رشد کسب و کار خود را تضمین کنید

اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید وقت آن رسیده تا مشتریانتان را افزایش داده، بازارتان را بزرگتر کرده و ماه به ماه شاهد افزایش سودآوری و ارزش کسب و کارتان باشید. در این مقاله ۵ نکته ضروری برای رسیدن به این موارد را بررسی می کنیم.

49

اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید و رویاهای بزرگ در ذهن دارید شاید یک کسب و کار کوچک معمولی شما را به اهدافتان نرساند ولی با یک استارتاپ به آنها می‌رسید برای اینکه رشد ویژگی استارتاپ است. اگر مسیر را درست بروید در مدت کوتاهتری به درآمد بالایی خواهید رسید. برای این که رشد اتفاق بیافتد باید موارد زیر را از ابتدای راه اندازی استارتاپ در نظر داشته باشید:

 

۱- اول از همه حاشیه سود را تخمین بزنید

صاحبان کسب و کار بدون اینکه برآورد دقیقی از سود و هزینه خود داشته باشند خرج می‌کنند به امید اینکه روزی به درآمد چشمگیری برسند و هزینه های قبلی را جبران کرده و مبلغ خوبی را از درآمد خود کنار بگذارند یا سرمایه گذاری کنند. اما بیشتر آنها به چنین حاشیه سودی نمی‌رسند. تخمین این که کسب و کار شما حاشیه سود قابل قبولی دارد کار چندان سختی نیست. در مورد کارهای خدماتی حداقل درآمد خود را چیزی حدود  دو برابر هزینه ها در نظر بگیرید ولی درمورد کالا دستتان چندان باز نیست و شرایط رقابتی بسیار تعیین کننده است. خلاصه اگر حاشیه سود قابل قبولی ندیدید در مورد ایده خود تجدید نظر کنید. شاید بگویید با افزایش قیمت یا کاهش هزینه می‌توانید حاشیه سود مورد نظرتان را ایجاد کنید اما توجه کنید هر کدام از این راهکارها تاحدی جواب می دهند. در ضمن برای اینکه بتوانید در بازارهای بزرگتری کار کنید این تنها کافی نیست و باید درآمدتان قابلیت رشد مستمر را هم داشته باشد.

 

۲- به دنبال بازارهای بزرگ باشید

شما درباره یک استارتاپ صحبت می‌کنید نه یک کسب و کار کوچک، پس حتماً به رشد سریع و درآمدهای میلیاردی فکر می کنید. این امکان ندارد مگر اینکه وارد بازارهای بزرگتر شوید. مطمئن شوید ایده کسب و کارتان ظرفیت ورود به بازارهای بزرگ را داشته باشد. حتی به بازارهای بین المللی فکر کنید و به هیچ وقت خود را محدود نکنید. اگر  امروز با صدها نفر ارتباط دارید چه اشکالی دارد که به میلیونها نفر مخاطب کسب و کارتان فکر کنید.

بیشتر بخوانید:  فرایند ایجاد ایده استارتاپی و توسعه آن

 

۳- کار اصلی استارتاپ ایجاد دارایی است

فرض کنید روزی مجبور شوید کسب و کارتان را بفروشید، آیا کسی آن را از شما می خرد؟ کسب و کاری که آن همه برایش زحمت کشیده و عمر و سرمایه تان را برایش صرف کرده اید به غیر از خودتان به درد کس دیگری می خورد؟ آیا این کسب و کار تا به حال دارایی با ارزشی برای شما ایجاد کرده است؟ لیست مشتری، دارای های فکری و برند، طرح محصول یا مدل کسب و کاری که درآمدزا باشد، دارید؟

 

۴- مدل کسب و کار هر چه ساده تر، بهتر

اگر مدل کسب و کارتان ساده باشد و تا می توانید از طرح‌های کاری ساده استفاده کنید کارها از رشد گرفته تا استخدام نیرو خیلی زودتر روبه‌راه می شوند. با این روش مدیریت کارها راحتتر می شود، تمرکز بر امور افزایش یافته و مسیر رشد را راحتتر طی می‌کنید. نکته مهم دیگر این است که نه تنها کارها باید ساده باشند بلکه تعداد کارهای ساده هم باید تاحد ممکن کم باشند چون خود این موضوع هم باعث پیچیدگی و سختی بیشتر می شود. از مدل های ساده برای مثال وب‌سایت آموزشی که فقط بر عضو گیری و دریافت شارژ ماهانه از اعضای خود تمرکز دارد یا شرکتی که تنها حق اشتراک نرم افزار خود را در سرتاسر جهان بفروش می رساند.

 

۵- درآمد مستمر و قابل پیش بینی

اگر یک مدل ساده درآمدی داشته باشید که بتوانید هر ماه درآمد ماه بعد را پیش بینی کنید بسیاری مشکلات شما کم خواهند شد و انگیزه کافی برای بررسی و بهبود مدل خود را پیدا می کنید. این گونه مدل‌ها در ذات خود رشد را به همراه دارند. برای مثال مدل درآمدی عضویت ویژه در سایت که باید حواستان باشد که در آن میزان ثبت نام هر ماه کمتر از لغو عضویت باشد. در این مدل تمام تمرکز شما بر عضوگیری بیشتر و حفظ اعضاء فعلی است. اهدافتان کاملاً مشخص و ساده است و به راحتی می‌توانید در آمد ماهانه و حتی سالانه خود را با توجه به طرحها و تعرفه‌های تعیین شده پبش کنید. اما شاید گرفتن عضو کار سختی باشد و نتوانید بازار خیلی بزرگی را تجربه کنید. خلاصه هر مدلی ضعفها و محدودیت های خود را دارد که باید بررسی شوند.

بیشتر بخوانید:  ایده استارتاپی و ۹ نکته مهم

 

در پایان

رشد کسب و کار در ابعاد مختلفی مانند رشد فروش، گسترش بازار و رشد ارزش کسب و کار بدست می‌آید. در نظر داشته باشید که یک کسب و کار پایدار باید در همه ابعاد خود رشد کند و تنها اگر به افزایش فروش فکر می کنید هیچ تضمینی نیست که به افزایش سود و افزایش ارزش کسب و کار دست پیدا کنید.

 

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، پیشنهاد می‌کنم عضویت ویژه رهسو را هم امتحان کنید!

 

درباره عضویت ویژه بیشتر بدانید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 8 =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم!
ارسال
close-link

فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
راهنمای جامع بازاریابی کتاب الکترونیک
بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
سرمایه گذاری کم ریسک، کم هزینه، درآمد پایدار و عالی
همین حالا دانلود کن!
close-link

عاشق شغلت باش تا موفق بشی، آیا درسته؟

بلافاصله قابل دانلود خواهد شد!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

فایل صوتی تعیین هدف در زندگی و شغل

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
با عضویت در خبرنامه رهسو
از جدیدترین اخبار و اطلاعات دنیای کسب و کار و بازاریابی مطلع شوید!
عضو میشوم