انتخاب شغل مناسب ۱: جذاب و تعاملی بودن شغل

معمولاً در پاسخ به این سئوال که شغل ایده‌آل شما چیست مواردی مانند درآمد بالا و عشق و علاقه به شغل را می‌شنوید. اما به نقل از ۸۰۰۰۰hours.org تقریباً ۶ عامل مهم در انتخاب شغل مناسب دیده شده‌اند که هیچ ارتباطی به درآمد بالا یا علاقه ندارند.

57

وقتی می‌پرسیم که معیارهای انتخاب شغل مناسب کدامند معمولاً دو پاسخ وجود دارد. اول اینکه باید درآمد عالی داشته باشد و دوم اینکه باید به آن شغل علاقه داشته و آن را دوست داشته باشیم. این شاخص‌ها هم مطرح هستند ولی بر اساس نظر محققان ۶ معیار مهم وجود دارند که دو مورد قبلی در آنها جایی ندارند. وقتی به ۶ مورد اولویت دار توجه می کنیم عملاً دو مورد مذکور هم اتفاق می‌افتند. پس چندان لازم نیست که بر آن دو مورد تمرکز کنیم.

 

معیار اول در انتخاب شغل مناسب: جذاب و تعاملی بودن شغل

معیار اول و بسیار مهم این است که شغل مناسب باید جذاب باشد به این معنی که ما را درگیر خود کند. بگذارید مثالی واضح بزنم. تصور کنید در دفتر کار خود نشسته‌اید و در حال انجام یک کار روتین و مشخص را انجام می دهید. کاری تکراری را به شما داده‌اند که باید در یک ساعت آن را تحویل دهید. مسلم است که آن یک ساعت بسیار خسته کننده و است و به نظر طولانی می رسد. ولی از طرف دیگر حالت دیگری را تصور کنید که شما در اتاق کار خود نشسته اید پشت همان کامپیوتر ولی دارید یک بازی کامپیوتری انجام می دهید که بسیار جالب است به طوری که متوجه نمی شوید آن یک ساعت را چگونه سپری می‌کنید. سوال اینجاست که چطور می‌شود این دو حالت آنقدر با هم متفاوتند. شاید بگویید پاسخ ساده است به این علت که یکی بازی و دیگری کار است طبیعی است که جذاب باشد. ولی جواب آنقدرها هم ساده نیست. واقعیت اینست که طراحان بازی چهار نکته روانشناسی خیلی مهم و حساس را در این موضوع قرار داده اند به خاطر این که شما را درگیر بازی کنند و از این نظر جذابیت آن را برای شما افزایش دهند.

  • نکته اول و بسیار مهم این است که شما در تمامی فعالیتهایی که انجام می دهید به شدت آزادی در تصمیم گیری دارید.
  • نکته دوم این است که شما هر وظیفه‌ای که در بازی به عهده می‌گیرد و هر کاری که باید انجام  دهید کاملاً مشخص است و دیگر این که نقطه آغاز و پایان کار هم مشخص است.
  • نکته سوم شما به شدت در حال گرفتن بازخورد هستید، هر عملی که انجام می دهید نتیجه آن را بلافاصله می بینید. اگر کار خوبی انجام دادید امتیاز می‌گیرید و اگر کار مثبتی انجام ندادید امتیاز از دست می‌دهید و در نهایت بلافاصله وقتی بازی تمام می شود شما نتیجه کلی کار خود را می بینید.
  • نکته چهارم اینست که شما برای رسیدن به هدفتان راههای مختلفی دارید. اگر بخواهید دوباره بازی کنید می توانید از یک راه دیگر بروید و اگر کس دیگری بخواهد به جای شما بازی کند باز هم می تواند راه دیگری را انتخاب کند. پس می بینید که تنوع در انجام وظایف و کارها در بازی بالاست.
بیشتر بخوانید:  معیارهای مهم در انتخاب شغل مناسب چیست؟

دیدید که چهار نکته اساسی و روانشناسی در عملکرد بازیها بود و این می تواند به عنوان یک الگو منتقل شود به فضای شغلی و کاری ما که اگر این کار را انجام دهیم مطمئناً کار پرمعنی تری را خواهیم داشت، مطمئناً کارمان برایمان جذاب تر خواهد بود و ما را بیشتر با خود درگیر خواهد کرد.

اینجا موضوعی پیش می‌آید که بسیار مهم است، وقتی از دوستانی که صاحب شغل هستند می‌پرسیم که چه شغلی مناسب است معمولاً به دنبال شغلی بیرون از فضای کاری خود می‌گردند و توجهی به شغل خود ندارند، عملاً شغل خودشان را به عنوان یک شغل مناسب قبول ندارند، ولی اگر این چهار نکته را رعایت کنند و توجه بیشتری به آنها داشته باشند شاید نظرشان نسبت به شغل خود عوض شود و آن وقت شغل مناسب را شغل خودشان بدانند.

و من به شما دوستان عزیز پیشنهاد می‌کنم به این نکات توجه بیشتری داشته باشید. مطمئناً با پیاده کردن آنها زندگی کاری بهتری را تجربه خواهید کرد و شاید در مسیر تصمیم گیری های مهمی که در ارتباط با انتخاب بین زندگی کارمندی یا کارآفرینی و یا تغییر شغل خواهید داشت تجدید نظر کنید. امیدوارم مطلب برایتان جالب بوده باشد. لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود در پایین همین صفحه در بخش نظرات بهره‌مند کنید.

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!