راهنمای کامل افزایش ترافیک سایت: نگاهی متفاوت

افزایش ترافیک سایت آنقدرها هم که تصور می‌شود سخت نیست، فقط کافی است مسیر درست را بشناسیم. نگاه درست ما به فرایند افزایش ترافیک کار را ساده تر کرده و باعث می‌شود زمان و هزینه بسیار کمتری صرف کنیم.

56

اولین چیزی که به ذهن مدیر سایت خطور می‌کند این است که آیا می‌توانم به اندازه کافی بازدید کننده داشته باشم. به همین خاطر شروع می‌کند به مطالعه و جستجو در اینترنت. اغلب، مطالب وب مشابه هم هستند و معمولاً هم روند یکسانی را توصیه می‌کنند. اینکه برای افزایش ترافیک سایت، مخصوصاً اول کار باید حسابی محتوا تولید کنید. متن های طولانی بنویسید. پست مهمان بگذارید، در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید، یک محتوا را در چند فرمت تولید کرده و  … خلاصه اینکه کوهی از محتوا تولید کنید. شاید به زبان، ساده باشد اما برای کسی که تازه‌کار است خیلی از کارها جنبه یادگیری دارند و مسلما وقت گیر خواهد بود، تازه اگر هم انجام شوند احتمال اینکه به ترافیک خوبی برسید بسیار کم است. در این مقاله قصد داریم چهارچوب یک روش جدید و اثربخش تولید محتوا را ارائه کنیم. این روش، کار را برای تازه‌کارها به شدت راحت خواهد کرد، اما قبل از آن باید چند تا موضوع را خوب درک کنیم!

 

چرا داشتن ترافیک کمتر، می‌تواند بهتر باشد؟

وقتی صحبت از افزایش ترافیک می‌کنیم یعنی عملاً به این فکر می‌کنیم که افراد بیشتری را وارد سایت کنیم اما آیا آنها با دیدن سایت ما خوشحال خواهند شد یا برای اینکه وقتشان تلف نشود صفحه را خواهند بست. شاید اوایل، خیلی متوجه نشوید اما کم کم می‌فهمید که افزایش ترافیک چقدر برایتان هزینه خواهد داشت و وقت با ارزش شما را خواهد گرفت پس بهتر است روی کسانی سرمایه گذاری کنید که دقیقاً به شما و کسب و کارتان مربوط می‌شوند. توجه داشته باشید کیفیت خیلی مهمتر از کمیت است!

وقتی بازار خود را می‌شناسید و روی بخش خاصی از آن بازار تمرکز می‌کنید شاید تعداد بازدید کننده‌ها کمتر شود اما مطمئناً درصد افرادی هم که سایت شما را ترک می‌کنند کمتر خواهد شد. به این ترتیب افرادی را دور خود جمع می‌کنید که دقیقاً به شما و کسب و کارتان احتیاج دارند و می‌توانند مشتریان ارزشمند شما باشند. فروختن به این افراد هم آسانتر خواهد بود و هم پرسودتر، همچنین احتمال اینکه به مخاطبان دائمی شما تبدیل شوند هم بسیار بالاست.

پس قدم اول این است که بدانیم دقیقاً چه کسانی را جذب کنیم و بعد هم چه چیزی به آنها ارائه کنیم …

 

سه موضوع کلیدی در بازاریابی محتوا

وقتی درباره جذب بازدیدکنندگان صحبت می‌کنیم در واقع دو موضوع دیگر را نیز باید در نظر بگیریم. یعنی این سه در هم تنیده‌اند و نمی‌توان آنها را مستقل از هم بررسی کرد.

 • تعداد بازدیدکنندگان سایت
 • بازدید کننده تا چه حد به محتوای ما مربوط است
 • چه ارتباطی با بازدیدکننده برقرار می‌کنیم

این ذهنیت در اغلب ما هست که باید بالاترین رتبه‌ها را در گوگل به دست بیاوریم و هزاران بازدید در روز داشته باشیم تا موفق شویم. اما واقعیت این است که این ذهنیت ما را به بیراهه می‌برد. با هزار تا بازدیدکننده خوب در روز هم می‌توان به بهترین فروش ها رسید و طعم درآمد خوب را چشید. وقتی به حداقل ترافیک لازم رسیدید آن وقت تنها چیزی که مهم است به درد بخور بودن محتوا از دید مخاطب و ارتباطی است که با او برقرار می‌کنید.

 

چطور بازدیدکنندگان درستی را به سمت خود جلب کنیم؟

اگر بپرسند که مخاطبان اصلی شما چه کسانی هسند اولین چیزی که به ذهنتان می رسد را با اعتماد به نفس بالا به زبان می‌آورید اما مطمئن باشید همیشه جای بیشتری برای فکر کردن هست. مثلاً به عنوان یک تولید کننده محتوا شاید بگویید مخاطبان اصلی من کسانی هستند که می‌خواهند بلاگ خود را توسعه بدهند  و بعد هم چند مقاله در مورد این موضوع بنویسید و منتظر ترافیک رویایی خود باشید، اما خبری از بازدید کننده نباشد.

بیشتر بخوانید:  ریتارگتینگ چیست و چطور باعث افزایش فروش می‌شود؟

این چیزی نیست که با حدس و گمان بتوانید تشخیص دهید. لازم است حسابی با مخاطبان احتمالی معاشرت کنید و در فضای واقعی نظرات آنها و حتی مهمتر، رفتار واقعی آنها را بسنجید. به خاطر همین هیچ وقت فکر نکنید که کار را تمام کرده بعد یک روز سایت را افتتاح می کنم و بلافاصله نتایج دلخواه خودم را به دست می‌آورم. کار درست این است که خیلی کوچک و در زمان محدود، به صورت آزمایشی شروع و در هین کار اطلاعات واقعی جمع کنید. به این ترتیب مدل کسب و کار خودتان را شکل می‌دهید و وقتی از عملکرد درست آن مطمئن شدید شروع می‌کنید به سرمایه گذاری بیشتر و رشد و توسعه کسب و کار.

برای ارتباط نزدیک با مخاطبان هم باید در انجمنهای مختلف، گروههای شبکه های اجتماعی، چت های خصوصی، کامنتهایی که در وبلاگ ها گذاشته می‌شوند و سمینارها و همایش های آنلاین و آفلاین به دنبال آنها باشید. بیشتر از اینکه به حرفها توجه کنید به رفتارها دقت کنید. خیلی وقتها ما درباره ایده‌آل‌های خودمان صحبت می‌کنیم تا عملکرد واقعیمان. از اینرو سعی کنید دائماً موارد زیر را بررسی کنید مثل:

 • انجمنها و وبلاگهای کدام موضوعات شلوغ اند؟
 • چه موضوعی مخاطب را شگفت‌زده می‌کند و به او حس پیدا کردن یک گنج را می‌دهد؟
 • مخاطب در بین موضوعات مورد علاقه خود برای کدام قسمتها پول خرج می‌کند؟ جریان نقدینگی بازار در کدام قسمتها بیشتر است؟

اهرم سازی - افزایش ترافیک سایتاهرم سازی برای افزایش ترافیک

افزایش ترافیک موضوعی است که همیشه برای ما مطرح خواهد بود حتی اگر به اندازه کافی باشد اما باید کاری کنیم که روز به روز نگرانی مان بابت این قضیه کم شود. رفته رفته رشد کند و لازم نباشد که همیشه با این موضوع کلنجار برویم. راه آن هم تولید محتوایی است که در طول زمان این ترافیک را آسانتر جذب کند. بازدیدکننده‌ای که وارد سایت می‌شود و بلافاصله هم آن را ترک می‌کند ترافیک را بالا می‌برد اما اهرمی ایجاد نمی‌کند.

وقتی اهرم سازی می‌کنید عملاً وابستگی خودتان به تبلیغات پولی و بیرون از سایت را کم می‌کنید. از طرفی با این کار اثربخشی تبلیغات بیرونی را هم افزایش می‌دهید. برای اهرم سازی سه ابزار بسیار مهم را پیشنهاد می‌کنم:

 • لیست ایمیل
 • لیست ریتارگتینگ
 • اکانت‌های شبکه های اجتماعی

اینکه یک محتوای عالی تهیه کنیم اصلاً کافی نیست. غیر از آن باید به موارد زیر هم حواسمان باشد:

 • هر پستی که منتشر می کنیم باید یک opt-in فرم برای دریافت ایمیل داشته باشد و حتماً یک لید مگنت مرتبط با آن پست را به مخاطب پیشنهاد دهد.
 • هر بازدیدکننده‌ای که این پست را می‌بیند باید وارد لیست بازاریابی مجدد شما بشود مثلاً سرویس ریتارگتینگ یکتانت، گوگل یا فیسبوک
 • پست را طوری طراحی کنید که به راحتی قابل اشتراک گذاری باشد و مخاطب بتواند آن را برای دوستان خود بفرستد.

فراموش نکنید که هر پست باید یک هدف و خواسته مشخص از مخاطب داشته باشد. معمولاً این خواسته دریافت ایمیل مخاطب هست و با ساختن یک دکمه بزرگ و جذاب در کنار یک فرم ایجاد می‌شود.

 

پیاده سازی قانون ۲۰/۸۰ پارتو

این قانون می‌گوید که معمولاً ۸۰ درصد از نتیجه‌ای که می‌گیریم از ۲۰ درصد کارهایی است که انجام می‌دهیم. اغلب وبلاگ نویسان این قاون را برعکس انجام می‌دهند یعنی اینکه ۸۰ درصد وقت خود را روی کارهایی می‌گذارند که کمترین نتیجه را به دنبال دارند. کاری که می‌کنند این است که وارد چرخه تولید شده و عین یک کارخانه فقط محتوا تولید می‌کنند. وقتی محتوای تازه منتشر می‌شود کمی ترافیک ایجاد می‌کند اما بعد از چند روز مثل بقیه وارد بایگانی شده و دیگر خبری از افزایش ترافیک نخواهد بود تا محتوای جدید تولید شود. پس برای اینکه نتیجه بگیرید ۲۰ درصد وقت خود را برای تولید و ۸۰ درصد را برای بازاریابی بگذارید.

حالا چطور این کار رو انجام بدیم …

صحبتهایی که کردیم به این معنی است که باید کمتر بنویسیم و بیشتر نتیجه بگیریم. تعداد پستها را پایین بیاورید اما یک بار حسابی برای هر پست وقت بگذارید و برایش برنامه ریزی داشته باشید. تا جایی که میتوانید نکات بازاریابی و سیستم سازی را در آن رعایت کنید. مطمئناً در آینده نتایج آن را خواهید دید. خیلی از دوستان فکر می‌کنند که بین ترافیک و درآمد رابطه مرغ و تخم مرغ برقرار است یعنی اگر ترافیک زیاد شود، درآمد بالا می‌رود و با درآمد بالا هم می‌شود ترافیک بیشتر ایجاد کرد، اما واقعیت این است که بین این دو، سیستم کسب و کار شما قرار دارد یعنی اگر سیستم را خوب نچینید ترافیک پول نمی‌آورد و اگر پول هم خرج کنید ترافیکتان زیاد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:  پست شاخص: کمتر بنویسیم، بیشتر نتیجه بگیریم!

نگاه ما باید به تولید محتوا استراتژیک باشد یعنی کاری کنیم که در بلند مدت به طور مستمر برای ما کار کند. مخاطب را به سمت خودش کشیده و در مسیری که ما می‌خواهیم هدایت کند. این در واقع کاریست که قیف محتوا می‌کند.

۱- شخص با پست ایده آلی که ایجاد کرده‌اید مواجه می‌شود. این پست دقیقا برای او ایجاد شده و ارزش بالایی دارد. مخاطب باید خیلی سریع تشخیص دهد که آیا این مطلب مناسب او هست یا نه!

۲- از این شخص دعوت می‌کنید تا مثلاً به مرحله بعد برود یا یک میانبر، راهنما، چک لیست یا ابزار خاصی را دانلود کند. با این دعوت عملاً یک لید مگنت را پیشنهاد می‌کنید.

۳- همچنین این شخص بی سرو صدا به لیست retargeting شما اضافه می شود.

۴- هر طور که می‌توانید امکان اشتراک گذاشتن محتوا را در شبکه های اجتماعی برای مخاطب فراهم کنید. از دکمه های ارسال در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. همچنین افزونه هایی هستند که باکس نقل قول قابل ارسال در شبکه های اجتماعی ایجاد می‌کنند و مخاطب تنها با یک کلیک می‌تواند جمله تاثیر گذار شما را در شبکه اجتماعی خودش منتشر کند. البته من تنها در مورد توییتر و فیسبوک این افزونه ها را دیده‌ام مثل Better Click to Tweet .

۵- اگر فرد گزینه‌ای را که می‌خواهید انتخاب نکرد او را وارد حلقه ریتارگتینگ می‌کنید.

۶- اگر گزینه را انتخاب کرد، در قیف بازاریابی یک مرحله به جلو می‌رود.

۷- اگر پیشنهادی مناسب دارید، می‌توانید پس از انتخاب گزینه مورد نظر، ارائه دهید و به طور بالقوه فرد را فوراً به مشتری تبدیل کنید.

وقتی بیشتر از تولید محتوا روی بازاریابی آن تمرکز کرده و روند بالا را برای تک تک پستهایتان پیاده می‌کنید عملاً یک اهرم بسیار قوی می‌سازید که در بلند مدت به قدرت آن هم افزوده می‌شود و باعث رشد کسب و کارتان می‌گردد. اگر به صورت دوره‌ای روی کیفیت و بروزرسانی این پستها کار کنید همه آنها تبدیل به یک سری دارایی های بلند مدت  و ارزشمند خواهند شد.

 

افزایش ترافیک قابل پیش بینی

اگر بخواهیم نگاهی عملیاتی به داستان ترافیک داشته باشیم می‌توان گفت که ترافیک دو نوع است. ارگانیک و پولی دقیقاً مثل میوه‌ای که خودتان در باغ پرورش می‌دهید و میوه‌ای که از فروشگاه می‌خرید. ترافیک ارگانیک را خودتان از صفر ایجاد می‌کنید و کلی زمان صرف آن می‌کنید تا جواب دهد و برای ترافیک پولی به فروشگاههای گوگل، فیسبوک، یکتانت و …. مراجعه می‌کنید و یک بسته ترافیکی می‌خرید. شاید مثل ایرانسل و همراه اول کنارش یک بسته هدیه هم بدهند. فکر نکنید که حتماً باید ارگانیک کار کنید و اگر هم تبلیغ کردید باید این مسئله را قایم کنید. واقعیت این است که این خدمات دهنده های بزرگ مثل گوگل طوری طراحی نشده‌اند که شما راحت بتوانید از خدمات رایگان آنها استفاده کنید. بالاخره باید یک جاهایی هم پول خرج کنید.

خوبی تبلیغات در اینترنت مخصوصاً تبلیغات کلیکی به این است که شما به ازای کلیک روی چیزهایی که می‌خواهید پول پرداخت می‌کنید و دقیقاً می‌دانید پولتان کجا رفته و چقدر از این کلیکها درآمد خواهید داشت. قابلیت پیش بینی پذیر بودن این ابزارها اجازه می‌دهند که مدیریت مالی خوبی روی درآمد و هزینه هایتان داشته باشید. نگران نباشید نمی‌خواهم بگویم که ترافیک سایت شما به این بستگی دارد که پول خرج کنید اما باید بدانید که پولتان را چطوری خرج کنید که هدر نرود.

 

چطور شروع به افزایش ترافیک کنیم؟

وقتی یک پست حساب شده آماده کرده و همه موارد بازاریابی را در آن رعایت می‌کنید عملاً پستی ایجاد کرده‌اید که حالا حالاها قرار است برایتان مخاطب جذب کند. قیف محتوایی که برای این پست ساخته‌اید به راحتی مخاطب را از هنگام ورود تا خرید محصول هدایت می‌کند. وقتی چنین سیستمی راه می‌اندازید چرا باید نگران پول خرج کردن برایش باشید. اختیار دست شماست. به راحتی می‌توانید با یک دکمه در پلتفرم تبلیغاتی خود جریان تبلیغات و هزینه شدن اعتبارتان را قطع یا وصل کنید. ولی من به شما قول میدهم وقتی می‌بینید که ریال به ریال پولی که خرج می‌کنید دقیقاً طبق انتظارات خودتان درآمد کسب می‌کند مطمئناً مایل نخواهید بود که تبلیغات روی آن سیستم یا قیف خاصی که ایجاد کرده‌اید را قطع کنید. نه تنها ادامه می‌دهید بلکه افزایش هم خواهید داد.

بیشتر بخوانید:  ریتارگتینگ چیست و چطور باعث افزایش فروش می‌شود؟

شاید به این فکر بیافتید که سراغ اینفلوئنسرها یا همان افراد تأثیرگذار در فضای وب و شبکه‌های مجازی بروید. البته در کشور ما قضیه خیلی متفاوت است. اگر تمرکزتان روی اینستاگرام باشد که خوب اینفلوئنسرها جواب می‌دهند آن هم به خاطر تحریم. چون هیچ وقت یک اینفلوئنسر هر قدر هم که قوی باشد نمی‌تواند به اندازه سیستم تبلیغاتی خود اینستاگرام، برایتان مخاطب هدفمند جذب کند، اما حالا که تحریم هستیم اینفلوئنسرها گزینه های خوبی هستند. در مورد فیس بوک هم باز قضیه تحریم هست و فعلاً پیشنهاد نمی‌شود. به نظرم الان بهترین کار استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل هست و ریتارگتینگ‌های داخلی مثل یکتانت.

خلاصه اینکه امروزه هیچ نگرانی برای افزایش ترافیک ندارید! فقط باید بدانید که کسب و کارهای آنلاین هم مثل هر کسب و کار دیگری هنگام شروع کمی هزینه خواهد داشت. تازه این هزینه ها در مقایسه با کسب و کارهای غیر آنلاین بسیار کم و ناچیزند. در حد چند هزار تومان در روز چیزی نیست که نتوانید خرج کنید. این پولها هم به راحتی بر می‌گردند به شرط اینکه دو کاری که صحبت شد را انجام دهید اول: اهرم سازی را خوب انجام دهید. دوم: پیشنهادهای فروش خوبی برای ارائه داشته باشید و آنها را به موقع رو کنید.

نکته مهم: قرار نیست اول مخاطب سایت را افزایش دهید بعد بفروشید بلکه این دو باید با هم شروع شوند. خود جریان فروش هم باعث افزایش بازدیدکننده و مخاطب می‌شود.

 

برای رشد سایتم چقدر ترافیک لازم دارم؟

خیلی از دوستان این سوال را می پرسند و دائما نگران میزان ترافیک خود هستند اما واقعیت این است که میزان آن برای هر کسب و کاری منحصر بفرد است و رشد کسب و کار به عوامل زیادی غیر از افزایش ترافیک وابسته است. شاید ترافیک شما تغییری نکند و یا حتی کمتر هم بشود اما مخاطبان درست تری را به سمت خود جذب کنید و درآمدتان بیشتر شود.

خیلی از وبمسترها همچنان مثل قبل تلاش می‌کنند و حتی شاید بیشتر. دائماً محتوا تولید می‌کنند، آن را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند و پشت سر هم تاکتیکهای مختلف را امتحان می‌کنند اما بعد از مدتی با روند کاهشی افزایش ترافیک مواجه می‌شوند. مهمترین دلیلی این موضوع تکراری شدن کار است. شاید وقت آن رسیده که تلاش خود را کمتر کرده اما سبک جدیدتری را به کار بگیرند. من چهار مورد زیر را پیشنهاد می‌کنم:

 • تعداد مقالات را کم کرده اما تا می‌توانید مقالات شاخص که پرمحتوا هستند و برای استفاده بلندمدت ایجاد شده‌اند تولید کنید.
 • برای همه پستهای شاخص این سه کار را انجام دهید: الف) ایمیل بگیرید ب) ریتارگتینگ انجام دهید ج) امکان اشتراک گذاری و ویروسی شدن را فراهم کنید.
 • از استراتژیهای اهرم سازی همراه با تبلیغات پولی استفاده کنید.
 • تا جایی که امکان دارد از زمان وبلاگ نویسی کم کرده و به زمان توسعه ساختار کسب و کارتان اضافه کنید.

 

سخن آخر

دنیای اینترنت تغییر کرده و حالا وقت آن است که ما هم رویکردی متفاوت انتخاب کنیم. اینکه سرمان را پایین انداخته و مشغول تولید محتوای رایگان شویم تا انبوهی از مخاطبان رویایی سمت ما بیایند و ما از طریق شهرت به درآمد برسیم فقط یک توهم است.

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!