توانند هزینه‌های ضروری خود را تأمین کنند.

بیشتر بخوانید:  عاشق شغلت باش تا موفق بشی، آیا درسته؟

استرس و خطر بیشتر:  تأسیس یک شرکت از ابتدا، نیازمند تلاشهای زیادی است و همه اینها باعث فرسودگی فیزیکی و ذهنی برای فرد کارآفرین می شوند.

 

در پایان:

بالاخره انتخاب هر کدام از دو بخش کارآفرینی یا کارمندی ریسک‌ها و منافع خود را دارند که بستگی به طرز فکر و شرایط فردی شما دارد، اینکه کدام را برای آینده زندگی خود انتخاب کنید.

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!