۶ راز رهبر موفق

برای یک لحظه به موثرترین رئیس یا مدیری که تا کنون در زندگی داشته اید فکر کنید. ببینید چه چیزی او را متمایز و برجسته کرده؟ در این مقاله به عوامل مشترک در موفقیت رهبران می پردازیم.

73

برای یک لحظه به موثرترین رئیس یا مدیری که تا کنون در زندگی داشته‌اید فکر کنید. ببینید چه چیزی او را متمایز و برجسته کرده؟ کدامیک از مهارت‌های مدیریتی او را در نگاه شما به یک رهبر موفق تبدیل کرده است؟ آیا این ویژگی کاریزما است؟ آیا انگیزه، اشتیاق یا توانایی انگیزه دادن است؟ هر چیزی که باشد این رهبران نمونه که درباره آنها چندین دهه در پرفروشترین کتابها صحبت شده است اغلب به عنوان رهبران خدمتگزار، رهبران تحول گرا یا رهبران آگاه نامیده می‌شوند.

کارکنان برای این رهبران تلاش بیشتری می‌کنند تا برای مدیران کنترل گرا و سخت گیر. حالا سئوال اینجاست که چه چیزهایی باعث تلاش‌های داوطلبانه در سراسر شرکت می‌شود و شما را به رهبر بهتری تبدیل می‌کند؟

 

۱- به کار و فعایت کارکنانتان معنی ببخشید

تحقیقات نشان می‌دهد که کار با معنی به زندگی ما معنی می‌بخشد. مطالعه ای در سال ۲۰۰۳ روی ۲۵ شرکت برتر در جهان برای کشف دلایل عملکرد بالای نیرو ها انجام شد. آنها متوجه شدند که کارکنان این شرکت ها احساس می‌کردند که کارشان با ارزش است، به آنها اهمیت داده می دادند و برایشان هدفگذاری می‌شده به طوری که احساس می‌کردند خودشان و کاری که انجام می‌دهند با ارزش و مهم است. محقیقین به این نتیجه رسیدند که احساس خوب درباره کار نه تنها باعث ایجاد بهره‌وری و سودآوری می‌شود، بلکه کاهش استرس و فرسودگی کمتر را به دنبال خواهد داشت. رعایت این مورد یکی از هوشمندی های رهبر موفق است.

 

۲- به دیگران اجازه بدهید تا بدرخشند

 شاید تا کنون برای یک رهبر یا مدیر خودخواه کار کرده باشید؟ به طور معمول، آنها باید در مرکز توجه قرار گیرند تا حس خودخواهی خود را ارضاء کنند. اما در سمت دیگر، رهبران موفق، به شکوه نیاز ندارند؛ آنها آنچه را که به دست آورده‌اند درک می کنند، توجه و ستایش دیگران را دنبال نمی‌کنند، زیرا اعتبار واقعی از درون آنها ناشی نشأت می گیرد. آنها عقب می ایستند و دستاوردهای دیگران را جشن می‌گیرند، اجازه می دهند که دیگران بدرخشند و در آنها امید به موفقیت را ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  چه سنی برای راه اندازی کسب و کار مناسب است؟

 

۳- در جایگاه رهبر موفق نیروهایتان را از صمیم قلب هدایت کنید

بیش از هر زمان دیگر، ما با چالش های کسب و کار مواجه هستیم که نیازمند سطح بالاتری از نوآوری، دانش و مهارت های نرم است. بنابراین زمانی که رهبران از کانال اتحاد، صداقت و مهربانی وارد می شوند، اعتماد اعضای تیم خود را به دست می آورند. بله، هر چند آنها همچنان محکم و استوار هستند و دیگران را بر اساس عملکرد، برتری و نتایج  ارزیابی می کنند، اما کارکنان در حضور آنها احساس امنیت می کنند.

 

۴- مانند رهبران موفق نیازهای دیگران را برآورده کنید

 رهبرموفق می‌داند که چه چیزی لازم است تا اعضای ارزشمند گروه خود را که انگیزه مشارکت در کارشان را دارند، حفظ کند. او از خودش سوال های زیر را می پرسد:

  • آیا کارکنان من می دانند که چه انتظاری از کار آنها می‌رود؟
  • آیا کارکنان من این فرصت را دارند که هر روز بهتر کار کنند؟
  • آیا کارمندان برتر من برای انجام کار خوب پاداش می‌گیرند و یا ستایش می‌شوند؟
  • آیا من یا شخص دیگری در محل کار، پیشرفت شخصی و حرفه ای کارکنان را تشویق می‌کنیم؟

 

۵- به صورت منظم بازخورد بدهید و بگیرید

ایلان ماسک مدیر ارشد شرکت تسلا می‌گوید: من فکر می‌کنم که داشتن یک حلقه بازخورد بسیار مهم است، جایی که شما دائماً در مورد آنچه که انجام داده‌اید و اینکه چگونه می‌توانید آن را بهتر کنید فکر می‌کنید. بهترین توصیه من این است که به طور مداوم این سئوال را از خود بپرسید که چگونه می‌توانید کار را بهتر انجام دهید. حلقه بازخورد بدون شک، بخشی از روند رشد یک رهبر موفق است. در تیم‌های مورد اعتماد بازخورد منفی و سازنده، رهبر و اعضای تیم را برای یادگیری چیزهای جدید آماده می‌کند. اینگونه مدیران می‌توانند از طریق باز بودن و به اشتراک گذاشتن برنامه‌های آینده، برقراری ارتباط با افراد مهم و برقراری فرهنگ شفاف‌سازی، دل کارکنان خود را بدست آورند. این بازخورد دادن و گرفتن باید حداقل به صورت هفتگی انجام گیرد.

بیشتر بخوانید:  ۹ تفاوت کارآفرین موفق

 

۶- قدرت خود را به اشتراک بگذارید

رهبران بزرگ به جای استفاده انحصاری از قدرت برای رسیدن به نتایج مورد نظر، ارتقاء خود و یا منافع خاص، افرادی را در جایگاه رهبری قرار می‌دهند تا رشد کنند و نقاط قوت و نقش های جدیدی را برای آنها ایجاد می کنند. در اصل، آنها قدرت خود را به اشتراک می گذارند زیرا به زیردستانشان توجه دارند و می‌خواهند برنده شدن آنها را ببینند. رهبران بزرگ با به اشتراک گذاری قدرت و کم کردن کنترل، قدرت واقعی را به دست می‌آورند. کارکنان وفادارتر و متعهدتر می شوند و داوطلبانه تلاش می کنند. آنها برای رهبران دیگرخواه تلاش می‌کنند رهبرانی که علاقمند به رشد و موفقیت کارکنان خود هستند. این یک پیروزی برنده- برنده- برنده است که درآن رهبر، کارکنان و شرکت هر سه برنده می‌شوند.

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی عاشق شغلت باش تا موفق بشی، درسته؟

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link