۹ مورد از بهانه های مشتری برای خرید از شما که باید مدیریت کنید

همواره فروشنده ها با بهانه های مشتری که به صورت آشکار یا پنهان مطرح می کند، مواجه‌اند. اگر بتواند راهکار مناسب برای برخورد با بهانه را پیدا کنند به احتمال زیاد فروش انجام خواهد شد. در این مقاله به ۹ مورد از بهانه های مشتری و راهکارهای آن می‌پردازیم:

196

همان طوری که می‌دانید هیچ فروشی بدون بهانه های مشتری و ایرادات او اتفاق نمی‌افتد. ایراد گرفتن مشتری نشانه نزدیک شدن به مرحله پایانی فروش است. ایرادات و علایق مانند حلقه های زنجیر بهم متصل‌اند، یعنی وقتی اعتراض نباشد علاقه‌ای در کار نیست و وقتی علاقه‌ای در کار نباشد خریدی هم در کار نیست. در واقع در فروش‌های موفق بیشتر از فروش‌های ناموفق ایراد گرفته می‌شود. پس هر چه ایراد بیشتری بشنوید احتمال فروشتان نیز بالاتر می‌رود البته موقعی موفق می‌شوید که بتوانید به ایرادات و بهانه های مشتری پاسخ مناسب دهید. در ادامه به ۹ مورد از ایرادات مشتری و راهکارهای پاسخ به آنها می پردازیم:

 

۱- موارد ناگفته

یکی از بهانه های مشتری موقعی است که مشتری نگرانی‌هایی در دل دارد ولی با شما چیزی نمی‌گوید. سرش را به نشانه موافقت با شما تکان می‌دهد ولی برای خرید متقاعد نشده است. برای حل این مشکل باید اجازه دهید مشتری بیشتر صحبت کند. سوالات توضیحی بپرسد. به جلو متمایل شوید، با دقت به حرف‌هایش گوش دهید. هر چه مشتری بیشتر حرف بزند احتمال این که در میان حرف‌هایش به دلیل واقعی تردید او در خرید پی ببرید بیشتر است.

 

۲- بهانه‌های پشت سر هم

این بهانه‌ها در واقع واکنش‌هایی غریزی به پیشنهادات شما می‌باشند. جملاتی مثل: از آنچه داریم راضی هستیم. در حاضر سرمان بسیار شلوغ است و وقت فکر کردن به کالای دیگری را نداریم. بهترین فروشنده‌ها در این حالت سرشان را به نشانه تصدیق تکان می‌دهند، لبخند می‌زنند و موافقت می‌کنند و بعد از آن برای ادامه مکالمه سرشان را به نشانه تصدیق تکان می‌دهند، لبخند می‌زنند و موافقت می‌کنند و بعد برای ادامه مکالمه سئوال دیگری می‌پرسند. بهترین راه شکستن مقاومت اولیه مشتریان گفتن جملاتی از قبیل: حق با شماست ولی بوده‌اند افراد زیادی که مانند شما فکر می‌کردند ولی بعد از خرید بهترین مشتریان ما شدند و حالا خرید از ما را به دوستانشان نیز پیشنهاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  ۵ مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

 

۳- بهانه‌های مغرضانه

شما به عنوان فروشنده با افراد زیادی مواجه می‌شوید، شاید بعضی از این افراد از وضعیتشان ناراضی و حتی عصبانی باشند. آن‌ها نمی‌توانند بر سر مدیر یا همسر خود فریاد بزنند، تمام ناراحتی‌شان را سر شما خالی می‌کنند و به شدت تمایل به رفتارهای منفی دارند. از کالای شما انتقاد می‌کنند و آن را با کالای رقبای‌تان مقایسه می‌کنند. احتمالاً از قیمت بالای کالای‌تان شاکی‌اند وکیفیت آن را زیر سئوال می‌برند.

به یاد داشته باشید که این گونه مشتری ها مشکل شخصی با شما ندارند و منظور بهانه های شان شما نیستید. در اینگونه موارد عملاً شما درگیر مسئله‌ای عاطفی شده‌اید، باید آرامش‌تان را حفظ کنید، مثبت و مودب باشید و با اطمینان کارتان را ادامه دهید. مطمئن باشید که رفتار شما روی مشتری تأثیر گذاشته، او را آرام کرده و در نهایت او را به صحبت راجع به خرید تشویق می‌کند.

 

۴- بهانه درخواست اطلاعات بیشتر

این مورد از بهترین موارد بهانه گیری هاست چون که پاسخ آن کاملاً مشخص است. هر وقت مشتری درباره سود و یا نتیجه استفاده از محصول از شما اطلاعات بیشتری خواست، بدانید که به بهترین قسمت فروش رسیده‌اید. از تمام مهارت‌هایتان استفاده کنید. مشتری را به خاطر این سئوال‌هایش تحسین کنید و از او سپاسگزاری کنید. بعد از پاسخ دادن از او بپرسید که آیا پاسخ من قانع کننده بود؟

 

۵- بهانه های مشتری برای خودنمایی

بعضی اوقات مشتری می‌خواهد به شما نشان دهد که چقدر اطلاعاتش درباره کالای شما زیاد است. او سعی می‌کند سئوالات پیچیده‌ای درباره کالا، کارکردها و خدمات پس از فروش آن بپرسد. وقتی این اتفاق افتاد با آرام ‌به او پاسخ دهید. به او نشان دهید که چقدر تحت تأثیر قرار گرفته‌اید. به دقت گوش کنید و فقط اجازه دهید که مشتری صحبت کند. آرام و مودب باشید. وقتی مشتری می‌بیند که کاملاً به حرف‌های او گوش می‌دهید احساس مهم بودن می‌کند و متمایل به خرید از شما می‌شود.

بیشتر بخوانید:  ۶ اصل ترغیب مشتری به خرید در بازاریابی دیجیتال

 

۶- کنایه‌های مشتری

مشتری روی شما حساس می‌شود و جملاتی مانند: به نظر می‌رسد در کار خودتان موفق هستید یا حسابی پول به جیب می‌زنید. یعنی زیاد از خودتان تعریف کرده‌اید. مشتری سعی می‌کند پاسخ شما را با انتقاد از ظاهر و رفتارتان بدهد. در این مواقع سعی کنید دیگر راجع به خودتان، خانواده و یا موقعیت‌تان صحبتی نکنید در عوض از مشتری سئوال کنید و او را مرکز صحبت قرار دهید و مطمئن شوید که دیگر انتقادی نمی‌شنوید.

 

۷- بهانه‌های واقعی

هدف این نوع از بهانه های مشتری کالای شماست. مثلاً مشتری می‌گوید: فکر نمی‌کنم این محصول کارهای مورد نیاز ما را انجام دهد و یا این که به نظر خوب می‌رسد ولی برای نیاز ما کافی نیست. برای فروش باید بتوانید پاسخ مناسبی به این ایرادات بدهید. بهترین راه این است که نامه‌های قدردانی، گواهینامه‌ها و دیگر اسنادی که نشان دهنده کیفیت کالای شماست را نشان دهید تا مشتری متقاعد شود. به او اطمینان خاطر دهید که خرید از شما برای او مزایای زیادی دارد.

 

۸- مقاومت اولیه

این مورد رایجترین مورد از بهانه های مشتری است و در ابتدای ارائه محصول به مشتری اتفاق می‌افتد. تا زمانی که پاسخ مناسبی به آن ندهید مشتری با ذهن بسته به شما گوش می کند. مقاومت اولیه فروش را کم کنید و بگویید: آقا یا خانم عزیز آرام باشید، من امروز قصد فروش ندارم و فقط می‌خواهم چند سوال از شما بپرسم تا ببینم من و شرکتم چطور می‌توانیم در رسیدن به اهدافتان به شما کمک کنیم. آیا از نظر شما مانعی وجود ندارد؟ وقتی مشتری آرام شد و به شما اجازه پرسیدن سوالات را داد، فوراً سوالات از پیش تعیین شده‌ای را از او بپرسید تا متوجه نیاز واقعی او شوید.

بیشتر بخوانید:  چگونه پیشنهاد رد نشدنی خود را بسازیم؟

 

۹- آخرین بهانه ها

شما کالای‌تان را معرفی کرده‌اید و مشتری نیز اطلاعات کافی را دارد، از قیمت هم مطلع است و در آستانه خرید قرار دارد، اما هنوز دودل است. در این حالت باید با احترام به سئوالات و حرف‌هایش گوش دهید و او را متقاعد کنید که کالای شما با بهترین قیمت و از بهترین نوع است و هرکس از آن استفاده کرده راضی می‌باشد. در این صورت شما بر آخرین بهانه های مشتری نیز غلبه می‌کنید.

 

 

منبع: برگرفته از کتاب کیمیاگری در فروش، نوشته برایان تریسی

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!