۴ استراتژی مهم بازاریابی عصبی در اثربخشی محتوا

بازاریابی عصبی به تازگی توجه زیادی را جلب کرده و به عنوان یک ابزار کلیدی برای موفقیت بازاریابی مطرح شده است. در زیر به برخی از استراتژیهای بازاریابی عصبی اشاره می کنیم که به هر بازاریابی کمک می کنند:

180

امروزه بازاریابان به دنبال روش‌های ارزانتر و البته موثرتر از گذشته هستند که بازاریابی عصبی می‌تواند یکی از بهترین روشها برای این منظور باشد. بازاریابی عصبی نتیجه ترکیب تحقیقات بازاریابی و مفاهیم علوم اعصاب است. این شاخه از بازاریابی با هدف قرار دادن مغز مخاطبان و تمرکز روی قسمتهای تعیین کننده تصمیم در ذهنشان، شما را به فروش سریعتر می‌رساند.

تکنیک‌های بازاریابی عصبی به بازاریابان کمک می‌کند تا دیگر مانند گذشته درگیر حدس و گمان درباره انتخاب مشتری و ترجیحات او نباشند. از طریق اطلاع از ناخودآگاه مخاطب به راحتی می توانند تصمیمات او را پیش‌بینی کرده و محصولات را در جهت خواسته‌های او آماده کنند.

بازاریابی عصبی به فروشنده می‌گوید که مصرف‌کننده به چه چیزی واکنش نشان داده است. رنگ بسته‌بندی، صدای جعبه وقتی تکان داده می‌شود، و یا این ایده که آنها چیزی را دارند که همتایان خود ندارند.

 در حالی که بازاریابی عصبی در دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، اما به تازگی توجه زیادی را جلب کرده و بعنوان یک ابزار کلیدی برای موفقیت بازاریابی مطرح شده است. در زیر به برخی از استراتژی‌های بازاریابی عصبی اشاره می‌کنیم که به هر بازاریابی کمک می‌کنند:

 

۱- از عناصر انسانی استفاده کنید

با استفاده از عناصر و ویژگی های انسانی و وارد کردن آنها در محتوای خود می‌توانید قدم بزرگی در متمایز کردن برند خود از هزاران برند بزرگ دیگر بردارید. وقتی سعی می‌کنید در قالب محتوا ویژگیهای انسانی مانند صداق، دقت، هوش و … را پیاده کنید و یا با رنگ این موارد را نشان دهید و یا با استفاده از تصاویر خود ارتباط بهتری ایجاد کنید در واقع حسی از اعتماد را به مخاطب خود القاء می‌کنید.

بیشتر بخوانید:  ۵ نکته در بازاریابی ویروسی

 

۲- از اثر کمبود استفاده کنید

ما انسانها موجودات جالبی هستیم. وقتی برای رسیدن به چیزی محدود می‌شویم تمایل به بدست آوردن آن در ما بیشتر می‌شود و اگر احساس کنیم برای بدست آوردن چیزی زمان کمی داریم سریع‌تر برای داشتنش اقدام می‌کنیم. این موضوع در بازاریابی عصبی اثر کمبود نامیده می شود، که یکی از تکنیک‌ها و ترفندهای بازاریابی است.

در فعالیت‌های بازاریابی هدف از استفاده از اثر کمبود این است که یک تجربه خرید معمولی را به یک هیجان تبدیل کنند. در مرحله اول تلاش می‌شود فقط مخاطب مطلبی را بخواند که نشان دهنده محدودیت و یا از دست رفتن فرصت است. اثر بخشی این تکنیک به توانایی بازاریاب در القاء این حس که من باید این محصول را داشته باشم بر می‌گردد.

اثر کمبود تنها به موضوع خرید محدود نمی‌شود بلکه بعد از خرید و به هنگام استفاده از خدمات محصول نیز مطرح است. می‌توان این تکنیک را برای بعد از خرید نیز اعمال کرد و همواره این حس را برای مخاطب زنده نگاه داشت، این که احساس کند محصول کمیاب و با ارزشی را در دست دارد.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ در استفاده از تکنیک اثر کمبود موفق عمل کرده‌اند. به عنوان مثال، در آمازون زمانی که مشتریان شمارش معکوس را در صفحه مشاهده می کنند، بیشتر خرید می‌کنند.

شرکت های دیگر اثر کمبود را با نشان دادن اینکه موجودی محصول به زودی تمام می شود، اعمال می‌کنند. برخی از شرکتها نیز از برچسبهایی مانند فروخته شد و کلماتی مثل خاص، ویژه و یا تک استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ و راه‌های پیشرفت آن

 

۳- دکمه های درد را فشار دهید

یکی از اکتشافات چشمگیر در بازاریابی عصبی این موضوع است که مصرف‌کنندگان به درد، نسبت به لذت بیشتر پاسخ می‌دهند. بازاریابان معمولاً از مزایا و ویژگی‌های استفاده از سرویس یا خرید یک محصول برجسته صحبت می‌کنند. با این حال، بازاریابی عصبی نشان می‌دهد که ذهن مشتریان به هنگام خرید بیشتر بر دوری از آسیب ناشی از خرید تمرکز دارد تا لذت از آن.

در واقع، پاسخ مغز برای جلوگیری از درد، سه برابر قوی تر از واکنش آن در مقابل دریافت لذت است. این به این معنی است که بازاریابان باید بیشتر به اینکه چگونه با محصول خود می‌توانند درد را کاهش دهند بپردازند تا اینکه چگونه باعث لذت مشتری از خرید شوند.

 

۴- کار با رنگ برای تحریک احساسات

استفاده از رنگ بر مغز مشتریان شما تأثیردارد. به همین دلیل است که استفاده از رنگ یک راه عالی برای هدایت مخاطبان است تا احساسی که می‌خواهید آنها نسبت به محصول شما داشته باشند را ایجاد کنید. نکته کلیدی در  بازاریابی عصبی این است که تعیین کنید به دنبال ایجاد چه احساسی هستید. بر این اساس، می توانید به راحتی بهترین رنگ را در محتوای خود استفاده کنید.

هر رنگ احساسات خاصی به مشتریان هدف شما می‌دهد. به عنوان مثال، بنفش به طور کلی به عنوان منحصر به فرد و عجیب و غریب درک می‌شود و قرمز جسور، هیجان انگیز و پرماجرا؛ در حالی که آبی به طور معمول با پاکیزگی و صداقت ارتباط دارد. هنگامی که مشتریان سبز را مشاهده می کنند، معمولاً طراوت و ارگانیک بودن به ذهن خطور می کند. در همین حال، زرد یا نارنجی امید و خوش بینی را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:  ۵ نکته در بازاریابی ویروسی

اگر به درستی به تأثیر رنگ در مخاطب خود پی ببرید در جنبه های مختلف برندسازی و ارتباط طولانی مدت با مخاطبان‌تان موفق خواهید شد.

 

۵- احساسی را که مشتری می‌پسندد در او ایجاد کنید

بازاریابی عصبی ابزار قدرتمندی است، مخصوصاً در مورد ایجاد اعتماد، ارتباط با مشتریان و حتی افزایش فروش. با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی می توانید احساسی را که مشتری می‌پسندد در او ایجاد کنید و محصولی که واقعاً می‌خواهد و نیازهای اصلی او را که گاه اصلاً به محصول مربوط نمی شود در اختیار او قرار دهید. این موضوع با کمک به برندسازی موفق شرکت شما بازدید‌کننده را به جذب بازدیدکنندگان دیگر هدایت می‌کند، و مشتریان بلند مدت و وفادار شما را افزایش می دهد. با این حال هر روز تکنیک های جدید بازاریابی کشف می شوند.

 

 

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم!
ارسال
close-link

فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
راهنمای جامع بازاریابی کتاب الکترونیک
بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
سرمایه گذاری کم ریسک، کم هزینه، درآمد پایدار و عالی
همین حالا دانلود کن!
close-link

عاشق شغلت باش تا موفق بشی، آیا درسته؟

بلافاصله قابل دانلود خواهد شد!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

فایل صوتی تعیین هدف در زندگی و شغل

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link

5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله قابل دانلود خواهد بود!
همین حالا دانلود کن! 
اطلاعات شما کاملاً محفوظ خواهد بود!
close-link
با عضویت در خبرنامه رهسو
از جدیدترین اخبار و اطلاعات دنیای کسب و کار و بازاریابی مطلع شوید!
عضو میشوم