۵ نکته مهم در ایجاد کمپین بازاریابی ویروسی

اکثر کمپین‌های بازاریابی ویروسی به شدت شکست می‌خورند، اما آنهایی که موفق می‌شوند به نتایج بزرگی دست می‌یابند. در این مقاله به 5 نکته اساسی در موفقیت کمپین بازاریابی ویروسی اشاره می‌کنیم.

96

کمپین بازاریابی ویروسی در ارتباط با محتوایی صورت می‌گیرد که مخاطبان علاقمند به اشتراک‌گذاری آن با دوستان، خانواده و آشنایان خود باشند. این نوع از بازاریابی به نوبه خود ریسک‌ها و البته دستاوردهای بالایی دارد. اکثر کمپین های بازاریابی ویروسی با شدت به زمین می‌خورند، اما کسانی که موفق می‌شوند به نتایج بزرگی دست می‌یابند. قبل از اینکه از بازاریابی سنتی دست بکشید و وارد بازاریابی ویروسی شوید لازم است به چند نکته در مورد تبدیل کردن یک محتوا به محتوای ویروسی اشاره کنیم:

 

۱- تمرکز روی خواسته مخاطب و نه محصول

وقتی سعی می‌کنید که مطالب و محتوای خود را به حالت ویروسی منتشر کنید به یاد داشته باشید که محصول چیزی نیست که باید روی آن تمرکز کنید بلکه تمرکز اصلی شما باید روی خواسته مخاطب باشد و این همان چیزی است که اغلب شرکتها برای فکر کردن روی آن وقت صرف نمی کنند و آن را جدی نمی گیرند.

تبلیغات سنتی در ترویج محصول برای برتری بر رقبا، ذهنیت قدیمی “بهتر، ارزانتر و سریعتر” را دنبال می‌کند، اما در بازاریابی ویروسی تقریباً هیچ نمونه‌ای از محتوای ویروسی وجود ندارد که تنها بر اساس مزایای محصول، ویروسی شود. این به این معنی است که افرادی که می‌خواهند به شدت ویروسی شدن محتوای خود را ببینند باید متفاوت فکر کنند، بسیار متفاوت‌تر از کمپین تبلیغاتی نرمال و سنتی. بازاریاب باید درک کند که چرا مخاطبان از محتوا لذت می‌برند، آن را به اشتراک می‌گذارند و از این طریق آن را تأیید می‌کنند.

در راه‌اندازی کمپین بازاریابی ویروسی به یک داستان‌گوی ماهر نیاز دارید، کسی که برای مخاطبان شما ارزش ایجاد کند و نه کسی که مثل یک روزنامه‌نگار مسلط به ادبیات و تیتر نویسی به دنبال ایجاد منافع سازمان متبوع خود باشد. مردم مشتاق هستند تا چیزی را که خنده‌دار، ظالمانه یا فوق‌العاده است به اشتراک بگذارند.

بیشتر بخوانید:  ۱۵ روش تولید محتوای اینترنتی

 

۲- آمادگی از دست دادن کنترل را داشته باشید

موفقیت در ویروسی شدن همچنانکه می‌تواند باعث موفقیت برند شما شود از طرفی دیگر مانند یک شمشیر دولبه می‌تواند مشتریان شما را سردرگم و یا از شما دور کند. مفهومی که مخاطب از پیام منتشر شده دریافت می‌کند و باعث نشر بیشتر آن می‌شود مهم است. ویروسی شدن و بازنشر تصاعدی محتوا دلیل بر مقبولیت مفهوم آن و موفقیت شما در اهداف کمپین نیست.

سازمان های زیادی که مبتنی بر کنترل پیام هایشان مثلاً انتقال پیام به صورت متکلم وحده و یک طرفه هستند، لازم است کنترل بازاریابی و پیام رسانی خود را از دست بدهند. وقتی به این فکر می‌کنید که پیام از طریق مخاطبان منتشر شود باید قبول کنید که دیگر چندان کنترلی بر اوضاع ندارید و پیام به جایی می رود که جریان مخاطبان تعیین می‌کند. از این رو بسیاری از سازمانها به دلیل ترس از عدم کنترل بر جریان امور و ریسک این موضوع به سراغ بازاریابی ویروسی نمی‌روند.

 

۳- محتوا باید محبوب بوده و جذاب باشد

اگر ایده کاری که انجام می‌دهید جالب است، در واقع قدم اصلی را برداشته‌اید. ایده واقعاً موفق، ایده ای است که باعث شود افراد شگفت زده شده، به همدیگر نیم نگاهی بیاندازند و بگویند: آیا واقعاً می شود این کار را انجام داد؟ کاری که قبلاً انجام نشده است. وقتی فکر پشت یک کار جذاب باشد زمینه را برای تولید ایده های جالب دیگر و نوآوری های پی در پی فراهم می‌کند.

 

۴- اندازه گیری موفقیت کمپین بازاریابی ویروسی

مانند هر کمپین تبلیغاتی، لازم است بتوانید موفقیت نسبی محتوا را اندازه گیری کنید. چند راه برای قضاوت در مورد موفقیت یک کمپین بازاریابی ویروسی وجود دارد:

بیشتر بخوانید:  مراحل طراحی کمپین بازاریابی اینترنتی

اولین و واضح ترین آن این است که تعیین کنید که چه تعداد از افراد محتوای واقعی را دیده‌اند، در مورد آن چه کامنت‌هایی نوشته‌اند، درباره آن وبلاگ‌نویسی یا ایمیل ارسال کرده‌اند. اینها همه متغیرهای قابل اندازه گیری هستند. و البته بسیاری فعالیت‌های دیگر که برای سنجش موفقیت کمپین بازاریابی ویروسی می‌توان انجام داد.

علاوه بر ردیابی تعدادی از دیدگاه‌ها، باید چند کلید واژه گوگل را انتخاب کنید و آنها را در این کمپین به کار گیرید. گوگل (که مالک یوتیوب است)، در صورتی که ویدیو بارها مورد بازدید قرار گرفته باشد، سایت شما را در رتبه‌بندی جستجو بالاتر قرار می‌دهد.

هدف قرار دادن یک میلیون بیننده یا حتی صد هزار، همواره در پایان بسیار مهم است. اما در بعضی از بازارها حتی چند هزار نمایش ممکن است کافی باشد. در اکثر کسب و کارها، به ویژه کسب و کارهای کوچک، لزوماً در مورد میلیون ها نفر یا حتی صدها هزار دیدگاه صحبت نمی‌کنید. اگر شما در بازار کاملاً رقابتی هستید و به چند هزار نفر از بینندگان دسترسی دارید، این می‌تواند یک موفقیت بزرگ باشد. در یک بازار کوچک، موفقیت ممکن است به همان معنی که در بازار مصرف کننده عام است، نباشد.

 

۵- ایجاد محتوای مناسب برای رسانه

در بازاریابی ویروسی دیجیتال برای ایجاد محتوای مناسب رسانه، بطور مثال طول فیلمها دریوتیوب، قاعده ۱۵ تا ۳۰ ثانیه ای که در تبلیغات تلویزیونی اعمال می شود، در پست های YouTube تأثیری ندارد. از ۱۰۰ فیلم برتر یوتیوب در تمام دوران، حدود پنج درصد، کمتر از ۳۰ ثانیه می‌باشند. به جز طول فیلم در موضوع اندازه باید فیلمی را تهیه کنید که کاملاً برای صفحات مانیتورهای کوچک بهینه‌سازی شده باشند و هنگام مشاهده تصویر در صفحات گوشی و یا سایر ابزارهای کوچک، بیننده برای تفکیک و تشخیص تصویر با مشکل مواجه نشود.

بیشتر بخوانید:  ۷ تکنیک سئو سایت برای رتبه‌بندی بهتر در سال ۲۰۲۰

 

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!