۴ استراتژی بازاریابی عصبی در اثربخشی محتوا

بازاریابی عصبی یا neuromarketing به تازگی توجه زیادی را جلب کرده و به عنوان یک ابزار کلیدی برای موفقیت بازاریابی مطرح شده است. در زیر به چند استراتژی بازاریابی عصبی اشاره می‌کنیم که به هر بازاریابی کمک می‌کنند.

51

اگر به دنبال استراتژیهای ارزان و موثرتر از گذشته در حوزه بازاریابی هستید، بازاریابی عصبی یا neuromarketing یکی از بهترینها است. بازاریابی عصبی نتیجه ترکیب تحقیقات بازاریابی و مفاهیم علوم اعصاب است. این شاخه از بازاریابی با تمرکز روی قسمتهای مربوط به تصمیم‌گیری در مغز مخاطب، منجر به فروش سریعتر می‌شود. استراتژی بازاریابی عصبی به بازاریابان کمک می‌کند تا دیگر مانند گذشته درگیر حدس و گمان درباره انتخاب مشتری و ترجیحات او نباشند. به فروشنده می‌گوید که مصرف‌کننده به چه چیزی واکنش نشان داده است مثلا: رنگ، نوع بسته‌بندی، صدای جعبه وقتی تکان داده می‌شود و یا این ایده که آنها چیزی را دارند که همتایان خود ندارند. خلاصه اینکه می‌تواند از طریق اطلاع از ناخودآگاه مخاطب به راحتی تصمیمات او را پیش‌بینی کرده و محصولات را در جهت خواسته‌های او آماده کند.

 در حالی که بازاریابی عصبی در دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، اما به تازگی توجه زیادی را جلب کرده است. در ادامه به چند استراتژی بازاریابی عصبی اشاره می‌کنیم:

 

۱- از عناصر انسانی استفاده کنید

با استفاده از عناصر و ویژگی های انسانی و وارد کردن آنها در محتوای خود می‌توانید قدم بزرگی در متمایز کردن برند خود از هزاران برند بزرگ دیگر بردارید. وقتی سعی می‌کنید در قالب محتوا ویژگیهای انسانی مانند صداقت، دقت، هوش و … را پیاده کنید و یا با رنگ این موارد را نشان دهید و یا با استفاده از تصاویر خود ارتباط بهتری ایجاد کنید در واقع حسی از اعتماد را به مخاطب خود القاء می‌کنید.

 

۲- از اثر کمبود استفاده کنید

ما انسانها موجودات جالبی هستیم. وقتی برای رسیدن به چیزی محدود می‌شویم تمایل به بدست آوردن آن در ما بیشتر می‌شود و اگر احساس کنیم برای بدست آوردن چیزی زمان کمی داریم سریع‌تر برای داشتنش اقدام می‌کنیم. این موضوع در بازاریابی عصبی اثر کمبود نامیده می‌شود، که یکی از تکنیک‌ها و ترفندهای بازاریابی است.در فعالیت‌های بازاریابی هدف از استفاده از اثر کمبود این است که یک تجربه خرید معمولی را به یک هیجان تبدیل کنند. در مرحله اول تلاش می‌شود فقط مخاطب مطلبی را بخواند که نشان دهنده محدودیت و یا از دست رفتن فرصت است. اثر بخشی این تکنیک به توانایی بازاریاب در القاء این حس که من باید این محصول را داشته باشم بر می‌گردد.

بیشتر بخوانید:  جدول swot الگویی برای برنامه ریزی استراتژیک

اثر کمبود تنها به موضوع خرید محدود نمی‌شود بلکه بعد از خرید و به هنگام استفاده از خدمات محصول نیز مطرح است. می‌توان این تکنیک را برای بعد از خرید نیز اعمال کرد و همواره این حس را برای مخاطب زنده نگاه داشت، این که احساس کند محصول کمیاب و با ارزشی را در دست دارد.بسیاری از شرکت‌های بزرگ در استفاده از تکنیک اثر کمبود موفق عمل کرده‌اند. به عنوان مثال، در آمازون زمانی که مشتریان شمارش معکوس را در صفحه مشاهده می کنند، بیشتر خرید می‌کنند.شرکت های دیگر اثر کمبود را با نشان دادن اینکه موجودی محصول به زودی تمام می شود، اعمال می‌کنند. برخی از شرکتها نیز از برچسب هایی مانند فروخته شد و کلماتی مثل خاص، ویژه و یا تک استفاده می‌کنند.

 

۳- دکمه های درد را فشار دهید

یکی از اکتشافات چشمگیر در بازاریابی عصبی این موضوع است که مصرف‌کنندگان به درد، نسبت به لذت بیشتر پاسخ می‌دهند. بازاریابان معمولاً از مزایا و ویژگی‌های استفاده از سرویس یا خرید یک محصول برجسته صحبت می‌کنند. با این حال، بازاریابی عصبی نشان می‌دهد که ذهن مشتریان به هنگام خرید بیشتر بر دوری از آسیب ناشی از خرید تمرکز دارد تا لذت از آن. در واقع، پاسخ مغز برای جلوگیری از درد، سه برابر قوی تر از واکنش آن در مقابل دریافت لذت است. این به این معنی است که بازاریابان باید بیشتر به اینکه چگونه با محصول خود می‌توانند درد را کاهش دهند بپردازند تا اینکه چگونه باعث لذت مشتری از خرید شوند.

 

۴- کار با رنگ برای تحریک احساسات

استفاده از رنگ بر مغز مشتریان شما تاثیر دارد. به همین دلیل است که استفاده از رنگ یک راه عالی برای هدایت مخاطبان است تا احساسی که می‌خواهید آنها نسبت به محصول شما داشته باشند را ایجاد کنید. نکته کلیدی در  بازاریابی عصبی این است که تعیین کنید به دنبال ایجاد چه احساسی هستید. بر این اساس، می توانید به راحتی بهترین رنگ را در محتوای خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  ۶ گام برای سر زبانها افتادن پیام بازاریابی و معروف شدن

هر رنگ احساسات خاصی به مشتریان هدف شما می‌دهد. به عنوان مثال، بنفش به طور کلی به عنوان منحصر به فرد و عجیب و غریب درک می‌شود و قرمز جسور، هیجان انگیز و پرماجرا؛ در حالی که آبی به طور معمول با پاکیزگی و صداقت ارتباط دارد. هنگامی که مشتریان سبز را مشاهده می کنند، معمولاً طراوت و ارگانیک بودن به ذهن خطور می کند. در همین حال، زرد یا نارنجی امید و خوش بینی را نشان می دهد. اگر به درستی به تاثیر رنگ در مخاطب خود پی ببرید در جنبه های مختلف برندسازی و ارتباط طولانی مدت با مخاطبان‌تان موفق خواهید شد.

 

۵- احساسی را که مشتری می‌پسندد در او ایجاد کنید

بازاریابی عصبی ابزار قدرتمندی است، مخصوصاً در مورد ایجاد اعتماد، ارتباط با مشتریان و حتی افزایش فروش. با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی می توانید احساسی را که مشتری می‌پسندد در او ایجاد کنید و محصولی که واقعاً می‌خواهد و نیازهای اصلی او را که گاه اصلاً به محصول مربوط نمی‌شود در اختیار او قرار دهید. این موضوع با کمک به برندسازی موفق شرکت شما بازدید‌کننده را به جذب بازدیدکنندگان دیگر هدایت می‌کند، و مشتریان بلند مدت و وفادار شما را افزایش می دهد. با این حال هر روز تکنیک های جدید بازاریابی کشف می شوند.

 

 

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!