رشد کسب و کار خود را تضمین کنید

اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید وقت آن رسیده تا مشتریانتان را افزایش داده، بازارتان را بزرگتر کرده و ماه به ماه شاهد افزایش سودآوری و ارزش کسب و کارتان باشید. در این مقاله به ۵ نکته ضروری برای رشد کسب و کار اشاره می‌کنیم.

70

اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید و رویاهای بزرگ در ذهن دارید شاید یک کسب و کار کوچک معمولی شما را به اهدافتان نرساند ولی با یک استارتاپ به آنها برسید برای اینکه رشد، ویژگی استارتاپ است. اگر مسیر را درست بروید در مدت کوتاه تری به درآمد بالایی خواهید رسید. برای این که رشد اتفاق بیافتد باید موارد زیر را از ابتدای راه اندازی استارتاپ در نظر داشته باشید:

 

۱- حاشیه سود بالا اولین شرط رشد کسب و کار

صاحبان کسب و کار بدون اینکه برآورد دقیقی از سود و هزینه خود داشته باشند خرج می‌کنند به امید اینکه روزی به درآمد چشمگیری برسند، هزینه‌های قبلی را جبران کرده و مبلغ خوبی را از درآمد خود کنار بگذارند یا سرمایه‌گذاری کنند. اما بیشتر آنها به چنین حاشیه سودی نمی‌رسند. تخمین این که کسب و کار شما حاشیه سود قابل قبولی دارد کار چندان سختی نیست. در مورد کارهای خدماتی حداقل درآمد خود را چیزی حدود  دو برابر هزینه‌ها در نظر بگیرید ولی در مورد کالا دستتان چندان باز نیست و شرایط رقابتی بسیار تعیین کننده است. خلاصه اگر حاشیه سود قابل قبولی ندیدید احتمال رشد کسب و کار ناچیز است و بهتر است در مورد ایده خود تجدید نظر کنید. شاید بگویید با افزایش قیمت یا کاهش هزینه می‌توانید حاشیه سود مورد نظرتان را ایجاد کنید اما توجه کنید هر کدام از این راهکارها تا حدی جواب می‌دهند. در ضمن برای اینکه بتوانید در بازارهای بزرگتری کار کنید این تنها کافی نیست و باید درآمدتان قابلیت رشد مستمر را هم داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  مدل کسب و کار چیست؟ به زبانی ساده

 

۲- به دنبال بازارهای بزرگ باشید

شما درباره یک استارتاپ صحبت می‌کنید نه یک کسب و کار کوچک، پس حتماً به رشد سریع و درآمدهای میلیاردی فکر می‌کنید. این امکان ندارد مگر اینکه وارد بازارهای بزرگتر شوید. مطمئن شوید ایده کسب و کارتان ظرفیت ورود به بازارهای بزرگ را داشته باشد. حتی به بازارهای بین المللی فکر کنید و به هیچ وقت خود را محدود نکنید. اگر  امروز با صدها نفر ارتباط دارید چه اشکالی دارد که به میلیونها نفر مخاطب کسب و کارتان فکر کنید. جمعیت بالای مخاطبان لازمه رشد کسب و کار شماست.

 

۳- کار اصلی استارتاپ ایجاد دارایی است

فرض کنید روزی مجبور شوید کسب و کارتان را بفروشید، آیا کسی آن را از شما می‌خرد؟ کسب و کاری که آن همه برایش زحمت کشیده و عمر و سرمایه‌تان را برایش صرف کرده‌اید به غیر از خودتان به درد کس دیگری می‌خورد؟ آیا این کسب و کار تا به حال دارایی با ارزشی برای شما ایجاد کرده است؟ لیست مشتری، دارای های فکری و برند، طرح محصول یا مدل کسب و کاری که درآمدزا باشد؟ یا اینکه باید کار را تعطیل کرده و تجهیزات و دارایی های خود را به قیمت پایین بفروشید و در نهایت افسوس هزینه‌ها و عمری که گذاشته‌اید را بخورید؟ ایجاد دارایی های نقد شونده و درآمدزا یکی از مهمترین وظایف شما در جهت رشد کسب و کار است.

 

۴- مدل کسب و کار هرچه ساده تر، بهتر

اگر مدل کسب و کارتان ساده باشد و تا می‌توانید از طرح‌های کاری ساده استفاده کنید کارها از رشد گرفته تا استخدام نیرو خیلی زودتر روبه‌راه می‌شوند. با این روش مدیریت کارها راحت تر شده، تمرکز بر امور افزایش یافته و مسیر رشد کسب و کار را آسانتر طی می‌کنید. نکته مهم دیگر این است که نه تنها کارها باید ساده باشند بلکه تعداد کارهای ساده هم باید تاحد ممکن کم باشند چون خود این موضوع هم باعث پیچیدگی و سختی بیشتر می شود. از مدل‌های ساده برای مثال وب‌سایت آموزشی که فقط بر عضوگیری و دریافت شارژ ماهانه از اعضای خود تمرکز دارد یا شرکتی که تنها حق اشتراک نرم افزار خود را در سرتاسر جهان بفروش می‌رساند.

بیشتر بخوانید:  معرفی انواع مدل های کسب و کار

 

۵- درآمد مستمر و قابل پیش بینی

اگر یک مدل ساده درآمدی داشته باشید که بتوانید هر ماه درآمد ماه بعد را پیش‌بینی کنید بسیاری مشکلات شما کم خواهند شد و انگیزه کافی برای بررسی و بهبود مدل خود را پیدا می‌کنید. این گونه مدل‌ها در ذات خود رشد کسب و کار را به همراه دارند. برای مثال مدل درآمدی عضویت ویژه در سایت که باید حواستان باشد که در آن میزان ثبت نام هر ماه کمتر از لغو عضویت باشد. در این مدل تمام تمرکز شما بر عضوگیری بیشتر و حفظ اعضاء فعلی است. اهدافتان کاملاً مشخص و ساده است و به راحتی می‌توانید درآمد ماهانه و حتی سالانه خود را با توجه به طرح‌ها و تعرفه‌های تعیین شده پبش‌بینی کنید. اما شاید گرفتن عضو کار سختی باشد و نتوانید بازار خیلی بزرگی را تجربه کنید. خلاصه هر مدلی ضعف‌ها و محدودیت‌های خود را دارد که باید بررسی شوند.

 

در پایان

رشد کسب و کار در ابعاد مختلفی مانند رشد فروش، گسترش بازار و رشد ارزش کسب و کار بدست می‌آید. در نظر داشته باشید که یک کسب و کار پایدار باید در همه ابعاد خود رشد کند و تنها اگر به افزایش فروش فکر می‌کنید هیچ تضمینی نیست که به افزایش سود و افزایش ارزش کسب و کار دست پیدا کنید.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!
بیشتر بخوانید:  طراحی مدل کسب و کار با ۳ قالب آماده

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!