انتخاب شغل مناسب ۱: جذاب و تعاملی بودن شغل

معمولاً در پاسخ به این سئوال که شغل ایده‌آل شما چیست مواردی مانند درآمد بالا و عشق و علاقه به شغل را می‌شنوید. اما به نقل از ۸۰۰۰۰hours.org تقریباً ۶ عامل مهم در انتخاب شغل مناسب دیده شده‌اند که هیچ ارتباطی به درآمد بالا یا علاقه ندارند.

21

وقتی می‌پرسیم که معیارهای انتخاب شغل مناسب کدامند معمولاً دو پاسخ وجود دارد. اول اینکه باید درآمد عالی داشته باشد و دوم اینکه باید به آن شغل علاقه داشته و آن را دوست داشته باشیم. این شاخصها هم مطرح هستند ولی بر اساس نظر محقیقن ۶ معیار مهم وجود دارند که دو مورد قبلی در آنها جایی ندارند. وقتی به ۶ مورد اولویتدار توجه می کنیم عملاً دو مورد مذکور هم اتفاق می‌افتند. پس چندان لازم نیست که بر آن دو مورد تمرکز کنیم.

 

معیار اول در انتخاب شغل مناسب: جذاب و تعاملی بودن شغل

معیار اول و بسیار مهم این است که شغل مناسب باید جذاب باشد به این معنی که ما را در گیر خود کند. بگذارید مثالی واضح بزنم. تصور کنید در دفتر کار خود نشسته‌اید و در حال انجام یک کار روتین و مشخص را انجام می دهید. کاری تکراری را به شما داده‌اند که باید در یک ساعت آن را تحویل دهید. مسلم است که آن یک ساعت بسیار خسته کننده و است و به نظر طولانی می رسد. ولی از طرف دیگر حالت دیگری را تصور کنید که شما در اتاق کار خود نشسته اید پشت همان کامپیوتر ولی دارید یک بازی کامپیوتری انجام می دهید که بسیار جالب است به طوری که متوجه نمی شوید آن یک ساعت را چگونه سپری می‌کنید. سئوال اینجاست که چطور می‌شود این دو حالت آنقدر با هم متفاوتند. شاید بگویید پاسخ ساده است به این علت که یکی بازی و ودیگری کار است طبیعی است که جذاب باشد. ولی جواب آنقدرها هم ساده نیست. واقعیت اینست که طراحان بازی چهار نکته روانشناسی خیلی مهم و حساس را در این موضوع قرار داده اند به خاطر این که شما را درگیر بازی کنند و از این نظر جذابیت آن را برای شما افزایش دهند.

  • نکته اول و بسیار مهم این است که شما در تمامی فعالیتهایی که انجام می دهید به شدت آزادی در تصمیم گیری دارید.
  • نکته دوم این است که شما هر وظیفه‌ای کهدر بازی به عهده می گیرید و هر کاری که باید انجام  دهید کاملاً مشخص است و دیگر این که نقطه آغاز و پایان کار هم مشخص است.
  • نکته سوم شما به شدت در حال گرفتن باز خورد هستید، هر عملی که انجام می دهید نتیجه آن را بلافاصله می بینید. اگر کار خوبی انجام دادید امتیاز می‌گیرید و اگر کار مثبتی انجام ندادید امتیاز از دست می دهید و در نهایت بلافاصله وقتی بازی تمام می شود شما نتیجه کلی کار خود را می بینید.
  • نکته چهارم اینست که شما برای رسیدن به هدفتان راههای مختلفی دارید. اگر بخواهید دوباره بازی کنید می توانید از یک راه دیگر بروید و اگر کس دیگری بخواهد به جای شما بازی کند باز هم می تواند راه دیگری را انتخاب کند. پس می بینید که تنوع در انجام وظایف و کارها در بازی بالاست.
بیشتر بخوانید:  انتخاب شغل مناسب ۵: حذف نکات منفی اصلی

دیدید که چهار نکته اساسی و روانشناسی در عملکرد بازیها بود و این می تواند به عنوان یک الگو منتقل شود به فضای شغلی و کاری ما که اگر این کار را انجام دهیم مطمئناً کار پرمعنی تری را خواهیم داشت، مطمئناً کارمان برایمان جذابتر خواهد بود و ما را بیشتر با خود درگیر خواهد کرد.

اینجا موضوعی پیش می‌آید که بسیار مهم است، وقتی از دوستانی که صاحب شغل هستند می‌پرسیم که چه شغلی مناسب است معمولاً به دنبال شغلی بیرون از فضای کاری خود می‌گردند و توجهی به شغل خود ندارند، عملاً شغل خودشان را به عنوان یک شغل مناسب قبول ندارند، ولی اگر این چهار نکته را رعایت کنند و توجه بیشتری به آنها داشته باشند شاید نظرشان نسبت به شغل خود عوض شود و آنوقت شغل مناسب را شغل خودشان بدانند.

و من به شما دوستان عزیز پیشنهاد می‌کنم به این نکات توجه بیشتری داشته باشید. مطمئناً با پیاده کردن آنها زندگی کاری بهتری را تجربه خواهید کرد و شاید در مسیر تصمیم گیری های مهمی که در ارتباط با انتخاب بین زندگی کارمندی یا کارآفرینی و یا تغییر شغل خواهید داشت تجدید نظر کنید. امیدوارم مطلب برایتان جالب بوده باشد. لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود در پایین همین صفحه در بخش نظرات بهره‌مند کنید.

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم!
ارسال
close-link

فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
راهنمای جامع بازاریابی کتاب الکترونیک
بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
سرمایه گذاری کم ریسک، کم هزینه، درآمد پایدار و عالی
همین حالا دانلود کن!
close-link

عاشق شغلت باش تا موفق بشی، آیا درسته؟

بلافاصله قابل دانلود خواهد شد!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

فایل صوتی تعیین هدف در زندگی و شغل

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
با عضویت در خبرنامه رهسو
از جدیدترین اخبار و اطلاعات دنیای کسب و کار و بازاریابی مطلع شوید!
عضو میشوم