۱۲ تاکتیک بازاریابی در بحران ویروس کرونا

با توجه به شرایط اخیر یعنی فاصله گذاری اجتماعی و ترس و نگرانی از آینده، لازم است تا نگاهی عمیق تر به بازاریابی در بحران داشته باشیم. در این مقاله به ۱۲ مورد از تاکتیکهای بازاریابی در دوران بحران ویروس کرونا می‌پردازیم که نسبت به سایر تاکتیکها در اولویت هستند.

135

کاملا قابل درک است که با توجه به شرایط بی ثبات اقتصادی، نگرانی ها و ترس هایی که ویروس کرونا ایجاد کرده به کاهش هزینه ها فکر کنید، حتی هزینه های بازاریابی. اما به چند دلیل کاهش هزینه های بازاریابی در بحران ویروس کرونا به صلاح نیست. شاید در کوتاه مدت خوب باشد اما بعد از این بحران، به جز رکود اقتصادی باید با کاهش آگاهی از برند و تضعیف روابط مشتری هم دست و پنجه نرم کنید. دیگر اینکه ساختن و حفظ برند در دوران سختی جایگاه تان را به عنوان کسب و کاری قابل اعتماد بالا می‌برد. همینطور وقتی دیگران فعالیت های بازاریابی خود را کاهش می‌دهند، با تاکتیک های مناسب، می‌توانید مزیت رقابتی ایجاد کنید. پس به جای اینکه به کاهش بودجه بازاریابی خود فکر کنید تاکتیکهای بازاریابی موثرتری را انتخاب کنید.

 

انتخاب تاکتیک بازاریابی مناسب در بحران

هر شرایطی اقتضائات خود را دارد. وقتی صحبت از بازاریابی و ایجاد مخاطب است، احتمالاً ترفندهای مورد علاقه خود را دارید. اما حقیقت این است که رویکردهای امتحان شده ممکن است امروزه حداقل به دو دلیل کار نکنند: یکی به دلیل فاصله گذاری اجتماعی که روابط حضوری را محدود کرده و دیگری ترس و نگرانی های فراوان. پس الان باید به این فکر کنیم که ارتباطات ما با مشتری چه تغییری کرده و چطوری باید به کسی که با نگرانیهای آینده، مشکلات مالی، معیشتی و حتی غم از دست دادن عزیزانش مواجه است محصول بفروشیم. مطمئنا باید مهارتهایی را بیاموزیم که تا کنون شاید به این حد لازم نبودند. اینکه سریعتر از قبل ارتباط برقرار کنیم. ارائه های مختصر اما موثرتری داشته باشیم و اینکه بتوانیم حس همدردی و درک متقابل خود را کاملا به مشتری انتقال دهیم. در ادامه به تاکتیک هایی می‌پردازیم که در شرایط فعلی بیشتر می‌توانند کمک کنند و بیشتر از قبل اولویت دارند. توصیه می‌کنم از بین تاکتیکهای زیر چند نمونه را با توجه به امکانات و شرایط خودتان انتخاب کنید:

 

۱- از فیلم ها با روش هایی متفاوت از قبل استفاده کنید

هیچ وقت تا به این اندازه استفاده از فیلم برای نزدیک شدن به مشتریان مناسب نبوده است. به نقل از Wyzowl میزان ۸۵% کسب و کارها از فیلم ها به عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده می‌کنند و ۸۳٪ از بازاریابان ویدیو می گویند ویدئو به آنها در ایجاد مخاطب کمک کرده است. وقتی صحبت از ویدئو می‌شود، معمولا یک روش خاص در ذهن ما خطور می‌کند: که یک ویدیو را در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذاریم تا افراد زیادی بتوانند آن را ببینند. اما ویدئو برای راحت تر کردن مبادلات شخصی و یک به یک هم قابل استفاده است، مثلا:

 • ارسال یک فیلم شخصی برای معرفی خود به مخاطب.
 • یک نسخه دمو از محصول
 • ارسال ویدئو خوش آمد گویی برای مشتریان و مشترکین جدید
 • پشتیبانی مشتری به صورت سفارشی یعنی مخصوص یک نفر خاص
بیشتر بخوانید:  چگونه یک شعار تبلیغاتی تأثیرگذار ایجاد کنیم؟

 

۲- از فیلم های متحرک یا انیمیشن استفاده کنید

از فیلم هایی که دارای حرکت و پویایی بیشتری هستند استفاده کنید. مثلا این که یک فرایند در حال انجام را در فیلم به مخاطب نشان دهید طوری که احساس کند در کنار شماست، یا به جای اینکه ثابت بایستید آموزش دهید از نرم افزارهایی مانند ویدئو اسکرایپ استفاده کنید که رایگان است و آموزشهای زیادی در اینترنت دارد. به خروجی این نرم افزار و نرم افزارهای شبیه آن whiteboard video  می‌گویند. هر قدر حرکت فیلم ها بیشتر باشد نیاز به تعامل در مشتری بیشتر برآورده می‌شود. بد نیست یک سری آمار مربوط به استفاده از ویدئوهای وایت برد را با هم مشاهده کنیم:

 • استفاده از ویدئوی وایت برد ۳۳٪ سرگرم کننده تر از ارائه یک نفر به صورت ایستاده است
 • نرخ مشاهده این ویدئوها ۱۵٪ بیشتر است
 • سه برابر بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شوند
 • بیش از دو برابر احتمال فروش را بالا می‌برند

از فیلم های وایت برد می‌توانید برای موارد زیر استفاده کنید:

 • محصول یا خدمات خود را تبلیغ کنید.
 • داستان اصلی خود را بگویید.
 • داده ها را سرگرم کننده تر کنید.
 • دیگران را متقاعد کنید که اقدام کنند.
 • ایده های پیچیده را توضیح دهید.

می توانید این گونه فیلم ها را در وب سایت خود آپلود کرده، در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و یا را در بازاریابی ایمیلی خود استفاده کنید. برای مشاهده یک نمونه ویدئو وایت برد  اینجــــــــا را کلیک کنید.

 

تاکتیک کنفرانس مجازی در بحران ویروس کرونا

۳- به عنوان میزبان یا میهمان در کنفرانس های آنلاین شرکت کنید

با آمدن ویروس کرونا اولین اتفاقی که افتاد لغو شدن کنسرتها بود. بسیاری از برگزار کنندگان کنفرانس‌ها و سخنرانان ضررهای زیادی تحمل کردند اما تصمیم گرفتند با کنسرتها و سخنرانی های مجازی به نوعی زیان خود را جبران کنند. حتی Adobe ، Google و … به جای تسلیم شدن خلاق به خرج دادند و رویدادهای حضوری خود را به صورت کارگاههای مجازی برگزار کردند. در این شرایط کسانی که خجالتی هستند و حضور در برابر دوربین حتی در حد گرفتن لایو در شبکه های اجتماعی و یا پستهای ویدیویی برایشان سخت است به شدت فرصتها را از دست خواهند داد. سرعت تغییرات و رقابت در این زمینه بالاست پس اصلا فرصت را از دست ندهید! البته این راه هم محدودیتهای خودش را دارد مثل اینکه نمی‌توانید خود را خیلی برجسته مطرح کنید، اعتماد ایجاد کنید یا مسائل خیلی پیچیده را طرح کنید، ولی چیزی نیست که بتوانید آن را نادیده بگیرید.

 

۴- نحوه ارائه خود را مجدداً بررسی کنید

اگر از قبل فروش های خود را به صورت آنلاین انجام می‌دادید و در این زمینه جا افتاده اید که جای تبریک دارد و اگر نه بهتر است خیلی سریع، یک پلتفرم مناسب مانند اینستاگرام، لینکدین، توییتر و یا هر چیز دیگری را که برایتان اولویت دارد انتخاب کنید. شاید به خاطر نوع محصولتان نتوانید کل فرایند فروش را در آنجا انجام دهید ولی حداقل می‌توانید آن را نمایش داده و بسیاری از مراحل فرایند را سریعتر و کوتاهتر به صورت غیر حضوری انجام دهید. به طور مثال:

 • تصاویر محصول را در قالب SlideShare منتشر کنید، که اکنون بیش از ۸۰ میلیون کاربر دارد.
 • بهترین اسلایدها را به عنوان تصاویر ذخیره کرده و در کانال های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.
 • آنها را به صورت فیلم درآورده و منتشر کنید.
 • از اینفوگرافی استفاده کنید.
 • بخش هایی از تصاویر را به GIF های متحرک تبدیل کنید.
 • با استفاده از ابزارهایی مانند Slidely و یا نمونه ایرانی vidiwood نمایش اسلاید آنلاین ایجاد کنید.
بیشتر بخوانید:  استفاده از زبان بدن در مذاکره

 

۵- ایجاد اینفوگرافیک جایگزینی برای توضیحات پیچیده

وقتی داده ها را در قالب یک تصویر زیبا کاملا مختصر ارائه می‌کنید هم تاثیر ذهنی خوبی خواهد داشت و هم اینکه مسائل پیچیده را قبل فهم و درک می‌کند. اگر اطلاعاتی دارید که توضیح شان سخت است، سعی کنید به جای توضیح از یک اینفوگرافیک تاثیرگذار استفاده کنید و …

 • از طریق ایمیل به مشترکان خود ارسال کنید
 • برای کسب بک لینک از وب سایت خود از کدهای تعبیه شده در آنها استفاده کنید
 • آنها را برای تقویت تعامل خود در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
 •  اینفوگرافیک های show-stopping هم می‌توانند اعتبار و جایگاه شما را ارتقاء دهند

 

۶- دوباره وب سایت خودتان را ارزیابی کنید

ارزیابی وبسایت به صورت دوره ای و مستمر همیشه لازم بوده و هست مخصوصا حالا که با شرایطی کاملا جدی و متفاوت در ارتباطات کاری و اجتماعی روبرو شده ایم مطمئنا ارزیابی و نگاه مجدد به سایت لازم است. باید ببینیم آیا هنوز تنظیمات قبلی سایت با توجه به تغییر شرایط ما را به اهدافمان می رسانند یا نه؟ مثلا آیا پیام اصلی سایت ما هنوز همان کارکرد قبلی را دارد؟ پس حتما موارد زیر را چک کنید:

 • برند شما به چه کسی کمک می‌کند؟
 • چه مشکلی را حل می‌کند؟
 • چه راهکار منحصر به فردی برای حل این مشکل دارید؟
 • موارد اعتمادساز را برای مخاطب در سایت افزایش دهید، چون فاصله اجتماعی اعتماد کردن را دشوارتر می‌کند. انواع تضمین،
 • گواهینامه، تاییدیه از افراد معتبر و هر چیزی که اعتماد مخاطب را جلب کند.

 

۷- دوباره روی کلمات کلیدی مناسب تحقیق کنید

بحرانی مانند بحرانی که ما در حال تجربه آن هستیم می‌تواند روی آنچه مردم خریداری می کنند و پاسخ هایی که در مسیر خرید خود جستجو می‌کنند، تأثیر داشته باشد. در اینجا فقط چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید:

 • آیا نوع جدیدی از مشتری وجود دارد که بتوانید در این بحران بهداشت عمومی یا رکود به آنها کمک کنید؟
 • آیا مشتریان شما دارای مشکلات جدیدی هستند که می توانید حل کنید؟
 • آیا روش دیگری برای استفاده از محصول یا خدمات شما وجود دارد؟
 • آیا چیزی در مورد برند شما یا پیشنهاد شما وجود دارد که در شرایط فعلی مناسب احوال مشتری باشد؟

با توجه به سوالات بالا مشتری ایده آل در شرایط فعلی مشخص می‌شود شاید هم همان مشتریان قبلی ایده آل باشند. در هر صورت از این موضوع مطمئن شوید و متناسب با این سوالات و جوابها بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید.

 

۸- محتوا را متناسب با شرایط فعلی تهیه کنید

محتوای با کیفیت بالا همیشه باید در اولویت باشد، اما هنگام تهیه محتوای جدید، مطمئن باشید که روحیه عالمگیر استرس و ترس را در نظر دارید، یعنی:

 • روی کمک به مردم تمرکز کنید، نه فروش
 • یک منبع اطلاعاتی و الهام بخش باشید
 • برای کمک به جامعه خود سخاوتمند باشید، محتواهای با کیفیت و رایگان ارائه کنید
 • نباید به هیچ وجه ترس و نگرانی مردم را وسیله ای برای پیشبرد اهداف خود قرار دهید. مطمئن باشید آنها به اندازه کافی باهوش هستند حتی بیشتر از من و شما!

شبکه های اجتماعی در بحران ویروس کرونا

۹- در رسانه های اجتماعی بیشتر فعال باشید

همیشه حضور در رسانه های اجتماعی ایده خوبی است اما در مواقع بحران، این امر ضروری است و احتمالاً یکی از ساده ترین راه است. همیشه فاصله گذاری اجتماعی و اثرات آن در کسب و کار و جامعه را در نظر داشته باشید. اگر به نکات فوق توجه کنید، مطالب جدید و شگفت انگیزی برای اشتراک گذاری در زمینه های اجتماعی، مانند پست های وبلاگ، اینفوگرافیک ها، فیلم ها و تصاویر دیگر خواهید داشت، اما حواستان باشد که بیش از حد روی تولید محتوا پشت سرهم تمرکز نکنید. حتما مسائل اجتماعی را دنبال کنید، با فالوورهای خود درباره آنها تعامل کنید و همیشه نقش حمایتگر و الهام بخش بودن در جامعه را داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟ آپدیت ۲۰۲۰

 

۱۰- یک خبرنامه ایمیلی راه بیاندازید

تهیه یک خبرنامه نامه الکترونیکی راهی عالی برای تقویت روابط با شبکه ارتباطی خودتان است. بانک ایمیل هایی که دارید کاملا در اختیار شماست. برخلاف پلتفرم های شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام که حتی معلوم نیت تا کی می توانید از آنها استفاده کنید ایمیل ها همراه همیشگی شما هستند. بالاخره شما و افرادی که در شبکه ارتباطی خود دارید مثل سایر بخش ها به نوعی با شرایط بحران کرونا درگیر هستید اما شاید محتوایی اختصاصی که مناسب آنها است وجود نداشته باشد. وزارت بهداشت و نهادهای مربوطه به طور عمومی محتوا تولید می کنند ولی شما این کار را مخصوص اعضای خود انجام دهید. به نظر کمتر کسی این کار را انجام می دهد و اگر شما پیشقدم شوید هم محتوای منحصر بفردی می‌شود و همین که به شدت همراهی و همدلی خود را با فالوور ها نشان داده اید. خبرنامه ایمیلی شاید یکی از بهترین ابزارها برای ارسال پیامها و محتواهای خاص در این حوزه برای مخاطبینتان باشد.

 

۱۱- بیشتر از قبل روی مشتری های فعلی تمرکز کنید

امروزه جذب مشتری های جدید کار سخت تری شده. هر چند باید به این کار ادامه بدهید ولی لازم است تا چند برابر روی مشتریان فعلی خود تمرکز کنید. باید به تعمیق روابط خود با مشتریان موجود توجه کنید. از مشتریان خود درباره کارهایی که دوست دارند انجام دهید بپرسید. تا می‌توانید محتوای مفید برایشان ایجاد کنید و یک سری برنامه های وفادارسازی مشتری پیاده کنید. برای خریدهای بیشتر و یا تکرار خرید پاداش بگذارید. توجه داشته باشید که هر چه جذب مشتری جدید سخت تر می شود ارزش مشتری فعلی بالاتر می‌رود. به نسبت هزینه ای نگهداری مشتری فعلی هم پایینتر است و هم اینکه شما را زودتر به درآمد مد نظرتان می‌رساند. به هیچ وجه در این شرایط از مشتریان فعلی غافل نشوید.

 

۱۲- ادامه تبلیغ در شرایط بحران

از نظر تاریخی، رکود اقتصادی به کاهش بودجه های تبلیغات منتهی می‌شود. به عنوان مثال، در دوره رکود سال ۲۰۰۸ ، هزینه های انجام شده  روی آگهی ایالات متحده ۱۳٪ کاهش یافته است. اما دلایل خوبی برای سرمایه گذاری در تبلیغات در زمان رکود وجود دارد:

 • تبلیغات می‌توانند درآمد فوری بیشتری داشته باشند
 • وقتی رقبای شما تبلیغات خود را کند می‌کنند، سر و صدای کمتری در بازار به وجود می‌آید و شانس بیشتری برای ایستادگی
 • کردن خواهید داشت.
 • تقاضای کمتر برای تبلیغات ممکن است هزینه ها را کاهش داده و تبلیغات شما را مقرون به صرفه تر کند.
 • حفظ و تقویت ذهنیت مخاطب در اوقات سخت می‌تواند جایگاه شما را بیشتر تثبیت کند.

 

 در پایان

امیدوارم اهمیت بررسی تاثیرات بحران ویروس کرونا را روی کسب و کار و بازاریابی درگ گرده باشید. حتما کسب و کار خود را با توجه به شرایط جدید مشتریان ارزیابی مجدد کنید و تا جایی که می‌توانید از بودجه بازاریابی و تبلیغات خود کم نکنید مگر اینکه راهی اثربخش تر و نوآورانه تر از قبل پیدا کرده باشید.

عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!