طرح کسب و کار

در این مقاله توضیح مختصری درباره طرح کسب و کار، کاربرد واقعی آن همچنین انواع طرح های کسب و کار می‌دهیم.

102

طرح کسب و کار نوشته‌ای است که به شما کمک می‌کند تشخیص آیا ایده‌ای که در سر دارید می‌تواند تبدیل به یک کسب و کار واقعی شود یا نه. در این طرح به تحلیل ایده، رقبا، بازار و صنعتی که می‌خواهید در آن فعالیت کنید می‌پردازید و اهداف و استراتژی‌های خود را بوضوح مشخص می‌کنید، اینکه در چه شرایطی هستید و در چه مدت با چه هزینه‌ای به کجا خواهید رسید.

 

ویژگی های طرح کسب و کار:

نگارش ایده کسب و کار روی کاغذ به روش ساختارمند و علمی کمک می‌کند تا نگاهی خلاقانه‌تر به موضوعات داشته باشید، نگاهی که بدون آن نخواهید داشت. فرصت‌های جدید را بهتر می‌شناسید و برآوردی دقیقتر از سودآوری اجرای ایده خود بدست می‌آورید. طرح کسب و کار می‌تواند در نهایت سند هویت فعالیت شما باشد، به نحوی که با ارائه آن به بهترین نحو دیگران را از کسب و کار خود مطلع کنید و در صورت نیاز درخواست همکاری و یا سرمایه‌گذاری دهید. این طرح برنامه‌ای مناسب برای قدم‌های اولیه است و اگر در جریان کار هستید برنامه‌ای برای رشد و توسعه بیشتر خواهد بود.

 

انواع طرح کسب و کار

به تعداد کسب و کارها و نوع مخاطبی که قصد ارائه طرح را به ایشان دارید طرح های مختلف وجود دارد که می‌توان آنها را در سه دسته کلی جای داد:

۱- طرح‌های مقدماتی

این نوع نگارش بسیار مختصر است، در حدود ۱۰ صفحه تنظیم می شود و تنها یک تصویر کلی از کسب و کاری که می‌خواهید راه‌اندازی کنید در ذهن شما ایجاد می‌کند. برای امکان سنجی اولیه، معرفی و جلب نظر مخاطب (سرمایه گذار) مناسب است. این طرح به بیان کار اصلی شرکت، اهداف آن، محصول، مشتریان، بازار هدف، استراتژی بازاریابی، برنامه اجرایی و موضوعات مالی در حد پیش بینی یک سال آینده می‌پردازد.

بیشتر بخوانید:  طراحی مدل کسب و کار با ۳ قالب آماده

۲- طرح‌های کامل

این طرح شامل ۲۰ تا ۴۰ صفحه است و علاوه بر اجزایی که طرح مقدماتی دارد به پیش بینی وضعیت مالی کسب و کار در ۳ تا ۵ سال آینده می پردازد، شرح دقیقتری از وضعیت مدیران، کارکنان و تیم اجرایی طرح ارائه می‌کند، همچنین تهدید‌ها و فرصت‌ها، ضعف‌ها و قوت‌ها، وضعیت رقابت، کانال‌های توزیع و فروش شرکت، ترازنامه، برنامه اجرایی و زمان‌بندی آن را بررسی می‌کند. این طرح بسیار حرفه‌ای تنظیم می‌شود، با استفاده از نمودارها، جدول ها و اشکال بسیار گویا و روی برگه های با کیفیت به صورت رنگی چاپ می شود و در نهایت صحافی می‌گردد.

۳- طرح‌های اداری

این نوع از طرح برای جلب نظر اعضاء و ذینفعان داخل شرکت نوشته می‌شود و هدف آن برنامه‌ریزی برای رشد و توسعه بیشتر و به روزسازی کسب و کار در یک قسمت و بخش خاص است. تعداد صفحات آن بسته به اهداف شما می‌تواند کمتر از ۲۰ یا بیش از ۴۰ صفحه باشد. در این طرح دیگر نیازی به بررسی پیشینه شرکت و تیم اجرایی طرح نیست و دقت در سایر موضوعات غیر از موضوع مورد نظر طرح، به اندازه طرح کسب و کار کامل، نیست.

 

کاربردهای واقعی طرح کسب و کار

لابد شما هم زیاد می شنوید یا می‌خوانید که طرح کسب و کار ابزاری است که همیشه باید در کنار کارآفرین بوده و دائم در حال تکمیل و به روز شدن باشد. این که داشتن این طرح برای موفقیت یک کسب و کار ضروری است. اما آیا در زمان اجرا هم آنقدر که گفته می شود موثر است؟ این که طرح کسب و کار کمک می کند افکار خود را متمرکز کنیم و نظام مندتر به موضوعات کاری فکر کنیم، همچنین زوایای بیشتری را بررسی کنیم شکی نیست ولی در این میان نکات قابل تأملی هم وجود دارند:

بیشتر بخوانید:  ۵ سوالی که باید برای افزایش کارایی از خود بپرسید

اولین و مهمترین نکته این است که به تفاوت کاربرد و تفاوت نحوه نگارش طرح ها اشاره‌ای نمی‌شود. اینکه در همه شرکتهای کوچک معمولی، استارتاپ ها و شرکتهای بزرگ داشتن طرح ضروری است؟ و آیا در همه این کسب و کارها به طور یکسان نوشته می شوند؟

دومین نکته این است که همه برنامه‌ریزی کسب و کارها در طرح کسب و کار خلاصه نمی شود. مثلاً در مورد استارتاپ ها که به شدت در فضای ابهام به سر می برند و اطلاعات دقیقی درباره بازار، مشتری و محصول ندارند و نمی‌توانند آینده درآمدی خود را پیش بینی کنند این بوم مدل کسب و کار است که به جای طرح کسب و کار راهگشا است. مدلی که در ارتباط با محیط واقعی بارها بازنویسی می شود. پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر  حتماً مقاله “استارتاپ چیست” را که به تعریف و مقایسه استارتاپ با بقیه کسب و کارها می‌پردازد، بخوانید.

و سومین نکته این که تجربه ثابت کرده کسب و کارها معمولاً در مسیر اجرایی کردن ایده‌ها تغییر می‌کنند. خیلی وقتها آن چیزی که قرار بوده کسب و کار انجام دهد رخ نداده حتا نوع کارش هم تغییر می‌کند که اصطلاحاً Pivot یا چرخش نامیده می‌شود. به این دلیل طرح های کسب و کار در کشو میز مدیران بی‌استفاده می‌مانند و به‌روز نمی‌شوند.

و نکته چهارم این که طرح کسب و کار بیشتر به جهت جذب سرمایه گذار و جلب اطمینان او از موفقیت کسب و کار نوشته می‌شود. سرمایه گذاران خصوصی و یا بانکها هم وقتی این طرح را می‌بینند به سبب این که زیاد از مسائل بازاریابی اطلاعی ندارند بیشتر به صورت حسابهای مالی و تیم مدیریتی اجرای طرح توجه می‌کنند و غافل از این هستند که موضوعات بازاریابی بیشتر از هر چیزی می توانند ضامن موفقیت طرح و بازگشت سرمایه آنها باشند.

بیشتر بخوانید:  شراکت در کسب و کار

 

در پایان

بیشترین کاربردی که طرح کسب و کار دارد کمک به کارآفرین است تا افکار خود را به طور منظم بر موضوعات خاصی متمرکز کند و جمع‌بندی بهتری از وضعیت فعلی و آینده خود داشته باشد. دیگر این که توجه سرمایه‌گذاران را جلب کند. هنگام نگارش لازم است است به نوع کسب و کاری که شروع می‌کنید و اندازه آن دقت داشته باشید و طرح متناسب با آن را بنویسید. آیا اصلاً لازم است طرح بنویسید؟ مهمترین چالش طرح کسب و کار میزان کاربردی بودن آن در زمان اجرای طرح است. از آنجایی که تغییرات طبیعت کار است طرح نیز به شدت دچار تغییر می شود مخصوصاً در کسب و کارهای کوچک. 

 

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید،پیشنهاد می‌کنم عضویت ویژه رهسو را هم امتحان کنید!

 

درباره عضویت ویژه بیشتر بدانید!

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − سیزده =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
 
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی عاشق شغلت باش تا موفق بشی، درسته؟

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!