۶ راز مهم در تبدیل شدن به یک رهبر موفق

برای یک لحظه به یک رهبر موفق فکر کنید. مثلا موثرترین رئیس یا مدیری که تا کنون در زندگی داشته‌اید. ببینید چه چیزی او را متمایز و برجسته کرده؟ در این مقاله به رازهای مشترک در موفقیت رهبران می‌پردازیم، عواملی که اصلی ترین فاکتورهای سازنده یک رهبر موفق هستند.

105

بهترین مدیری که تا حالا داشته‌اید را در نظر بگیرید. کدام مهارت‌های مدیریتی، او را در نگاه شما به یک رهبر موفق تبدیل کرده است؟ آیا این همان کاریزما است؟ آیا انگیزه، اشتیاق یا توانایی انگیزه دادن است؟ هر چیزی که باشد این رهبران نمونه که درباره آنها چندین دهه در پرفروشترین کتابها صحبت شده است اغلب به عنوان رهبران خدمتگزار، رهبران تحول گرا یا رهبران آگاه نامیده می‌شوند. کارکنان برای این رهبران تلاش بیشتری می‌کنند تا برای مدیران کنترل گرا و سخت گیر. حالا سوال اینجاست که چه چیزهایی باعث تلاش‌های داوطلبانه در سراسر شرکت می‌شود و شما را به رهبر بهتری تبدیل می‌کند؟

 

۱- به کار و فعالیت کارکنانتان معنی ببخشید

تحقیقات نشان می‌دهد که کار با معنی به زندگی ما معنی می‌بخشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۳ روی ۲۵ شرکت برتر در جهان برای کشف دلیل عملکرد بالای نیروها انجام شد. متوجه شدند که کارکنان این شرکت ها احساس می‌کردند که کارشان با ارزش است، به آنها اهمیت داده و برایشان هدفگذاری می‌شده به طوری که احساس می‌کردند خودشان و کاری که انجام می‌دهند با ارزش و مهم است. محققین به این نتیجه رسیدند که احساس خوب درباره کار نه تنها باعث ایجاد بهره‌وری و سودآوری می‌شود، بلکه کاهش استرس و فرسودگی کمتر را به دنبال خواهد داشت. رعایت این مورد یکی از هوشمندی های رهبر موفق است.

 

۲- به دیگران اجازه بدهید تا بدرخشند

 شاید تاکنون برای یک رهبر یا مدیر خودخواه کار کرده باشید؟ به طور معمول، آنها باید در مرکز توجه قرار گیرند تا حس خودخواهی خود را ارضاء کنند. اما در سمت دیگر، رهبران موفق، به شکوه نیاز ندارند؛ آنها آنچه را که به دست آورده‌اند درک می‌کنند، توجه و ستایش دیگران را دنبال نمی‌کنند، زیرا اعتبار واقعی از درون آنها ناشی نشات می‌گیرد. آنها عقب می ایستند و دستاوردهای دیگران را جشن می‌گیرند، اجازه می‌دهند که دیگران بدرخشند و در آنها امید به موفقیت را ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  ۷ اصل رهبری که مدیران و صاحبان کسب و کار باید بدانند

 

۳- در جایگاه رهبر موفق نیروهایتان را از صمیم قلب راهنمایی کنید

بیش از هر زمان دیگر، ما با چالش های کسب و کار مواجه هستیم که نیازمند سطح بالاتری از نوآوری، دانش و مهارت های نرم است. بنابراین زمانی که رهبران از کانال اتحاد، صداقت و مهربانی وارد می شوند، اعتماد اعضای تیم خود را به دست می آورند. بله، هر چند آنها همچنان محکم و استوار هستند و دیگران را بر اساس عملکرد، برتری و نتایج  ارزیابی می کنند، اما کارکنان در حضور آنها احساس امنیت می‌کنند.

 

۴- مانند یک رهبر موفق نیازهای دیگران را برآورده کنید

 رهبر موفق می‌داند که چه چیزی لازم است تا اعضای ارزشمند گروه خود را که انگیزه مشارکت در کارشان را دارند، حفظ کند. او از خودش سوال های زیر را می‌پرسد:

  • آیا کارکنان من می‌دانند که چه انتظاری از کار آنها می‌رود؟
  • آیا کارکنان من این فرصت را دارند که هر روز بهتر کار کنند؟
  • آیا کارمندان برتر من برای انجام کار خوب پاداش می‌گیرند و یا ستایش می‌شوند؟
  • آیا من یا شخص دیگری در محل کار، پیشرفت شخصی و حرفه‌ای کارکنان را تشویق می‌کنیم؟

 

۵- به صورت منظم بازخورد بدهید و بگیرید

ایلان ماسک مدیر ارشد شرکت تسلا می‌گوید: من فکر می‌کنم که داشتن یک حلقه بازخورد بسیار مهم است، جایی که شما دائماً در مورد آنچه که انجام داده‌اید و اینکه چگونه می‌توانید آن را بهتر کنید فکر می‌کنید. بهترین توصیه من این است که به طور مداوم این سئوال را از خود بپرسید که چگونه می‌توانید کار را بهتر انجام دهید. حلقه بازخورد بدون شک، بخشی از روند رشد یک رهبر موفق است. در تیم‌های مورد اعتماد بازخورد منفی و سازنده، رهبر و اعضای تیم را برای یادگیری چیزهای جدید آماده می‌کند. اینگونه مدیران می‌توانند از طریق باز بودن و به اشتراک گذاشتن برنامه‌های آینده، برقراری ارتباط با افراد مهم و برقراری فرهنگ شفاف‌سازی، دل کارکنان خود را بدست آورند. این بازخورد دادن و گرفتن باید حداقل به صورت هفتگی انجام گیرد.

بیشتر بخوانید:  گیمیفیکیشن کارهای جدی را جذاب می‌کند

 

۶- قدرت خود را به اشتراک بگذارید

رهبران بزرگ به جای استفاده انحصاری از قدرت برای رسیدن به نتایج مورد نظر، ارتقاء خود و یا منافع خاص، افرادی را در جایگاه رهبری قرار می‌دهند تا رشد کنند و نقاط قوت و نقش های جدیدی را برای آنها ایجاد کنند. در اصل، قدرت خود را به اشتراک می‌گذارند زیرا به زیردستانشان توجه دارند و می‌خواهند برنده شدن آنها را ببینند. رهبران بزرگ با به اشتراک گذاری قدرت و کم کردن کنترل، قدرت واقعی را به دست می‌آورند. کارکنان وفادار و متعهد‌تر می‌شوند و داوطلبانه تلاش می‌کنند. آنها برای رهبران دیگرخواه تلاش می‌کنند رهبرانی که علاقمند به رشد و موفقیت کارکنان خود هستند. این یک رابطه برنده- برنده- برنده است که در آن رهبر، کارکنان و شرکت هر سه برنده می‌شوند.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!