۱۰ نکته در انتخاب نام کسب و کار

در این مقاله سعی می‌کنیم به کلیه موارد اساسی و کاربردی در انتخاب نام کسب و کار بپردازیم. طوری که با رعایت آنها، همه مواردی که ممکن است در آینده به خاطر انتخابتان با آنها مواجه شوید را پوشش داده باشیم.

86

قبل از هر چیز باید بگویم که انتخاب یک نام کسب و کار ایده آل سخت‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. بهتر است با کارآفرینان درباره این موضوع صحبت کنید، مخصوصاً آنهایی که در حوزه فعالیت شما هستند و احتمالاً تجربه انتخاب چند نام کسب و کار را دارند. شاید موارد جالبی را به شما گوشزد کنند. مثلاً: این که هنگام انتخاب نام شرکت توجه کنید، نام در قسمت موضوع یک ایمیل چگونه به نظر می‌رسد. در صورتی که با صدای بلند تلفظ شود چگونه است و مواردی از این دست. در زیر به ۱۰ مورد از مهمترین اصول انتخاب نام کسب و کار اشاره می کنیم:

 

۱- بیش از حد در مرحله انتخاب نام کسب و کار نمانید

شما می توانید به طور نامحدود روی انتخاب نام کسب و کار خود وقت صرف کنید و این را بدانید که انتخاب نام به غیر از رعایت یک سری موارد مشخص و لازم تا حدی سلیقه‌ای هم هست. نباید وسواس و تمرکز بیش از حد روی نام، شما را از موضوع اصلی که همان شروع و انجام فعالیت‌های کسب و کار است باز دارد. توصیه می کنم در قالب یک استارت آپ یا یک فعالیت کارآفرینی، در مراحل اولیه کار بیش از ۲ ماه روی انتخاب این موضوع وقت صرف نکنید و البته در طول همین مدت هم از انجام سایر فعالیت‌های ضروری غافل نشوید. یادتان باشد که این محصول است که مهم بوده و در نهایت باعث ایجاد یک برند و یا شکست آن می شود.

بیشتر بخوانید:  استارتاپ چیست؟ تفاوت استارتاپ با کسب و کارهای کوچک و بزرگ

 

۲- نام با ایده شما مرتبط باشد

اگر نام کسب و کار با ایده شما مرتبط باشد، خیلی به نفعتان است. برای مثال Drop Box دقیقا به کاری که می کند اشاره دارد. بدون هیچ توضیح اضافی معلوم است که محلی برای ذخیره فایل‌های شماست. نکته اینجاست که شما با توجه به کاری که مخاطب برایش به شما مراجعه می کند نام خود را انتخاب کرده‌اید. این موضوع ارتباط ذهنی خوبی بین مخاطب و شما ایجاد می کند و کمک می کند نام کسب و کارتان بیشتر در ذهن او ماندگار شود.

 

۳- املاء آسان داشته باشد

خوب است که از املاء منحصر به فرد، استفاده کنید، اما نباید نام کسب و کار را غیر متعارف جلوه دهد. این طور کارها باعث می‌شوند که کمتر در جستجوهای مردم دیده شوید. تا می توانید کلمات جدید و آنهایی را که مردم ممکن است غلط بنویسند انتخاب نکنید. مهمتر اینکه تا حد امکان سعی کنید نام انتخابی تان کوتاه باشد. اگر به ۲۵ برند برتر دنیا نگاه کنید می بینید که همگی کمتر از ۱۲ حرف دارند. قیمت نام دامنه کوتاه در وب، خیلی بالا است، تازه اگر پیدا شود، بنابراین مطمئن شوید نامی را که انتخاب کرده اید دامنه‌اش را می توانید بخرید یا نه.

 

۴- تلفظ نام باید راحت باشد

بازاریاب‌های باهوش می‌دانند که نام کسب و کار با تلفظ و آهنگ زیبا چقدر شانس جذب مشتری را افزایش می‌دهد. اگر نام ساده و آهنگین باشد مردم راحتتر آن را به زبان می‌آورند و بیشتر درباره‌اش صحبت می کنند. هیچ چیزی به بدی این نیست که در روز چندین بار نام کسب و کار خود  را از دهان دیگران با تلفظ اشتباه بشنوید و بخواهید درستش کنید یا شوخی هایی را درباره نام کسب و کارتان تحمل کنید. جف بزوس وقتی نام کسب و کار خود را که کادابرا بود از دهان وکیلش کاداور شنید، فهمید که دیگران هم ممکن است اشتباه کنند. به همین دلیل نام آمازون را انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید:  ۵ سوالی که باید برای افزایش کارایی از خود بپرسید

 

۵- توجه به بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو

باید همزمان با انتخاب نام مواردی مهمی از قبیل قابلیت پیدا شدن در موتورهای جستجو را نیز بررسی کنید. از آنجایی که دیگر، کسب و کارها بی‌نیاز از فضای دیجیتال و وب نیستند، هرچه این نام با وب سازگارتر باشد اثربخشی بیشتری خواهد داشت. اگر روزگاری بازاریابی بدون وب انجام می شد الان دیگر بازاریابی دیجیتال و اینترنتی است که حرف آخر را می زند.

 

۶- نامی را انتخاب کنید که دوست داشته باشید

وقتی که لیستی از نام های مورد علاقه خود نوشتید، ایده خوبی است که نظر دیگران را درباره آنها بدانید. تا جایی که ممکن است از غریبه‌ها و کسانی که بدون ملاحظه نظر خود را اعلام می کنند بپرسید. ولی همه چیز نظر مخاطب نیست. این شمایید که با آن زیاد کار خواهید داشت و هر روز بارها و بارها آن را خواهید شنید. لازم است آن نام را دوست داشته باشید. حس خوب شما به نام بر عملکرد شما در کسب و کار تأثیر زیادی خواهد گذاشت. یادتان باشد که در نهایت عملکرد شما ست که به نام هویت می دهد و حتی ممکن است نظر دیگران نسبت به آن تغییر دهد. آنوقت شما نامی دارید که هم دیگران دوستش دارند و هم خودتان.

 

۷- انتخاب‌های خود را محدود نکنید

شما یک کسب و کار تازه تأسیس هستید و اینکه دقیقاً بدانید چه کاری را می خواهید انجام دهید سخت است. بعضی وقت‌ها با تغییر مدل کسب و کار مجبورید نام کسب و کار را هم تغییر دهید. اگر بتوانید هویت نام تجاری خود را که قبلاً ساخته‌اید حفظ کنید، مشکلی پیش نمی‌آید. در هر صورت بهتر است نامی را انتخاب کنید که شما را به یک موضوع خاص محدود نکند. در نام دامنه  خود هم کلمه خاص و محدود کننده استفاده نکنید. حوزه نام کسب و کار را به اندازه‌ای بزرگ بگیرید که در سایر حوزه‌ها هم بتوانید نفوذ کنید. برای مثال نام توییتر را در نظر بگیرید که اول برای یک پلتفرم پیامرسان متنی انتخاب شده بود اما امروزه برای وب و اپلیکیشن موبایل هم بسیار عالی است.

بیشتر بخوانید:  نیچ مارکت: بازار هدف کسب و کار آنلاین خود را چطور انتخاب کنیم؟

 

۸- حواستان به تلفن همراه باشد

از آنجایی که روز به روز نقش بازاریابی دیجیتال و به طور خاص تر اینترنتی افزایش می‌یابد بعید نیست که مخاطبانتان شما را از تلفن همراه خود دنبال کنند. حالا اگر امروز هم نباشد فردا حتماً هست. باید ببینید نام کسب و کار شما در صفحه تلفن همراه با اندازه خاص صفحه و ویژگی های خاص آن چطور دیده می شود. لوگویی که نام را در خود دارد چطور دیده می شود. مطمئناً طول نام کسب و کار با توجه به سایز کوچک صفحه موبایل بسیار مهم است و در تناسب نام با صفحه بی‌تاثیر نیست.

 

۹- بیش از حد بر انتخاب نام توصیفی اصرار نکنید

در صورتی که برای انتخاب نامی که نشانگر کسب و کار شما است محدودیت دارید بیش از حد روی آن پافشاری نکنید. خیلی خوب است اگر نام، معرف کاری باشد که قرار است برای مخاطب انجام دهید اما اگر نشد چاره‌ای نیست به دنبال یک نام متعارف باشید و نام عجیب و غریبی را انتخاب نکنید که سایر اصول انتخاب نام را برهم بزند. بد نیست بدانید که نام‌های بد معمولاً نتیجه زیاد فکر کردن است.

 

۱۰- به نوشتار نامتان ویژگی‌های بصری اضافه کنید

پس از اینکه نام خود را انتخاب کردید، باید ویژگی های سفارشی را به آن اضافه کنید تا نام بیش از کلمه یا کلمات یک عنوان باشد. مانند سایز بندی غیر متعارف، ترکیب دو کلمه و یا اضافه کردن یک طراحی منحصر به فرد، مثلاً پیچ و تاب دادن حرف اول  که می تواند نوعی هویت بصری برای نام ایجاد کند.

 

ممکن است این موارد را دوست داشته باشید!

لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از وقتی که برای رهسو گذاشتی!

دوست داشتی ایمیلت رو بذار تا از جدیدترین اطلاعات بازاریابی باخبرت کنم
ارسال
close-link
همین حالا دانلود کن!
 
سرمایه‌گذاری کم هزینه، کم ریسک، درآمد پایدار و عالی
دانلود می‌کنم
هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایمیل‌های دریافتی از اشتراک خبرنامه انصراف دهید!
close-link
دانلود فایل صوتی سخنرانی و مدیریت استرس

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود ویدئو قانون جایگزینی در فروش

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود صوت 5 مرحله در مسیر ارتباط با مشتری

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
دانلود فایل صوتی تعیین هدف در زندگی

بلافاصله دانلود می‌شود!
دانلود می‌کنم
هرزمان که خواستید از داخل ایمیلهای دریافتی می توانید اشتراک خود را لغو کنید!
close-link
همین حالا دانلود کن!
راهنمای فروش اینترنتی محصولات مجازی
دانلود می‌کنم
هر وقت خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی، اشتراکتون رو لغو کنید!
عضویت در خبرنامه رهسو
جدیدترین اطلاعات دنیای بازاریابی و کسب و کار
عضو میشم
هر وقت که خواستید می‌تونید از داخل ایمیل‌های دریافتی اشتراک خبرنامه رو لغو کنید!

دانلود نسخه pdf بوم مدل کسب و کار

میتونید بوم رو بزرگ چاپ کرده و روی دیوار نصب کنید. استیکرهای رنگی رو در هر بخش چسبونده و بارها عوضشون کنید تا به یک مدل معتبر برسید!
دانلود فایل
کار جالبی میشه، امتحان کنید!
  
دانلود ویدئو با کیفیت عالی، 130 مگابایت
دانلود
close-link

خلاصه کتاب: راه اندازی استارتاپ در ۷ روز

اشتباه نکنید، این یک عنوان فریبنده نیست! بلکه واقعیت است.
این کتاب از مفیدترین کتابهایی است که به عنوان یک کارآفرین می‌تونید بخونید. درک درستی از استارتاپ و نحوه راه‌اندازی اون ارائه می‌کنه و به نکاتی طلایی اشاره داره که یک کارآفرین موفق در دنیای واقعی تجربه کرده. مطمئنم در زندگی کاری خود حتما بارها اسمش رو خواهید شنید و بالاخره میخونیدش، پس هر چه زودتر بهتر!
راه>

همین حالا دریافت کن!