۲۰ راز بازاریابی چریکی

در این مطلب به یکی از دیدگاههای کاملاً کاربردی و متفاوت به بازاریابی می پردازیم که هر بازاریابی برای موفقیت به آن نیاز دارد، مخصوصاً در دنیای پرجنب و جوش کسب و کار های کوچک امروزی …

48

اسرار بازاریابی چریکی شامل ۲۰ مورد است که هر کدام تنها یک کلمه است. اگر زمانی که کسب و کار خود را به راه می اندازید این ۲۰ راز برملا شده را مورد توجه داشته باشید، از درخشنده‌ترین برآوردهای‌تـان فراتـر خواهید رفت.

 

۱- تعهد به بازاریابی چریکی

باید بدانید که فعالیت‌های بازاریابی پارتیزانی یا چریکی برای نتیجه دادن نیاز به زمان دارند و نباید ناامید شوید. موفقیت شما به پایداریتان در انجام وظایف بازاریابی بستگی دارد.

 

۲- سرمایه گذاری

بازاریـابی چریکی بهترین سرمایه‌گذاری است درصورتی که آن را درست انجام دهید و از بـورس اوراق بهـادار کمتـر ریسـک دارد. از دیگر انواع سرمایه‌گذاری بهتر نتیجه می‌دهد اما دوباره تأکید می کنم درصورتی که آن را درست انجام دهیـد.

 

۳- استقامت

اولـین شخصـی که شما را از بازاریابی دلسرد می‌کند شخصی است که شما را خیلی دوست دارد ولی بدترین توصیه ممکن را به شما می‌کند. این افراد کارکنان، همکاران، خانواده و دوستان شما هستند که بیشتر از دیگران در جریان شـیوه بازاریـابی شما هستند و زودتر از دیگران از آن خسته می‌شوند و به همین علت است که نزدیک ترین حامیان شما توصیه می‌کنند که نحوه بازاریابی خود را تغییر دهید. وظیفه شما این است که مطمئن شوید بازاریابی شما درست است و در انجام آن استقامت به خرج دهید.

 

۴- تناسب

تمام اجزای بازاریابی شما باید فعال باشند و به صورت کاملاً یکپارچه و در هماهنگی با اجزاء دیگر کار کنند. باید بین همه فعالیت‌های بازاریابی شما هماهنگی و تعادل وجود داشته باشد.

 

۵- محتوا

این تنها زرق و برق وبسایت یا فروشگاه شما نیست که مشتری را جلب می کند. مشتریان بیش از پیش به اصل و محتوای محصولات شما توجه می‌کنند. مشتریان مواردی را که شما پیشنهاد می‌کنید مـی خواهند، نه فقط آنهایی را که مد هستند. فکر نکنید که آنها تفاوت این دو را نمی‌دانند.

 

۶- ترکیب و آمیزه

تبلیغات به اندازه‌ای که درگذشته موثر بود، امروزه موثر نیست و در مـورد ارائه آگاهی نیز وضع به همین صورت است. آنچه در بازاریابی چریکی موثر است ترکیب و آمیزه‌ای از ترفندهای بازاریابی است. در این صورت تبلیغات ارائه آگاهی آنها را قوی‌تر می‌کند و هر دوی آنها باعث می‌شوند که وبسایت اثربخش‌تر شود. روزهایی که بازاریابی با یک ترفند واحد انجام می‌شد گذشته است و امروزه بازاریابی به تلاشی همه جانبه نیـاز دارد.

 

۷- اطمینان

رتبه‌های بالا در فاکتورهای موثر در خرید به چیزهایی اختصاص دارد که ممکن است شما را شگفت زده کند. برای مثال افـراد مـی گویند که تمایل دارند از برند هایی خرید کنند که به آنها اطمینان دارند. اطمینان مخاطب به شما یکی از مهمترین فاکتورهای جذابیت شماست.

 

۸- صبر و بردباری

اگـر شـما صـبور نباشید در متعهد بودن دچار مشکل می‌شوید و بیش از آن ضعیف خواهید بود که بتوانید قـرص و محکـم پشـت سـرمایه‌گذاری بایستید و بلافاصله وسوسه نشوید که بازاریابی خود را دست کاری کنید. اگر شما صبر نداشته باشید شاید باید به کار دیگری بپردازید و این یک علامت اسـت کـه شـما هـر چقدر هم خوب باشید ممکن است مناسب بازاریاب چریک بودن نباشید.

 

بیشتر بخوانید:  ۱۰ شرط لازم در بازاریابی چریکی

۹- حیرت

یک حقیقت نگران کننده این است که: افراد توجه زیادی به بازاریابی یا تبلیغات نمی‌کنند. پس افراد به چه چیـزی توجه می‌کنند؟ جواب این است که به هر چیزی که توجه آنهـا را جلـب کنـد. گـاهی اوقـات آن چیـز بازاریـابی یـا تبلیغات است اما بسیاری مواقع هم اینچنین نیست. از اینرو باید توجه افراد را به وسیله یک عامل حیـرت‌آور در بازاریابی خود، جلب کنید.

 

۱۰- راحتی

دیگر این جمله که زمان ثروت است یا وقت طلا است واقعیت نیست. اجازه دهید که مردم به آسانی درباره شما آگاهی یابند و به آسانی با شما تماس بگیرنـد و شـرایط پـارک اتومبیـل و پرداخت هزینه و دریافت خدمات و اطلاعات را برای آنها آسان سازید. حتی یک ثانیه از وقـت مشـتری را هـم تلـف نکنید در غیر اینصورت احتمالاً هرگز آن مشتری را دوباره نخواهید دید. زمـان برابـر زنـدگی است و اکنون شما نیز این را می دانید. مردم امروزه زمان را برای زندگی با کیفیت می‌خواهند و نوع نگاه‌ها به این موضوع تغییر کرده است.

 

۱۱- رضایت

این حقیقت را قبـول کنیـد کـه دیگر مثل گذشته نمی‌توانید به کمک بازاریابی فروش زیاد داشته باشید. در گذشته شما با بازاریابی می‌توانستید به فروش بپردازید اما گذشته به هیچ وجه مانند حال نیست. ما اکنون در عصر رسانه‌های بدون توقف زندگی می‌کنیم و با بازاریابی از عهده فروش برآمدن کار دشواری است.

سث گادین در کتاب خود “بازاریابی اجازه‌ای” به بازاریاب های چریـک مـی‌گوید فقط برای فروش اقدام نکنید بلکه برای رضایت افراد تلاش کنید تا بتوانید از آن طریق بازاریابی کنید. رضـایت یازدهمین راز بازاریابی چریکی است. بیشتر افراد رضایت خود را دریغ می دارند و تعـداد کمـی از آنهـا رضـایت مـی دهند تا بازاریابی شما را بپذیرند. برآورد شده است که در هر لحظـه ۴ درصـد افـراد تمایـل دارنـد تـا همـان لحظـه محصول شما را خریداری کنند و ۴ درصد دیگر نیاز دارند تا قبل از خرید یک یا دو مورد دیگر درباره شـما بداننـد و ۹۲ درصد دیگر اصلاً به شما و چیزهایتان اهمیت نمی‌دهند و شما باید آنها را به خاطر این کارشان دوسـت داشـته باشید چون باعث می‌شوند در زمان و پول شما صرفه‌جویی شود.

 

۱۲- مشارکت

یکی از بهترین خصوصیات اینترنت قابلیت مشارکت اسـت. بـرخلاف آگهـی‌هـای رادیو و تلویزیونی یا چاپ آگهی که رسانه‌های یک طرفه هستند یک وبسایت، قابلیـت مـوثری در مشـارکت دارد، تـا آنجا که شخصی می‌تواند یک گزارش رایگان یا یک خبرنامه دریافت کند یا در یک مسابقه شرکت کند که با انجـام آنها اولین گام به سوی رابطه برقرار کردن برداشته می‌شود. بازاریاب‌هـای چریـک از تمـام قابلیـت هـای مشـارکت اینترنت به عنوان مزیت بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید:  اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ و راه‌های پیشرفت آن

 

۱۳- فروش‌های ادامه دار

بازاریاب‌های غیر چریک تصور می‌کنند که با هر فروش پول زیادی به دست مـی‌آیـد، در بعضـی مـوارد ماننـد هواپیماهای جت و خانه‌های گران قیمت، بله حقیقت دارد ولی در بسیاری موارد پول زیاد از روابط بلند مدت شما با مشتریان و فروش های ادامه‌دار که بعد از فروش اول انجام می‌شوند بدست می‌آید.

تقریباً ۷۰ درصد کسب و کارها شکست می‌خورند نه به خاطر کیفیت پایین یا خدمات بی‌دقت، بلکه به این خاطر که مشتریان پس از اینکه خرید انجام می‌دهند نادیده گرفته می‌شوند. بازاریاب های چریک به سختی کار می‌کنند تا یک مشتری جذب کنند پس مطمـئن باشید که آنها ریسک از دست دادن مشتری را به خاطر بی‌توجهی نخواهند پذیرفت. زمانی که یک مشتری بـه لیست مشتریان اضافه می‌شود به عنوان یک عضو از خانواده بـا او رفتار می‌شود.

 

۱۴- وابستگی

دوران کارآفرین‌های منزوی و یکه و تنها به تاریخ پیوسته است و روشی که درگذشته انجام مـی شـد اکنـون مـوثر نیست به طوری که کسب و کارها نیروهای خود را به هم پیوند می‌زنند و هزینـه‌ها را سهیم می شوند و همچنین درآمدهای به دست آمده را نیز تقسیم می‌کنند.

 

۱۵- جنگ افزار

برای بازاریاب‌های چریک که می‌دانند جنگ افزارشان تکنولوژی‌هایی است که آسان در دسترس و مورد استفاده قرار می‌گیرنـد این تعریف به سختی می‌تواند به عنوان یک راز تلقی شود. دانستن این راز، بازاریاب‌های چریک را قادر می‌سازد که بدون صرف هزینه زیاد همانند کسانی که در این راه هزینه‌های زیادی صرف می‌کنند به بازاریـابی و ارائـه خـدمات بپردازند.

ترکیب تکنولوژی‌ها نباید قدیمی باشند و به همین علت است  که تکنولوژی‌های خاص را برای کسب و کار شما پیشنهاد نمی‌کنیم. سرعت تغییر و توسعه سرسام آور است و اسـتثنائاً امـروزه بـرای کسـانی کـه جنـگ افـزار بازاریاب های چریک را می‌پذیرند سودمند است. جای تردیدی نیست که اینترنت ارتباطات بهتری را فراهم می‌آورد و امکان پاسخگویی خودکار به مشتریان را فراهم کرده است به طوری که موقعیت بهتری برای ارائه خدمات به وجود آورده است. امروزه همه به تأثیر رسانه های اجتماعی آگاه هستند.

 

۱۶- آزمایش

برای بازاریاب هـای چریـک سـه کلمـه خیلـی مهـم در بازاریابی وجود دارند که عبارت اند از: آزمـایش، آزمـایش و آزمـایش. شـما مـی توانیـد در راه رسـیدن بـه موفقیـت درخشان، ریسک شکست‌های کم‌هزینه را با آزمایش کاهش دهید. هر چقدر بیشتر آزمایش و امتحان انجـام دهیـد بیشتر خواهید دانست. روند بازاریابی چریکی نسبتاً ساده است: ابتدا باید تمام سلاح‌ها و ترفنـد‌هـای بازاریـابی موجود را بشناسید و آنهایی که مناسب کار شما به نظر می‌رسـند را امتحـان کنیـد، سـپس بـه ترکیـب ترفنـدهای بازاریابی که بهترین عملکرد را دارند تا انتها متعهد بمانید.

بیشتر بخوانید:  ۶ مورد از بهترین استراتژی‌ها در بازاریابی محتوا

 

۱۷- سنجش

این راز بازاریابی چریکی واقعاً می تواند سود شما را دو برابر کند. این واقعیت را قبول کنید کـه بعضـی از ترفنـدهای بازاریابی شما به هدف اصابت می‌کنند اما بعضی دیگر کاملاً شکست می‌خورند. وظیفه شما به عنوان یـک بازاریـاب چریک این است که تفاوت آنها را بدانید. میلیونر معروف جان وانامیکر می‌گوید “من می‌دانم که نیمی از پولی کـه صرف تبلیغات می‌کنم به هدر می‌رود اما مشکل اینجاست که نمی‌دانم آن کدام نیمه است.” به وسیله توجه لازم و امتحان دقیق شما به زودی خواهید دانست که کدام نیمه از سرمایه‌تان را به هدر می‌دهید و برنده‌ها را از بازنده‌ها تشخیص خواهید داد. این کار آسانی نیست اما برای بازاریاب‌های چریک ضروری است.

 

۱۸- روشنگری

همین کاری که شما الان انجام می‌دهید دقیقاً منظور ما از این راز است. شما درحال آگاه‌تر شدن و به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره بازاریابی هستید. راز روشنگری یکی از با ارزش‌ترین رموز بازاریابی چریکی است.

 

۱۹- تقویت کردن

طرح بازاریابی خود را تقویت کنید. رقبای شما هر روز زیرک تر می شوند. آنهـا چهـار چشـمی مراقـب شما هستند درحالی که مترصد راه‌هایی اند تا با شما برابر شوند یا حتی از شما پیشی بگیرند. شما نمـی توانیـد فقط باج بدهید و تحمل کنید، باید حمله خود را تقویت و آن را موثرتر، قـوی تـر و سـودمند تـر کنید.

 

۲۰- اجرا

اگر بیستمین راز را به کار نبرید رازهای دیگر در حاشیه قرار می‌گیرند و مثل این است که هیچ کاری نکرده‌اید. آن راز این است کـه شـما باید تمام این ایده‌ها را در زندگی روزمره خود به کار بگیرید و نه اینکه آنها را به صورت تئوریک یاد بگیرید. دنیـا بـه افراد اهل عمل تعلق دارد نه به افراد اهل تفکر. بازاریابی چریکی موردی تماشا کردنی نبوده، نیست و نخواهد بود و تمام آن به حرکت و عمل مربوط است و چیزی که شما باید باشید این است که برای زیستن این رموز ارزشمند را به کـار ببندید.

متأسفانه اکثر افرادی که این مطالب را می‌خوانند، آنها را به کار نمی‌بندند اما عده کمی آنهـا را بـه رفتـار زندگی واقعی خود تبدیل می‌کنند، کسب و کار خود را با آنها اداره می‌کنند، مشاهده می‌کنند که چطور اقدامات آنها منجر به کسب سود قاطعی می‌شود که فقط آن را در خواب می‌دیدند. بازاریاب‌های چریک، خیـال پـرداز هـم هستند اما بیشتر از این که خیال پردازی کنند اقداماتی را انجام می‌دهند که به آن رویاها و خیالات، بال پرواز می‌دهند.

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 8 =

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!
 
دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی عاشق شغلت باش تا موفق بشی، درسته؟

بلافاصله دانلود می‌شود!

دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
عضویت در خبرنامه
جدیدترین اخبار بازاریابی و کسب و‌کار!
بروز بمانید
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!